E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarOmikron Bitcoin vadelilerinde bireysel yatırımcılara kazandırdı---

Omikron Bitcoin vadelilerinde bireysel yatırımcılara kazandırdı

Omikron Bitcoin vadelilerinde bireysel yatırımcılara kazandırdı
03 Aralık 2021 - 12:09 www.borsagundem.com

En son Yatırımcı Taahhüdü (COT) raporuna göre, bireysel yatırımcıların Bitcoin vadelilerindeki işlemleri bir önceki haftaya kıyasla üç kat arttı. Bitcoin’de açığa satışlar ise %200 arttı.

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından pazartesi günü yayınlanan Yatırımcı Taahhüdü (COT) raporuna göre, 23 Kasım’da sona eren haftada bireysel yatırımcıların Bitcoin’de açığa satış vadeli kontratları bir önceki haftaya göre üç kat arttı. Açık pozisyon sayısı olarak bilinen bu kontratlar, açığa satış gibi işlemler için bulunan sermayeyi temsil ediyor. Bireysel yatırımcıların Bitcoin’deki açığa satışları ise geçtiğimiz hafta %200 yükseliş gösterdi ve 887’den 2,663’e çıktı.

Bu açığa satışlardaki yükselişin karşılığı ise 511 milyon dolar oldu.

Bu çarpıcı değişim, ekim ayının ikinci yarısında Bitcoin’de görülen sert boğa piyasasının ardından geldi. Forbes’un haberine göre bu hamleler zengin bireysel yatırımcıların, volatilitenin yüksek olduğu kripto para piyasasındaki kısa vadeli fiyat hareketlerinden kar etmek için, kısa vadeli spekülatif yatırımlar yapabileceğini gösteriyor. Geçtiğimiz haftalarda ve aylarda kripto paralara ilişkin piyasa verilerine talep arttı. Bazı büyük ABD bankalarının kurduğu kripto araştırma ekipleri de dikkat çekti.

Zengin bireysel yatırımcıların CME vadelilerine erişim sağlayabilmesi için özel erişimlere ihtiyacı var ve bunu ADM, Stonex, thinorswim (Schwab) ve az miktarda yatırım bankası sağlayabiliyor. CME Bitcoin vadeli piyasalarında görülen şaşırtıcı gelişmelerden bir tanesi de akışkanlığın artması oldu.

Bireysel yatırımcılar şimdi şaşırtıcı bir şekilde Bitcoin’de açığa satış yaparken, 8 ila 19 varlık yöneticisinden oluşan ve CME vadelilerinde aktif olan bir grup kasım ayında Bitcoin vadelilerinde uzun pozisyon aldı. Varlık yöneticilerinin 5 binin üzerindeki Bitcoin vadeli kontratlarının değeri ise 1,5 milyar dolar oldu. Böylece uzun pozisyondaki Bitcoin vadelileri, ekim ayında varlık yöneticilerinin de talebinin artmasına neden oldu. Bu talebin bir başka nedeni ise kurumsal müşterilerin, portföylerinde Bitcoin’de uzun pozisyonlara talebinin artması. Son haftalarda ticari yatırımcılar, yani sektör ve piyasa bilgisi olan şirketler ya da profesyoneller, 113 milyon dolarlık açığa satış pozisyonu oluşturdu.

Bu da bu grubu en büyük açığa satış likidite sağlayıcısı haline getirdi. Başka bir deyişle bu gruptaki yatırımcılar ekim ayında Bitcoin ETF’sinden kaynaklanan yükseliş için likidite sağlamaktan, daha küçük yatırımlara geçti. 

Aynı zamanda bireysel yatırımcılar da Bitcoin’de açığa satış pozisyonlarını artırarak, Bitcoin’in 57,600 dolar seviyesinin altına düşeceği yönünde tahmin kullandı. borsagundem.com'un derlediği bilgilere göre Bitcoin 28 Kasım günü 53,200 dolara geriledi, bunun sonucunda ise bireysel yatırımcılar açığa satış pozisyonlarından karla çıktı.

Kurumsal talep artmaya devam ederken ve Vanguard ile BlackRock gibi dev varlık yöneticileri kripto hisselerine yaklaşık 3 milyar dolar yöneltirken, büyük resim Bitcoin ve diğer kripto paralar için olumlu görünüyor. Bir başka dev varlık yönetimi şirketi de, şirketin Bitcoin yatırım ve saklama hizmetlerini kullanan hedge fon, aile şirketi, yatırım danışmanı, emeklilik fonu gibi kurumsal müşterilerinin sayısını ikiye katladı. Bitcoin’in fiyatı 10 Kasım’da ulaştığı 69 bin dolar seviyesinden %18 düşüş göstermiş olsa da bu durum yükselen enflasyon, korona virüsün Omikron varyantı gibi makro engellerden kaynaklandı.

Bunlara rağmen Bitcoin’e talep yüksek olmaya devam ediyor. Dahası ham petrol fiyatlarındaki sert düşüş, Omikron varyantının yarattığı belirsizliğin, enflasyonel güçler için organik bir engel yarattığı görülüyor. Omikron varyantına ilişkin olumlu haberler ilerleyen haftalarda gelebilir. Bu süreç içerisinde küresel ekonomik büyüme, düşük enflasyon ve kripto paralar gibi riskli varlıklarda beklentileri düşürmek mantıklı olacak. Bu nedenle temkinli yatırımcılar küresel olarak beklenen enerji talebini ölçmek için ham petrol fiyatını izleyecek. Bu aynı zamanda kısa vadede Bitcoin’in fiyatı için de yol gösterici olacak.

Elon Musk, Tesla'dan hisse satışına devam etti

 

Borsa İstanbul'da pozitif ayrışma sürecek mi?

 

Beklentileri aşan enflasyon sonrası kurlarda son durum

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)