E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemÖrnek belediye başkanı---

Örnek belediye başkanı

Örnek belediye başkanı
05 Aralık 2020 - 12:28 www.borsagundem.com

Mart ayında da sosyal destek paketini devreye alan Bursa Büyükşehir Belediyesi, vaka sayılarındaki artışla birlikte özellikle esnafı yakından ilgilendiren kapsamlı bir destek paketini daha uygulamaya aldı.

Dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart’tan itibaren adeta alarm durumuna geçen, Alo 153, Beyaz Masa ve Büyükşehir Santralini vatandaşların çağrılarına açıp, evden çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşların market alışverişlerinden, sıcak yemek dağıtımlarına, gıda ve hijyen kolilerinden Pazar filelerine kadar her alanda destek olan Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandeminin pik yaptığı bu günlerde yeni bir sosyal destek paketini devreye aldı. Gerek toplu taşıma araçları gerekse de hastaneler ve halkın yoğun olduğu bölgelerde dezenfekte çalışmalarına ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, karantinadaki vatandaşlar ve sağlık çalışanlarına C vitamini destek paketlerinin ardından şimdi de özellikle genelge kapsamında işyerleri kapanan esnafa nefes olacak yeni uygulamaları devreye aldı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Arif Tak, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Aka, BUSKİ Genel Müdürü Güngör Gülenç ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Yunus Kaldırım ile birlikte yeni destek paketini kamuoyuna duyurdu.

HERKES ETKİLENDİ

Geçtiğimiz yılın Aralık ayında dünya geneline yayılmaya başlayan Kovid-19 ile Mart ayından bu yana Türkiye’nin mücadele ettiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kovid-19 pandemisinin herkesi etkilediğini, günlük hayatın ve iş yaşamının büyük bir değişime uğradığını belirtti. Dünya geneline 64 milyon 500 bini aşan vakanın 1,5 milyona yakınının ölümle sonuçlandığını hatırlatan Başkan Aktaş, Türkiye’de ise 19 milyonu aşan test sonucuyla yaklaşık 520 bin civarında hasta belirlendiğini, 418 bin 331 vatandaşın ise hastalığı atlatarak sağlığına kavuştuğunu dile getirdi. Bu süreçte 14 bin 316 vatandaşın da korona virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini ifade eden Başkan Aktaş, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diledi. Sağlık Bakanlığı’nın her gün açıkladığı veriler doğrultusunda tedbirlerin daha da güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Aktaş, vatandaşların maske, mesafe ve temizlik kuralına uymaya devam etmesini istedi.

'MÜCADELENİN HER AŞAMASINDA VARIZ'

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin süreçte Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı öncülüğünde, Valilik ve Kaymakamlıklarla koordineli bir şekilde Kovid-19 salgınıyla mücadele çalışmalarını yürütmeye devam ettiğini dile getiren Başkan Aktaş, bu süreçte ilçe ve Büyükşehir Belediyeleri üzerindeki sorumluluk ve yükün çok arttığına dikkat çekti. Başkan Aktaş, “Sokak dezenfeksiyonundan, sosyal mesafenin sağlanmasına, dezavantajlı grupların desteklenmesinden sokakta sahipsiz yaşayan hayvanlara kadar mücadelenin her aşamasında önemli roller üstlendik. Ülkemizde salgının başladığı Mart ayından Haziran ayına kadarki süreçte Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız çalışmaları sık sık vatandaşlarımıza duyuruyoruz. Haziran ayından itibaren kontrollü normalleşme sürecine girmiştik. Ancak bütün dünyada olduğu gibi virüs yayılımında 2. dalga yaşanıyor. Büyükşehir belediyesi olarak bizler, bu zorlu süreçte desteğimizle elimizden geldiğince vatandaşlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Gerek toplu taşıma araçları gerekse de hastaneler ve halkın yoğun olduğu bölgelerde dezenfekte çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bunun yanında sosyal hizmet anlamında desteklerimizi aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

ESNAFA BÜYÜK DESTEK

Büyükşehir Belediyesi’nin binlerce vatandaşa dokunan önemli bir projeyi daha hayata geçirdiğini hatırlatan Başkan Aktaş, evlerinde karantinada bulunan vatandaşların bağışıklık sistemlerini güçlendirmeye yardımcı olmak amacıyla C vitamini destek paketleri hazırlayarak Bursalılara ulaştırdıklarını belirtti. Bu süreçten en fazla etkilenenler arasında ekonominin bel kemiği olan esnafın geldiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Esnafımızın pandemi sürecinden en az etkilenerek çıkması için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Bu doğrultuda bazı çalışmalar yaptık. BESOB, Bursa Kent Konseyi ve ekip arkadaşlarımızla süreci değerlendirdik. İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında Belediye Meclisi’mizde bir karar alacağız. Bu doğrultuda, işyerleri kapanan işletme sahiplerinin mesken su faturalarına 1 Aralık’tan itibaren, süreç bir ay sonra normalleşse bile en az 3 ay boyunca yüzde 50 indirim uygulayacağız. Süreç uzarsa bizler de süreyi uzatacağız. Yine genelge kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan işyeri sahipleri ve bu işyerlerinde çalışan vatandaşlarımız için 70 bin adet gıda destek paketi hazırlıyoruz. Paketlerimiz kaliteli ve bir aileye yetecek şekilde olacak. Aynı kapsamda işyerlerini kapatmak durumunda kalan belediye kiracılarımızdan kısıtlılık süresi bitene kadar kira ve işgaliye ücretlerini almayacağız. Bu süreçte işyerlerindeki faaliyetlerini durdurmak durumunda kalan esnafımıza, önceki dönemdeki belediye alacaklarından dolayı herhangi bir yasal takip yapılmayacak” diye konuştu.

