OYAK, British Steel’i satın alıyor, ön anlaşma sağlandı

16 Ağustos 2019 11:20
OYAK, British Steel’i satın alıyor, ön anlaşma sağlandı

Borsagundem.com'un aylar önce duyurduğu haber doğrulandı. Erdemir'in de yüzde 49 ortağı olan Oyak Grubu'nun sahip olduğu Ataer Holding İngiliz sanayi devi British Steel’i satın alıyor

OYAK, demir çelik sektöründe bölgesel liderlik hedefi doğrultusunda, İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardı.

İngiltere’nin 150 yıllık köklü çelik şirketi British Steel, 4,5 milyon ton/yıl ham çelik üretim kapasitesiyle başta ray ve yapısal çelik olmak üzere 1500’e yakın stratejik öneme sahip uzun çelik kalitesi üretiyor. Demir çelik sektöründe bölgesel liderlik hedefi doğrultusunda inorganik büyüme opsiyonlarını değerlendiren Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), İngiltere başta olmak üzere Fransa ve Hollanda’da üretim faaliyetleri bulunan, İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardı. İngiltere’nin 150 yıllık köklü çelik şirketi British Steel, 4,5 milyon ton/yıl ham çelik üretim kapasitesiyle başta ray ve yapısal çelik olmak üzere 1500’e yakın stratejik öneme sahip uzun çelik kalitesi üretiyor. Bünyesinde mühendislik ve proje yönetimi şirketleri de bulunan British Steel, köklü geçmişi ve bilgi birikimi ile yüksek değer yaratma potansiyeline sahip. Merkezi İngiltere Scunthorpe’ta bulunan ve dünya genelinde yaygın müşteri ağına sahip olan entegre çelik üreticisinin ürünlerinin kullanıldığı önemli projeler arasında Londra Heathrow Havalimanı ve Londra Olimpik Stadı’nın yanı sıra ülkemizden de İstanbul Havalimanı yer alıyor.

Yönetsel nedenlerle 21 Mayıs 2019 tarihinde finansal darboğaza giren ve aynı tarihte resmi makamlar vasıtasıyla satışa çıkarılan şirkete, başta Avrupalı üreticiler olmak üzere dünya genelinden 80’e yakın çelik üreticisi talip oldu. Görüşmeler süresince tüm paydaşlar British Steel’in ortak gelecek vizyonuna ilişkin isteklerini sözlü ve yazılı olarak beyan ettiler.

OYAK’ın sahibi olduğu Ataer Holding, British Steel için sunduğu stratejik gelecek planı ile verilen teklifler arasından sıyrılarak, 2 aylık süre boyunca detaylı finansal, yasal ve operasyonel inceleme yapacak tek şirket olma hakkını (münhasırlık) elde etti. Münhasırlık süresi boyunca British Steel’in gelecekteki başarısında önemli rolü olacak olan müşterileri, tedarikçileri ve çalışanları ile yakın müzakereler yapılacak. Detay inceleme sürecinin 2019 Ekim ayında tamamlanması ve başarıyla sonuçlanması halinde devir teslimin 2019 yılı içinde yapılması bekleniyor.

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, yeni yatırımla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’nin en büyük mesleki emeklilik fonu OYAK olarak, ülkemizin her alanda dünya liginde oyunculara sahip olmasının önemine inanıyoruz. Bu doğrultuda Türk çelik sektörünün son yıllardaki en büyük başarılarından birine imza attık ve İngiliz sanayi devi British Steel’i satın almak üzere ön anlaşmaya vardık. Büyüme odaklı vizyonumuzla, ülkemizde ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edecek ve üyelerimize sürdürülebilir yüksek nema sağlamak adına yatırımlarımızı sürdüreceğiz.” OYAK Maden Metalürji Grup Başkanı Toker Özcan “İngiliz sanayi tarihinin gelişiminde önemli bir yere sahip olan British Steel’in alımı ile Grubumuz değer zincirindeki etkinliğini geliştirirken, nihai ürün portföyündeki katma değerli ürünlerin ağırlığını daha da artıracaktır. OYAK Maden Metalürji Grubu olarak, Dünya ölçeğinde demir çelik sektörünün devleriyle yarışan, kalitemizle kendimizi dünyada kabul ettirmiş, aranan, tercih edilen bir markayız. Önümüzdeki dönemde de pazar payı yönetimine verdiğimiz önem ile küresel piyasalardaki her türlü gelişmeyi etkin bir şekilde izleyecek ve stratejik hedeflerimize katkı sağlayacak hamleleri proaktif bir şekilde hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bu süreçte British Steel’in Ataer çatısı altına alınması, Grubumuzun gelecek planları dahilinde attığı ilk adım olup önceliğimiz bu üretim sahasındaki üretim kapasitesini artırmak ve temiz çelik üretimine yatırım yapmak olacak” diye konuştu.

İFLAS İDARESİ SATIŞ İLE İLGİLİ KONUŞTU

İngiltere İflas İdaresi, Ataer Holding ile anlaşma imzalandığını doğruladı. İflas İdaresi, Ataer Holding'den kabul edilebilir bir teklif alındığını belirterek satışın sonuçlandırmaya odaklanıldığını ifade etti. Sürecin önümüzdeki haftalarda tamamlanacağı açıklandı.

Satış süresinde, British Steel ticarete ve müşterilerine ürün sağlamaya normal şekilde devam edecek.

Erdemir yalanlıyor, İngilizler ısrarcı: British Steel'in satışı masada

İngiliz devine Türk ilgisi! Erdemir de masaya oturdu

 

Yorumlar

 • köfteci 17 Ağustos 2019 11:28

  seneye temettü de olmaz ereğli de şimdi

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • Volkan 16 Ağustos 2019 19:34

  Eski ve köklü bir şirket, geniş bir müşteri kitlesi varmış. Erdemir ve İsdemir için bir pazar olabilir. Yabancı pazarları da satın almak lazım. Brexit sonrası avantajlı olabilir. Ne taraf avantajlı ise o ülkede üretilip satış yapılır.

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • Kaçan Grup 16 Ağustos 2019 17:44

  Erdemir, oyak bunlar acilen varlık fonuna alınıp KATARLILAR'A satılsın. 

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 53% 47
 • ... 16 Ağustos 2019 14:22

  Son ata mirasi kurumlar bunlar.. bir elin parmağı kadar kaldı. umarız birilerinin dikkatini çekmez. kökten kurutur yoksa..ne varsa eskilerde var arkadaş...yenılerden 1 firma yok...

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 25% 75
 • Oyak 16 Ağustos 2019 12:09

  Buyuk kurum milli yerli

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 0% 100
 • ALAATTİN CAMGÖZ 16 Ağustos 2019 12:08

  helal olsun derim.daha önce de ispanya nın en büyük çimento fabrikasını almışlar idi.yoksa Türkiye de fabrikayı alsan ne olacak kapasite belli.

  Yanıtla >
  Katılmıyorum Katılıyorum
  % 36% 64

E-bültenimize abone olarak en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.