E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaO hisselerdeki düşüş alım için fırsat mı?---

O hisselerdeki düşüş alım için fırsat mı?

O hisselerdeki düşüş alım için fırsat mı?
04 Şubat 2023 - 11:45 www.borsagundem.com

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde yüksek kârlılık göstermiş şirketlerde yaşanan düşüşler, yatırımcılar için bir alım fırsatı yaratmış olabilir.

2022'yi rekorlarla kapatan Borsa İstanbul, yeni yılda art arda şoklar yaşıyor. Sert düşüşler, devre kesiciler sıkça gündemde. Borsadaki bu değer kayıpları aynı zamanda bir alım fırsatı da olabilir mi? Bu sorunun yanıtını Ekonomim.com'daki yazısında Barış Erkaya veriyor. İşte Erkaya'nın o yazısı. 

Belki Türkiye’nin geneline beklenen kış henüz gelmedi ama söz konusu Borsa İstanbul olduğunda özellikle de İstinye’nin yüzbinlerce yeni sakini için hava buz kesiyor. Aslında borsa yatırımcıları için Game of Thrones’un o meşhur repliği “Winter is Coming” cümlesini zaten 2022’nin son haftalarında uzmanların dilinden de aktarmıştık. Fakat ülkeye beklenenden uzun zamandır gelmeyen kış borsaya beklenenden daha hızlı geldi.

2022'nin son çeyreğinde yüksek kârlılığa devam eden ve 2023’te bunu sürdürme potansiyeli taşıyan şirketlerin hisselerindeki düşüş yeni bir fırsat doğurmuş olabilir.

‘Yüzde 60’lara çıkan getiri ihtimali

Peki ya sonuca baktığımızda durum nedir? 5 bin 700’lerdeki zirve seviyeden yola çıkıldığında 2023’te enflasyonla paralel büyüklükte bir getiri beklenen BİST için bu getiri potansiyeli son düşüşle neredeyse yüzde 60’ları aşmış oldu. Bundan 1-2 ay öncesinde mevduatı ve bir öncesinde de KKM’yi rakip yatırım alanı olan Borsa İstanbul, bugün eğer 2023 için yapılan 7 bin 500 zirvesi gerçekleşecekse bu enstrümanlar için öngörülen yüzde 30- 40 arası getirilerin neredeyse iki katı bir marj yaratmış oldu. Al-satla getiri peşinde koşan özellikle profesyonel yatırımcılar (özellikle de algoritmik traderların çoğu) ise beklenen bu getirileri yaratılan seans için korkunç boyutlu dalgalanmalarla zaten şimdiden yakalamış, hatta aşmış olmalılar.

Bankalar neden düşüyor?

Al-sattan uzak durması gereken bireysel yatırımcıların ise önünde son bir hamle fırsatı yani 2022 yıl sonu bilançoları var. Bankalar zaten finansal sonuçlarını açıklamaya başladı. Fakat banka bilançolarıyla birlikte son sert dalgalanmada en hızlı düşenlerin yine bankalar olması belki birçok yatırımcıya şaşırtıcı geliyor olabilir. Bu yanlış değerlendirmenin temeli ise borsanın en temel prensiplerinden birinde yatıyor: Borsada beklentiler alınır, gerçekleşmeler satılır. Bankalar için konuşmak gerekirse rekor karlar eğer 2023’ün ilk çeyreğinde de sürdürülebilir görünüyorsa beklenti henüz tamamlanmamış demektir. Fakat 2023’ün ilk çeyreği için bankaların kendi beklentileri bile parlak değil. O halde beklenti gerçekleşmiş ve daha önceden satın alınmış olan yüksek banka karları artık satışa konu olacak bir bilgiye dönüşmüş durumda.

DÜŞÜŞLER İYİ BİR YATIRIM İÇİN FIRSAT

2022 son çeyreğinde yüksek kârlılığa devam eden ve 2023’te de bunu sürdürme potansiyeli taşıyan şirketlerin hisselerinde de bu düşüş kolay bulunmayacak fırsatlar yaratmış olabilir. Analistler ve borsa uzmanları işte bu noktaya dikkat çekiyor. Fakat bundan sonra Borsa İstanbul’da koşulacak etabın uzun ve engelli bir maraton olacağı beklentisinden hareketle yatırımların daha uzun vadeli olması gerektiği uyarıları yapılıyor. 2022 son çeyrek bilanço beklentilerine hem 2021 sonu hem de 2022 üçüncü çeyrek kıyaslamalarında enerji şirketlerinin yine yüksek kar artışları sağlaması beklentisi hakim. GYO’ların yapılacak yeni portföy değerlemeleriyle yine ciddi kar artışları yaratabileceği düşünülüyor. Bazı çimento şirketleri ve zincir marketlerde de beklenti halen yüksek. Bununla birlikte F/K oranları da gelecek karlarla güncellenecek. Bu da bazı hisselerin ucuzlamış çarpanlarla işlem görmesine neden olabilecek. Yatırımcılara önerilen; 2022 karlılıklarını 2023’te de sürdürmesi beklenen, değerleme rasyoları da ucuzlayan sektör ve hisselerde uzun vadeli alımlar yapıp günlük sert dalgalanmalara göre karar vermekten uzun durmaları.

2023 yılının olası riskleri ve fırsatları

 

Borsalarda müthiş satın alma fırsatı

 

Goldman Sachs: ABD hisse senetlerinde cazip fırsatlar gelişiyor

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (9)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Cem05 Şubat 2023 22:43

  Banka sat sanayi al. Bilanço zamanı sanayiler coşarlar. Bankalar yandaşın borsa oyuncağı.

 • Mehmet ege04 Şubat 2023 21:56

  Nette butür. Haberler . Yok ćok düşmüş alım fırsatiymis neye göre kime göre yatirimci zaten bilir. Hissenin geçmişine faaliyetine turkiyedeki güvensiz ortamı dunyayi takip ediyor . Ozaman neden alım firsati gibi algı yapılıyor. Cevap her kademeden mal satmak için daha doymadılar.

 • Alı koç 04 Şubat 2023 19:40

  Gübre ve isdemir olabili or

 • Bu nasıl olur 04 Şubat 2023 17:23

  İttifakholding piyasadegeri 1milyar biledegil imaşın%60ıittifakın piyasadegeri 10milyon ittifakın payı 6milyon yani 1milyona ittifak al imaşısat 5milyon cepte bundanbaşka selvadavar dahasıda ittifak 2.5tl ilginç

 • Abdi04 Şubat 2023 16:42

  Boş boş yazmış. Bankalar ppdd 0.5 sadece. Koca x bank hala 1 dolar değil. Ama endexsin sağlam düzeltme yapması lazım.. Tüpraş bile 6 kat yapmış bir yılda.. Ayakkabıcı hikayesi herkes borsacı oldu ise

 • E.g.04 Şubat 2023 16:36

  İLK ÜÇ AYDA REKOR BANKA KARLARI DAHA DA ARTMAYA DEVAM EDEBİLİR

 • Feyzo04 Şubat 2023 14:13

  ŞEKERBANK 2.35 E KADAR DÜŞTÜ.

 • Tolga04 Şubat 2023 12:50

  Akbank yapıkredi dünyanın en ucuz hisseleri

 • Ondan04 Şubat 2023 12:35

  Ucuz diye baktıklarımız ağır gidenler dolayısı ile tercih edilmiyor yoksa hangi holding pahalı? Sahol onca geri alıma rağmen hala bedava başka bir hisse bu büyüklükte geri alım açıklasaydı uzaya gitmişti,herkes hızlı kolay parada