E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemOlası İstanbul depreminde AHL kurtarıcı olacak---

Olası İstanbul depreminde AHL kurtarıcı olacak

Olası İstanbul depreminde AHL kurtarıcı olacak
19 Mart 2023 - 10:01 www.borsagundem.com

Emekli Kaptan Pilot Aksüt, Atatürk Havalimanın İstanbul depreminde hayati önem kazanacağını söyledi. Aksüt, kırılan iki pistten en az birinin acilen tamir edilerek uçuşa hazır hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul'u vuracak olası bir depremin etkilerini hafifletmeye yönelik önlemler arasında Atatürk Havalimanın (AHL) kritik önem taşıyacağı bildirildi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in konuyla ilgili haberi şöyle:Havayolu Çalışanları Sendikası (Hava-Sen) Başkan Yardımcısı Emekli Kaptan Pilot Engin Aksüt, olası bir İstanbul depremi durumunda kente yardımların havadan ulaştırılması ve tahliyelerin sağlanması açısından Atatürk Havalimanın hayati rol oynayacağını, bunun için kırılan iki pistten en az birinin acilen tamir edilerek uçuşa hazır hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ulaştırma, inşaat ve deprem alanında deneyimli bir grup uzmanla birlikte sosyal medya üzerinden yaptıkları teknik toplantının sonuçlarını paylaşan Aksüt, yaşanan son depremlerin Atatürk Havalimanın İstanbul için önemini bir kez daha ortaya koyduğunu, uzmanların Atatürk Havalimanın uçuşa hazır hale getirilmesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardıklarını ifade etti.

İGA UÇUŞLARI ETKİLENMEZ

Olası bir deprem durumunda yurt içi ve yurt dışından hava yoluyla gelecek kurtarma ekiplerinin, ekipmanlarının ve yardım malzemelerin ulaştırılmasında Atatürk Havalimanın büyük rol oynayacağını belirten Aksüt, İstanbul Havalimanının kumlu bölgeye yapılan pistlerinin depreme dayanıklı olup olmadığının bilinmediğini söyledi. Kuzey Marmara'daki viyadüklerle yolların deprem anında zarar görmesi halinde İstanbul Havalimanının kente bağlantısının kopacağını, bu durumda İstanbul'un Avrupa yakasına havadan ulaşılamayacağını ifade eden Engin Aksüt, böyle bir tabloyla karşılaşmamak için şimdiden Atatürk Havalimanın kırılan pistlerinin tamir edilmesi ve  depreme dayanıklılığının artırılması için çalışmalara acilen başlanması gerektiğini bildirdi.

Kaptan pilot Engin Aksüt, yanlış yere yapılmasına rağmen milli kaynakların boşa gitmemesi adına İstanbul Havalimanına karşı olmadıklarını, bu havalimanının Atatürk Havalimanı ile aynı anda İstanbul'a hizmet verebileceğini söyledi. Bunun için bazı düzeltmelerin yapılmasının yeterli olduğunu ifade eden Aksüt, “Londra'da 4, New York'ta 4-5 tane havalimanı aynı anda çalışıyor. Yeter ki birlikte çalıştırılması istensin. Deprem riskinin yanı sıra ülke ekonomisi düşünülerek de Atatürk Havalimanın uçuşa açılması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Akar açıkladı: 1 ayda 6320 sorti

Erdoğan: Pistler belki de kalacak

Bakan Karaismailoğlu: Atatürk Havalimanı'nda 1 pist hizmet vermeyi sürdürecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • vatandaş19 Mart 2023 17:01

  oraya hava limanı dışında yapılacak her işlem ileride İstanbulun perişan olmasına neden olacak ,çünkü bir deprem anında orası kurtarıcı ,eğer orayı mahvederseniz ondan göre göre bir akılsızlıktır.size allahmı diyor yıkın sonrada ortalarda perişan olun yooo ,istanbula yiyecek nereden gelecek insanlar açlıktan ölebilirler ,milleti düşünün ,günlük rantla milleti değil kendinizi bay etme peşinde olmayın ,allahtan korkun kuldan zaten utanmıyor olabilirsiniz,yapmayın etmeyin sonra neler olacağını bir kere daha düşünün 

 • fafa19 Mart 2023 15:42

  Kırılan pistlerin tamiri mümkün mü,millet bahçesi nereye yapıldı,sağlık barakaları nereye yapıldı?Bu barakalar yapılırken pistler kırılmış mıydı?

 • eray19 Mart 2023 14:02

  Peki gözümüzün önün de ihalesi yapılarak yıkılan, ortadan kaldırılan  pistler neyin nesi varmı palaya hakaret edenlerin ı bir açıklaması.

 • Pala19 Mart 2023 11:40

  Adamlar yakip yikti, kimse kullanamasin diye pistlerini kazdi .

 • Hoca19 Mart 2023 16:42

  Sirf 3. Havalimani daha cok yolcu ceksin diye kapattilar. Yeni hukumet tekrar acamasin diye pistleri kirip hastane yaptilar. Cakalar

 • palaya cevap19 Mart 2023 12:57

  dumenci pala ben ahl de calisiyorun senin gibi vatan haini insanlar ancak yalan uydurun

 • yalancıyı...19 Mart 2023 11:55

  Belli ki, İstanbullu bile değilsin. Belli ki Atatürk Havalimanı'nda şu anda neler oluyor bilmiyorsun. Her zamanki gibi sallıyorsun. Ama unutma bu salladığın bumeranglar bir gün kafanı fena delecek. Neymiş yakılmş, yıkılmış, pistler kazılmış.. Yalancı herif. Atatürk Havalimanı hala kargo ve charter uçuşlarına açık. Her gün vızır vızır uçak iniyor, kalkıyor. Sallarken bari biraz araştır, ufkunu açarsın