E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıO seviye aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesi bekleniyor---

O seviye aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesi bekleniyor

O seviye aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesi bekleniyor
30 Ekim 2020 - 09:09 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST-100 endeksinin güne negatif başlangıç yapması bekleniyor

Çarşamba gününe yatay başlayan endeks kısa işlem gününde satıcılı seyretti ve %2.2 kayıpla 1,127 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 9.5 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil olan 9 hisse değer kazandı, 90 hisse ise değer kaybetti. Bugüne başlarken yurtdışı vadeli piyasalar %1'in üzerinde satıcılı seyrediyor.

ABD'de teknoloji şirketlerinin 3.çeyrek bilançoları güçlü açıklansa da seçim belirsizliği, küresel ölçekte artan vaka sayıları ve ekonomik aktivitenin yavaşlama riski yeniden piyasalar üzerinde baskı yaratıyor. ABD'de Apple, Amazon, Google gibi şirketlerin finansalları güçlü gerçekleşti, ancak geleceğe yönelik beklentiler noktasında piyasaları tatmin etmedi. Öte yandan yine ABD'de açıklanan ekonomik veriler beklentilerin üzerinde gerçekleşti fakat seçim belirsizliği dalgalanmaya sebep oluyor. ABD endeksler günü pozitif tarafta kapatsa vadeli piyasalarda tüm kazançlar geri verildi.

Avrupa tarafında ise ECB'nin güvercin tavrı Aralık ayına ilişkin aksiyon beklentilerini güçlendirdi. Ancak özellikle negatif faiz vurgusu, hali hazırda kırılgan olan Avrupa bankacılık sektöründe negatif fiyatlandı. Küresel piyasalar için gözler 3 Kasım'daki ABD seçimlerinde olacak. Halen anketlerde Biden önde ancak kritik öneme sahip eyaletlerde fark çok azaldı. Bu durum net bir sonuca işaret etmezken, Kongre ve Başkan'ın farklı partilerden olma ihtimali mevcut ekonomik görünümle beraber ciddi bir satış baskısı oluşturabilir. Bu nedenle seçim öncesi ve sonrasında temkinli olmayı öneriyoruz. Nitekim oynaklık endeksi VIX'in Haziran seviyelerine yükselmesi de bu konuda piyasalardaki korunma isteğini yansıtıyor.

Bugün içeride dış ticaret dengesi, Avrupa'da ise büyüme verileri açıklanacak. Ayrıca bugün Borsa İstanbul'da konsolide olmayan bilançoların açıklanması için son gün. BIST-100 endeksinin güne negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz.  Kısa vadede 1,170-1,130 desteklerini kolayca kıran endekste görünüm zayıf. Bu aşamada 1,120-1,085 destek seviyeleri iken 1,140-1,160 direnç seviyeleridir. 1,160 aşılmadıkça endeksteki zayıflığın sürmesini bekliyor, portföylerde hedge(korunma) enstrümanları bulundurulmasını öneriyoruz.

Endekste yükselen trend altında kısa vadeli görünüm zayıf

Salgın kaynaklı endişeler risk iştahı üzerinde baskı oluşturuyor

Endekste negatif başlangıç bekleniyor

Yabancıların en fazla aldığı hisseler

BİST'te şirketlerin açıklanan 9 aylık kar ve zararları

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)