E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknik AnalizO seviyenin altında yükselişlere temkinli bakılmalı---

O seviyenin altında yükselişlere temkinli bakılmalı

O seviyenin altında yükselişlere temkinli bakılmalı
20 Ağustos 2019 - 09:14 www.borsagundem.com

"96.000 altında kalındığı sürece yükselişlere karşı temkinli yaklaşılmasının yararlı olacağı kanısındayız"

"Endeks 96.000 Seviyesinin Altındaki Seyrini Sürdürüyor Piyasa Gündemi: ABD - Çin arasında müzakereler için olası bir takvimin ortaya konması ve ABD yönetiminin görüşmelerde ilerleme olduğunu kaydetmesi ticaret savaşlarına ilişkin endişelerin belirli ölçüde yatışmasına katkı sağladı. Aynı zamanda yavaşlayan küresel büyüme nedeniyle merkez bankalarından ekonomileri desteklemeye yönelik hamlelerin geleceği beklentisi de risk iştahını destekledi. Ancak dün TCMB'den gelen zorunlu karşılık adımı sonrasında TL varlıklar üzerindeki satış baskısı artış kaydetti.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

o Önemli ekonomik veri akışı bulunmamaktadır.

BIST-100 Güne başlangıç

Ticaret savaşlarına dair endişelerin bir miktar sindirilmesine bağlı olarak dün küresel hisse piyasalarında pozitif bir görünüm etkili oldu. Bununla birlikte yurt içinde TCMB'nin zorunlu karşılık adımı sonrasında TL varlıklar üzerindeki satış baskısı artış kaydederken BIST-100 Endeksi günü %0,47'lik düşüşle 95.286 puandan tamamladı. ABD borsaları günü %1'leri bulan yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 5,65 - 5,66 aralığında bulunan Dolar/TL, 08:45 itibariyle 5,64'lü seviyelerden işlem görmekte. BIST-100 Endeksi'nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

TCMB'nin zorunlu karşılık adımı sonrasında BIST-100 bankalar öncülüğündeki satışlarla aşağı yönlü bir seyir izledi. Yurt dışındaki olumlu görünüme karşın BIST-100 negatif ayrışma kaydederken dün de günü 200 günlük basit hareketli ortalamasına denk gelen 96.000 seviyesinin altında tamamladı. 200 günlük ortalama altında kalındığı sürece endeksin görece daha zayıf bir performans izleyebileceğini ve satış baskısının devam edebileceğini değerlendiriyoruz. 96.000 altında kalındığı sürece yükselişlere karşı temkinli yaklaşılmasının yararlı olacağı kanısındayız. Geri çekilmelerin devamında 94.500 - 93.000 destek seviyeleri olarak izlenebilir. Tepki hareketlerinde ise 96.000 kısa vadeli en güçlü direnç olup üzerinde 96.900 - 97.500 seviyeleri gündeme gelebilir."

Gedik Yatırım

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)