BAŞVURULAR

17 ilçenin tamamında pazarcılık faaliyeti yapan tüm pazarcı esnafına maske ve siperlik dağıtımı yapacaklarını da duyuran Başkan Aktaş, C vitamini destek paketi dağıtımını da sürdüreceklerini anlattı. Dezenfeksiyon çalışmalarını aksatmadan aynı hassasiyetle sürdüreceklerinin altını çizen Başkan Aktaş, “Bütün dileğimiz, ülkemizin bu süreci kısa zamanda bertaraf etmesidir. Bunun için devletimizin tüm organları azami gayretle çalışmalarını sürdürüyor. Malum aşı planı açıklandı. Sağlık çalışanlarımızdan başlamak üzere aşı olması gereken öncelikli gruplar belirlendi. Bu süreçte hepimize önemli sorumluluklar düşüyor. Lütfen açıklanan tedbir kararlarına uyalım. Biz de elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Her güçlüğü birlikte yenen bir millet olarak bu zor günleri de birlikte geride bırakacağız. Bugün itibariyle başlattığımız esnaf destek paketimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Arzu eden herkes şartları uyuyorsa müracaatta bulunabilir. Gerekli çalışmalar da bizim tarafımızdan yerine getirilip gerekli kolaylıklar sağlanacaktır. Sunduğumuz paketin belediyemize maliyeti yaklaşık 26 milyon TL’dir. Allah’tan duamız, bu sıkıntının en kısa zamanda aşılmasıdır” dedi.

İşte Türkiye'nin aşı stratejisi!

Sokaklar onlara kaldı: Türkiye sessiz...

Operasyon başladı: 153 tim tarafından etrafları sarıldı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (16)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Davut05 Aralık 2020 22:36

  Chp.BELEDIYELERI....KADINLARA TACIZI.ALMIS YURUMUS..ISTANBUL ..RUSVET..MENEMEN BLD.BSK..TUTUKLANDI..

 • Bursalı bir Vatandaş05 Aralık 2020 19:29

  Bursalıyım.Yazılanların hiçbiri gerçek değil. Bir-iki göstermelik olay,onlarıda araya yandaş adamlar sokarsan ancak...Gelin Bursaya görün,yada Bursalı tanıdıklarınız varsa sorun ve gerçeği söylesinler.

 • vatandaş05 Aralık 2020 16:14

  chp.de icraat yok.bunlar çalışıyor.bunlarda olmasa memmleket perişan

 • vatandaş05 Aralık 2020 15:59

  bizde yedik başka örnek bulamadınızmı allah aşkına 

 • Hacı demir05 Aralık 2020 13:32

  Bursa beledyesi ve örnek olmak. İlginç bir piar olmuş. Borsagündem de destek olmuş. Ne var derseniz, su parası yarıya inecek, gıda paketleri yapacaklarmış! Rize beledediyesine ve Acun'a giden paraları unutturmaya yetmez.

 • seçmen05 Aralık 2020 13:22

  örnek gösterilecek üç belediye başkanı var,  Yavaş İmamoğlu ve Soyer... tabi ki Büyükerşen hoca, ve tüm isimsiz kahramanlar...

 • Objektif05 Aralık 2020 18:03

  25 yıldır CHP ile yönetilen İzmir'de her yağmur yağdığında bokun içinde yüzüyoruz katılmak istersen buyur gel.

 • Bir yorum05 Aralık 2020 18:02

  Sabah akşam millet aklıyla alay eden sinsi tipleri övmek firavunu övmeye benziyor!  İşte bu yüzden! 

 • seçmen05 Aralık 2020 17:16

  bir yorum denen aşağılık, ağzını topla terbiyeni takın, benim yorumumda ne tür bir hakaret buldun da bana hakaret ediyorsun?

 • Bir yorum05 Aralık 2020 15:27

  haaaaaa........r      oradan!

 • Bir yorum05 Aralık 2020 15:23

  Biri fosil öteki şov zamanı program yapar!  Biz de gülüp geçiyoruz!  Özellikle fosili öyle abartıyorlar ki sanki bu eleman  Mareşal olmuş savaş kazanmış!  Eskişehir de bir tek asfalt  yol  yapmamış tam tersi   halihazırdaki yolları tramvay yolu ekleyerek    Trafiğin  ...nı bellemiş!  Trafik eski hızından  üçte bir  oranında akıyor.  

 • Seçmen05 Aralık 2020 14:33

  Pardon, maçoğlu nu unutmuşum, onu en başa koyuyorum.

 • ...05 Aralık 2020 14:02

  Hahahhaha senden iyi komedyen olur bu tür yorumları sıkça bekliyoruz

 • Nedim05 Aralık 2020 12:44

  Yok canım   belediye mezarcıbaşısı ve hala arkasından giden anguslar var iken örnekliği kimseye bırakmazlar.  Gerçi ölü saymaktan başka  bir halt bildiği de yok.

 • Nedim05 Aralık 2020 15:17

  Nerene kaçtı sözlerim!  Mezarcının çaycısı?   En önemlisi ne kadar kaçtı?   :D  :D  :D  :D  :D 

 • MEZARCI05 Aralık 2020 13:40

  Nedim dikkat et, o zehirli dilin, akrep misali bir gün dönüp tüm bedenin zehirlemesin. İşte o zaman mezarcı başından mezar yeri dilemek zorunda kalırsın.