E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıPanik sona erdi ama toparlanma henüz yok---

Panik sona erdi ama toparlanma henüz yok

Panik sona erdi ama toparlanma henüz yok
27 Mart 2020 - 09:12 www.borsagundem.com

Şeker Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende endeksin güne negatif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Güne negatif eğilimle başlayan BIST-100 Endeksi tepki yükselişi eğilimini Bankacılık Endeksi öncülüğünde devam ettirerek günü %2,77 yükselişle 91.528’den kapattı. Parasal ve mali teşvikler sonrası piyasalardaki panik sona ererken toparlanma çabası devam ediyor.

Fed Başkanı Powell, Fed'in ekonomiyi desteklemek cephanenin tükenmeyeceğini söyledi. Powell’in açıklamaları ve ABD’de açıklanan 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD Borsaları tepki yükselişi güçlendirerek devam ettirdi. TL günü Dolar karşısında değer kazancıyla kapatsa da EM para birimlerindeki güçlü değer kazançlarına göre negatif ayrıştı.

CDS’ler gerilemeye devam ederek 435 seviyelerinden günü kapatırken, TL varlıklara ilişkin kısa vadeli güçlü risk algısının yavaş yavaş ortadan kalkmaya başladığına işaret ediyor. VIX endeksi gerilese de 61 seviyelerinde ve halen yüksek seyrini devam ettiriyor. VIX Endeksi’ndeki yüksek seyrin devam etmesi kısa vadede başta ABD Borsaları olmak üzere volatilitenin devam edeceğine ve borsalardaki tepki yükselişlerinin tekrar satış fırsatı olarak kullanılabileceğine işaret ediyor. VIX Endeksi’nin43-45 aralığı altına gelmesi borsalardaki volatilitenin azalarak tepki yükselişlerinin güçleneceğine yönelik önemli bir sinyal verecektir.

Büyük miktarlı parasal ve mali teşvikler sonrası piyasalar toparlanma eğilimine girse de Covid-19 salgının artarak devam etmesi ve tedai için bir ilaç bulunmadıkça piyasalardaki toparlanmanın sınırlı kalması beklenir. BIST yurtdışı piyasalardaki toparlanmanın devamıyla birlikte tepki yükselişini devam ettirebilir. Ancak yurtiçinde vaka ve ölüm sayısının giderek artmaya başlaması nedeniyle tepki yükselişlerinin belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılması ve kısmen de olsa TL varlıkların sınırlı negatif ayrışması beklenir. TCMB verileri BIST’ten yabancı çıkışının güçlü şekilde devam ettiğine işaret ediyor.

BIST kapanışına göre ABD vadeli endeksleri ekside seyrederken, Almanya vadelileri pozitif seyir izliyor. Asya borsalarında ABD’deki güçlü yükseliş sonrası yükseliş eğilimi var. Endeksin güne negatif eğilimle başlaması ve gün içinde dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)