E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiÖzel sektörün toplam kredi borcu 161,4 milyar dolar---

Özel sektörün toplam kredi borcu 161,4 milyar dolar

Özel sektörün toplam kredi borcu 161,4 milyar dolar
16 Ağustos 2022 - 10:02 www.borsagundem.com

Haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu 161,4 milyar dolar oldu.

Haziran sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yıl sonuna göre 7,6 milyar dolar azalarak 161,4 milyar dolar oldu.

TCMB'den yapılan açıklamada, "Vadeye göre incelendiğinde, 2021 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 7,8 milyar ABD doları azalarak 153,7 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 206 milyon ABD doları artarak 7,7 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir." denildi.

Bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları azaldı

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,3 milyar ABD doları azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 2,9 milyar ABD doları azalışla 17,1 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlemlendi.

Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 391 milyon ABD doları azalmış, tahvil stoku ise bir değişiklik göstermeyerek 1,8 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 2,0 milyar ABD doları azaldığı, tahvil stokunun ise 233 milyon ABD doları artarak 10,3 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlemlendi.

Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, 2021 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 320 milyon ABD doları artışla 5,1 milyar ABD doları; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 200 milyon ABD doları artışla 1,1 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşmiştir.

Tahvil hariç özel alacaklılara olan borç 103,5 milyar dolar

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Haziran sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 4,0 milyar ABD doları azalarak 103,5 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 270 milyon ABD doları artarak 7,4 milyar ABD doları seviyesinde gerçekleştiği gözlemlendi.

Yüzde 63,7'si ABD doları cinsinden

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 153,7 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 63,7'sinin ABD doları, yüzde 32,9’unun Euro, yüzde 1,6’sının Türk lirası ve yüzde 1,8’inin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 7,7 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 40,2’sinin ABD doları, yüzde 37,6’sının Euro, yüzde 18,1’inin Türk lirası ve yüzde 4,1’inin diğer döviz cinslerinden oluştuğu görülmektedir.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Haziran sonu itibarıyla, 153,7 milyar ABD doları tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 38,3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 61,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur. Aynı dönemde, 7,7 milyar ABD doları tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 81,3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 18,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturmuştur.

Özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, Haziran sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 45,2 milyar ABD doları tutarında olduğu gözlemlendi.

Piyasalar gözlerini bu verilere çevirdi

 

Ticari kredide faiz düştü, masraf arttı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucise Reis ;)16 Ağustos 2022 13:39

    Dün Fatih bey programa bak dedi biri. Sabah dinledim.  Şu durum demese de, akıllara geliyor. ..Enerji  100 lira.. devlet finanse ediyor özel sektör  25 lira ödüyor , devlet 75 lirasını devlet ödüyor... Zaten 4 de 1 tuketen oduyor dite remsi açıklama var bakanlıkdan google bakın.... Şimdi x zengin fabrika kurup üretiyor... ama maliyetin %75 enerjısını devlet öduyor :D eee Devlet dolaylı vergi alıyor, zengının üretüm elektrını öduyor... zengın enerjı kullanıp uretıyor, ama ürettiğinni vergdiği vergisi ile enerjı maliyetini karşılamıyor :D ihracat olsada, enerjı ithalatımız var. enerjısını amtori edemeyen üretim hatlarımız var... eee seka, şeker pancar, sümerbank vb neden sattık ? devlet zarar edıyor diye.. ama enerjıden de zarar edıyor devlet :D onu kabul et, fabrıka oldumu sat :D bu mantıkla ekonomi enerjı dahil olmadığında kar ediyormuş cari fazla oluyormuş :D  

  • Kerim16 Ağustos 2022 13:00

    Aldıkları ev arabalarında %300~500 karla satarlar. Borç morç kalmaz zaten doğru düzgün borçları yoktur. Çünkü kgf vs yoluyla devlete millete yıkmışlardır. Hala açgözlerle düşük faizli kredi istiyorlar beleş dövize eve arabaya doymadılar gitti

  • Pala16 Ağustos 2022 10:50

    Özel sektör bankalardan %20 ile kredi çekti, bankalar da merkez bankasından %14 faizle borç alıp verdi bu kredileri.sonuc: bankalar rekor kâr açıkladı, şirketler ev, araba, arsaya yüklendi %100 kazandı. Olan kredi çekemeyen gariban halka oldu, bırakın evi artık 10 yıllık kredi ile sıfır araba alınmıyor