E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNYT'den yeni iddia: Trump yardım istedi---

NYT'den yeni iddia: Trump yardım istedi

NYT'den yeni iddia: Trump yardım istedi
01 Ekim 2019 - 02:07 www.borsagundem.com

Trump'ın avukatı 3 ayrı komite tarafından ifadeye çağrıldı. Trump azil soruşturması açılmasına neden olan muhbirin kimliğini bulmaya çalışıyor. New York Times'tan yeni iddia: Trump Avustralya Başbakanı'ndan yardım istedi

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump'ın kişisel avukatı Rudy Giuliani'yi, "Ukrayna görüşmesi" konusunda ifadeye çağırdı.

Temsilciler Meclisinin Dış İlişkiler, İstihbarat ve Denetim komiteleri, Giuliani için ayrı ayrı ifade çağrısında bulundu.

Çağrıda, Guliani'nin Trump'ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı ve Trump'ın Ukrayna'dan "Demokrat Joe Biden ve ailesini soruşturmalarını istediği" iddia edilen telefon görüşmesi hakkında bilgi vermesi istendi.

Giuliani'nin kendisinden istenen belgeleri, 15 Ekim'e kadar ilgili makamlara teslim etmesi gerektiği de belirtildi.

Trump'tan "Muhbirin kimliğini bulmaya çalışıyoruz" açıklaması

Trump ise yeni Çalışma Bakanı Eugene Scalia'nın Beyaz Saray'daki yemin töreninin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kendisi hakkında azil soruşturması açılmasına neden olan telefon görüşmesiyle ilgili muhbir raporunda yanlış bilgilerin bulunduğunu savunan Trump, "Muhbirin kimliğini bulmaya çalışıyoruz." dedi.

New York Times'dan yeni iddia

Öte yandan The New York Times gazetesi, konuyla ilgili iki kaynağına dayandırdığı haberinde, Trump'ın Avustralya Başbakanı Scott Morrison ile son dönemde yaptığı bir telefon görüşmesinde, Rusya soruşturması konusunda yardım istediğini iddia etti.

İddiaya göre, Trump, Morrison'dan Rusya soruşturmasının yeniden gözden geçirilmesi ve bu soruşturmayı itibarsızlaştırma konusunda Avustralya'nın ABD Adalet Bakanı William Barr'dan yardım etmesini istedi.

Trump hakkında azil soruşturması

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, 20 Eylül Cuma günü yaptığı haberinde, Trump'ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile temmuzda yaptığı telefon görüşmesinde, bu ülkeden, Demokrat başkan aday adayı Joe Biden'in oğlunu soruşturmalarını istediğini öne sürmüştü.

Trump, söz konusu iddialar üzerine, Zelenskiy ile yaptığı görüşmenin tamamen usullere uygun olduğunu savunarak, "Zelenskiy ile ne konuştuğumun önemi yok. Birileri Biden'ı araştırmalı." ifadesini kullanmıştı.

ABD basını, Trump'ın Ukrayna liderine, ancak Biden ve ailesini soruşturması durumunda yardım edeceğini söylediğini yazmış, Demokratlar bu iddianın ortaya çıkması üzerine azil soruşturmasını başlatmıştı. Trump ise telefon görüşmesinden önce Ukrayna'ya 400 milyon dolarlık yardımların askıya alındığını söylemişti.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, söz konusu görüşmede Trump'ın ABD'nin ulusal güvenliğine zarar verdiğini savunarak, Trump hakkında resmi azil soruşturması sürecine başladıklarını duyurmuştu.

Beyaz Saray ise görüşmenin dökümünü yayımlamış ve yardımlarla görüşme arasında bir ilişki olmadığını savunmuştu.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Türkoğlutürk 01 Ekim 2019 08:24

    Nasılmış CIA elalemin başına atadıklarından neler çekiyormuş milletler. beter olun. kendi derdine düşde dünyayı rahat bırak.

  • Nihat01 Ekim 2019 03:20

    Derin devlet Trump tan istediği gibi faydalanamadı!  Şimdi kellesini  istiyor.  Özellikle Türkiye yi tam bir abluka içine sokmakta kararlılar!  Trump Türkiye ye zaman kazandırdı.  Hala dış güç lafını sadece bir slogan olarak gören sahil züppeleri, burnunun dibindeki ermeni, rum kırmalarını  ve terör sevicilerini bir türlü görmüyor.   Bunlar NYT ve Washington post cnn vs, aynı kalıptan çıkmış ucuz basit ve seviyesiz  ahmak siyasetini  Amerikan halkına empoze etmekteler, tıpkı bizdeki çeyrek porsiyon ne idüğü belirsiz entel  ve yazar geçinen çakma  aydınlardan pek farkları yok. Sistem aynı.

  • oğuz01 Ekim 2019 12:27

    Nihat bey ne güzelde anlatmışsınız  (6)  (6) şimdi sahil züppeleri sıtırbıckstan yazarlar sana saman diye  (6)  (6)