E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıOPEC toplantısından karar çıkmayınca petrol yükseldi---

OPEC toplantısından karar çıkmayınca petrol yükseldi

OPEC toplantısından karar çıkmayınca petrol yükseldi
06 Temmuz 2021 - 08:39 www.borsagundem.com

OPEC+'ın Ağustos'ta üretim artırımı için anlaşamaması sonrasında Brent petrol yüzde 1'den fazla yükselerek varil başına 77 doların üzerini gördü

Brent petrol, OPEC+’ın görüşmeleri üretim artırma konusunda anlaşmaya varamadan bitirmesiyle yükseldi. Vadeli kontratlar, Londra piyasasında pazartesi günü yüzde 1,3 yükselerek varil başına 77 doların üzerini gördü.

OPEC+’ın anlaşmaya varamamasıyla şu anki üretim sınırları görüşmeler yeniden başlamadığı sürece Ağustos’ta geçerli olacak.

Birçok OPEC+ üyesi Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varillik bir üretim artışı konusunda anlaşmıştı ama Birleşik Arap Emirlikleri üretim kotalarının hesaplamasında kullanılan yöntemi değiştirerek günlük fazladan 700 bin varil üretmek istiyordu.

OPEC+ daha önce Mayıs’tan Temmuz ayına kadar günlük 2 milyon varillik üretim artırımı kararı almıştı.

80 DOLAR TAHMİNİ

UBS Analisti Giovanni Staunovo OPEC+’dan üretim gelmediği takdirde Brent petrolün Eylül ayında varil başına 80 dolara tırmanabileceğini söyledi.

ING Group Emtia Strateji Müdürü Warren Patterson ise “Teoride koalisyon üretimi artırmazsa bu piyasalar için destekleyici olur ama üyelerin üretimi artırmama ihtimali gerçekten ne? Bunun çok yüksek olduğunu sanmıyorum” dedi.

Eylül vadeli Brent petrol, Londa ICE Futures Europe piyasasında, yüzde 0,4 yükselerek varil başına 77,48 dolara tırmandı.

Ağustos vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında, Cuma akşamından bu yana yüzde 2 yükselerek varil başına 76,70 dolara ulaştı.

OPEC+ Bakanlar Toplantısı anlaşma çıkmayınca iptal edildi

Altın yeniden yukarı yönlü

Küresel piyasalarda vadeliler yatay seyrediyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Bika06 Temmuz 2021 08:48

    Petrol fiyatlarının yükselmesinden başta Rusya olmak üzere Orta Doğu ülkeleri memnun, ABD'nin memnun olmaması için de neden yok. Kaya gazı üreticilerinin faaliyetlerini artırmak için de iyi ortam.