E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemOrtadoğu'yu karıştıran gizli diktatör: Bin Zayed---

Ortadoğu'yu karıştıran gizli diktatör: Bin Zayed

Ortadoğu'yu karıştıran gizli diktatör: Bin Zayed
17 Ocak 2020 - 09:32 www.borsagundem.com

Forbes'ta, BAE Veliaht Prensi bin Zayed'e ilişkin yer alan makalede, "Bölgedeki demokratik eğilimli yapıları yıkmaya çalışan diktatör... Savaş suçunun önemli bir parçası" denildi

ABD'li Forbes dergisi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed El Nahyan'ın (MBZ) Orta Doğu'daki etkisine ilişkin dikkat çekici bir makale yayımladı.

MBZ'nin, Orta Doğu'da daha güçlü etkisine rağmen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a (MBS) kıyasla daha az tanındığına dikkat çekilen makalede, MBZ'nin Orta Doğu'daki planlarına ilişkin çarpıcı ifadeler yer aldı.

Makalede, MBZ'nin eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimindeki bazı üst düzey yetkililer tarafından "tehlikeli ve dürüst olmayan biri" olarak tanımladığı belirtilirken, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin ise kendisine daha müsamahalı davrandığı ifade edildi. 

"MBZ SORUNUN BİR PARÇASI"

Öte yandan MBZ hakkında bazı insan hakları raporları ve yabancı diplomatların ifadelerine yer verilen makalede, MBZ'nin mutlakiyetçi tavrı ile Yemen ve Libya gibi ülkelerde sonuçlarını kontrol edemediği çatışmalara sebebiyet verdiği vurgulandı.

MBZ'nin, uyguladığı politikalarla lanse edildiği gibi "Hürmüz Boğazı ve Orda Doğu'daki istikrarsızlığa çözüm sunmadığı ve aksine sorunun parçası olduğu" belirtilirken, "MBZ, İslami radikallik ile mücadele adı altında ülkesinin askeri ve finansal kaynaklarını bölgedeki demokratik eğilimli yapıları yıkmak için kullanan bir diktatördür." ifadelerine yer verildi. 

"BM DESTEKLİ TRABLUS HÜKÜMETİNE SAVAŞ AÇTI"

Öte yandan Suudi Arabistan ile işbirliği yapan MBZ'nin, "Mısır tarihinin en baskıcı lideri" olan General Abdulfettah es-Sisi'nin Cumhurbaşkanı olduğu Mısır'daki darbede rol aldığı kaydedilen makalede, aynı zamanda Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'i silahlandırarak Birleşmiş Milletler (BM) tarafından desteklenen Trablus hükümetine karşı savaş açtığı vurgulandı.

Bununla beraber MBZ'nin, ülkesinin Yemen'deki varlığını son zamanlarda azalttığı belirtilirken, perde arkasında ise Yemen'deki paralı savaşçılar ve ayrılıkçı guruplara verdiği askeri ve finansal destek sebebiyle bölgede yaşanan işkence, sivil ölümleri ve toplu göçler gibi insani sorunlarda başrolü oynadığına dikkat çekildi.

ABD yönetiminin esnek tavrı ve 27 milyar dolar değerindeki askeri silah satışının, BAE'nin terörizm ile mücadele adı altında bölgede takındığı "macerası ve pervasız" tavırlarına kapı araladığı ifade edilen makalede, BAE'nin siyasi ve askeri rolünün bölgede yıkım ve istikrarsızlığa yol açtığı savunuldu. 

MUHALİF İSİMLERE BASKI 

Öte yandan, ülke içinde oldukça karmaşık bir gözetleme ağı üzerinden kendisine muhalif isimleri tespit edip, hapse attırdığı vurgulanan MBZ'nin, aynı zamanda ülkedeki ABD, İngiltere ve diğer ülke vatandaşlarını da yakından izlettiği kaydedildi. 

Ayrıca, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün konuya ilişkin raporlarına atıfta bulunulan makalede şu ifadelere yer verildi:

"Ülke içindeki muhalif isimlere yönelik uyguladığı keyfi tutuklamaların yanı sıra, zaman zaman zoraki adam kaçırma faaliyetlerinde de bulunan BAE, ayrıca Yemen'de savaş suçu işleyen Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun düzenlediği saldırıların önemli bir parçası. BAE yönetimi, aynı zamanda tutuklulara işkence yapmak ve ülkedeki göçmen işçileri suistimal edilmekle suçlanıyor."

