E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemOmikron nasıl ortaya çıktı? Ezber bozan iddia!---

Omikron nasıl ortaya çıktı? Ezber bozan iddia!

Omikron nasıl ortaya çıktı? Ezber bozan iddia!
05 Aralık 2021 - 10:35 www.borsagundem.com

Yaklaşık 2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) son dönemde yeni varyantı Omikron ile gündemde. Kısa sürede bilim dünyasının bir numaralı gündemi olan varyant ile ilgili çok konuşulacak yeni bir iddia geldi.

Yüksek oranda mutasyona uğramış Omikron Varyantı dünyanın bir numaralı ortak gündemi olmaya devam ediyor.

İlk vaka kasım ayı başında Güney Afrika’da tespit edilmiş olsa da bilim insanları varyantın nasıl ortaya çıktığına dair net bir bilgi sunamıyorlar.

Bilim dünyası varyantın bağışıklığı ciddi şekilde baskılanmış bir HIV hastasından ortaya çıktığı ihtimali üzeride dururken yeni bir iddia ortaya atıldı.

California'daki Scripps Araştırma Enstitüsü'nde bir immünolog olan Profesör Kristian Andersen, Omikron'un kemirgenlerde evrimleşmiş olabileceğini öne sürdü.

Omikron'un geçen yılın ortasında diğer Covid varyantlarından ayrıldığının altını çizen Profesör Andersen genomik örneklemenin Ekim ayında insanlarda dolaşmaya başladığı sonucuna ulaştı.

Koronavirüsün daha önce türler arası geçiş yaptığı bilgisini hatırlatan Andersen 'bağışıklığı baskılanmış hasta teorisi'nin aradaki bu boşluğu şüpheye yer vermeyecek şekilde dolduramadığı görüşünde.

'TÜM HİPOTEZLERİ AÇIK TUTALIM'

'Bu kesinlikle mümkün olsa da, durumun böyle olduğunu gösteren herhangi bir veriye sahip değiliz' diyen Andersen 'Tüm hipotezleri açık tutalım' önerisinde bulundu.

KEMİRGENLERDE DE TESPİT EDİLDİ

Bu teoriyi destekleyen bir başka gelişme ise Omikron mutasyonunun fare ve hamster gibi kemirgen türlerinde de bulunmuş olması.

BASKIN VARYANT HALİNE GELECEK

Öte yandan Singapur Mount Elizabeth Novena Hastanesi’nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Leong Hoe Nam'a göre yeni Kovid varyantı Omikron, önümüzdeki 3-6 ay içinde muhtemelen baskın varyant haline gelecek ve tüm dünyayı bunaltacak.

Dr. Nam, Street Signs Asia'ya verdiği demeçte ortaya çıkan yeni türlere karşı aşıların hızla geliştirilebilmesine rağmen, varyanta karşı bağışıklık sağlayabileceklerini kanıtlamak için üç ila altı ay boyunca test edilmeleri gerektiğini söyledi.

Avusturya'da Kovid-19 önlemleri ve zorunlu aşı protestosu

 

Kovid-19'da bugün: 20 bin 374 yeni vaka, 228 vefat

 

İngiltere'de Omikron vaka sayıları katlanarak artıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Uzay05 Aralık 2021 23:03

    Dünya o varyant bu varyant derken 2 yılını boş geçirdi.Bu virüsler dünyada ölümleri artırdı.Ekonomileri berbat bir duruma getirdi.Bu süreçte zenginler çok büyük kârlar elde etti.iyice zenginleşirken insanlar iyice fakirleşti paralar değer kaybetti.Herşey ikiye katladı.Asgari ücrete gelince de 4 defa toplantı yapıp enflasyonu düşük gòsteren TÜİK aracılığıyla milletin alması gereken gerçek zam engellenmektedir.

  • Mehmet Akbaş06 Aralık 2021 02:45

    Daha açıkllanmayan asgari ücreti buraya nasıl bağladın harbi yönünü belli ediyorsun.Arkadaşım yıllardır asgari ücretin belirlenmesi için hep bu şekilde görüşme olmuyormu.Sizler geçmişi çabuk unutan balık hafızalı insanlarsınız....

  • yorum05 Aralık 2021 11:43

    omikronda tamam sıradaki varyant ismi de böyle güzel olsun 21 yy. yakışır bir şey bekleriz dünya maymuna döndü