ABD'DE BAE LEHİNE LOBİ 

BAE'nin söz konusu faaliyetlerinin ve MBZ'nin Washington'da yeteri kadar eleştiri almama sebebine de değinilen makalede, BAE'nin sadece 2018'de Washington merkezli 20 lobi firmasına 20 milyon dolar ödediğine dikkat çekildi.

Söz konusu firmaların ABD Kongresi, düşünce kuruluşları ve Amerikan medyasında BAE lehine 3 bine yakın lobi faaliyetinde bulunduğu ve ABD'deki siyasi isimlere 600 bin dolar bağış yapıldığı vurgulandı. 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Ugur18 Ocak 2020 09:00

  Bütün Arap liderlerine suikast düzenlenmeli

 • Bika18 Ocak 2020 07:33

  Trump'ın favorisi genelikle  diktatörler.

 • Reha Aydin17 Ocak 2020 19:36

  Nihayet, gerçek yüzünü açığa çıkaracak bir yazı kaleme alınmış, yazanları ve yayınlayanları tebrik etmek lazım, bundan sonrası gereken tepkiyi gösterecek ülkelere ve yöneticilerine kalıyor, Ortadoğu'ya gerçekten bir düzen ve huzur gelecekse bu itlerin temizlenmesi gerekiyor bu ve tetikçisi m. Dahlan, işbirlikçileri Sisi ve salman mongolu ve canisi gibi...

 • Ali17 Ocak 2020 15:16

  İsrail in kirli işleri BAE Ve Mısır eli ile yapılıyor. Bunlar Müslümanım diyerek müslüman katlediyor.

 • HASAN TOSUN17 Ocak 2020 14:10

  FİTNECİYİ MARİZLEMEDEN ORTALIK DURULMAZ

 • Ali Haydar17 Ocak 2020 12:29

  ABD yüksek çıkarlarına ters düşmedikten sonra şu küçücük dünyada soykırım dahi yapabilirsiniz. Harap coğrafyanın satılmış kralları.

 • AHMET ÖZBİR17 Ocak 2020 11:36

  ARAB kardeşlerimiz kendilerinden olmayan USA'nın AJANLARINI KOVMA ZAMANI GELMİŞTİR! Özünüze dönün, Şanlı Peygamberimizin emirlerine sarılın, küfrü ve temsilcilerini şutlayın, Hz. Ebû Bekr'i, Hz. Ömer'i, Hz. Osman'ı, Hz. Ali'yi, Hz. Hamza'yı, Hz. Halid bin Velid'i hatırlayın ve Onlar gibi olmaya çalışın. Artık EMPERYALİSTLERİN UŞAKLARINA MAZLUM COĞRAFYADA YER YOK!..

 • ARAB-A17 Ocak 2020 13:23

  Arab ne la? Arap diyeceksin. Anlaşılan yerli arab-a seni fena hırpalamış.

 • katili önlemek17 Ocak 2020 10:55

  Ortadoğu ve halkların  barışı için bu adam ve yaveri Dahlan'ın ortadan kaldırılması lazım bunu  gizli istihbarat servisleri yapabilir.

 • KERİM17 Ocak 2020 14:54

  ABD GİBİ GÖSTERE GÖSTERE YAPACAN

 • AHMET ÖZBİR17 Ocak 2020 10:53

  Yalan haber bence bu adam konyada 4 cami kayseride 5 çeşme kanal istanbul yoluna duble yollar yapan çok mübarek dini bütün bi adamdır

 • El cevap17 Ocak 2020 13:33

  Kanal İstanbul yapıldı mı ki duble yolları da yapılsın. Yalanın da bu kadarına pes doğrusu.

 • turan17 Ocak 2020 10:23

  tam bir şerefsiz tipi var 

 • HASAN TOSUN17 Ocak 2020 10:10

  abd uşağı

 • Türkoğlutürk 17 Ocak 2020 09:57

  En iyi Arap doğmamış olanıdır. Zaten adam olsalar onlarca peygamber gelmezdi.

 • cahiloğlu17 Ocak 2020 11:53

  Allah'ın yarattığı insanları türk, kürt, arap diye gruplara ayırıp bir kısmına kötü yaftalar yapıştıran ırkçılar cennet yüzü görebileceklerini mi sanıyorlar acaba?