E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemNebati borç yapılandırma detaylarını açıkladı---

Nebati borç yapılandırma detaylarını açıkladı

Nebati borç yapılandırma detaylarını açıkladı
24 Ocak 2023 - 16:08 www.borsagundem.com

Borç yapılandırma paketi müjdesine ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yapılandırma paketi için belirlenen taksit sayısını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Vergi daireleri, SGK, belediyeler gibi kurumlarımızın kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İzmir İş Dünyası ile Buluşma programında yeniden yapılandırma paketinin ayrıntılarına ilişkin konuştu.

“Halkımızın ve ekonomimizin gereksinimlerini ve gelen talepleri dikkate alarak, kamuya olan yükümlülüklerin hafifletilmesi ve uzun vadeli taksitler şeklinde ödenebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği Kanun Teklifi hazırlığı tamamlandı. İnşallah en kısa sürede Meclisimizin gündemine alınarak yasalaşmasını bekliyoruz” diyen Nebati ayrıntıları şöyle aktardı;

-Kanun hem Yapılandırma hükümlerini hem de vergi mevzuatında çeşitli yeniliklerin olduğu hükümleri kapsayacak.

-Yapılandırmaya ilişkin hükümlerle, Vergi Daireleri, Gümrük Müdürlükleri, Sosyal Güvenlik Kurumu, Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler, İl özel idareleri ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlıkları'na ödenmesi gereken kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeler yapıyoruz.

ÖDENEMEMİŞ BORÇLARIN CEZALARI KALDIRILACAK

-Teklifle, vergi ve prim borçları başta olmak üzere, çok sayıda kamu kurum ve kuruluşuna süresinde ödenememiş borçların cezaları kaldırılarak ödenmesini getiriyoruz.

-Şunu da belirtmem gerekir ki, bu güne kadar diğer yapılandırma yasalarında kapsama alınmayan adli para cezaları dahil olmak üzere idari para cezalarını da yapılandırma kapsamına alıyoruz.

-Tabii bunların faizlerini de düşük bir oran ile güncelleyerek ödenmesini daha kolay hale getiriyoruz.

‘HER TÜR BORÇ YAPILANDIRILACAK’

-Bu yapılandırma kanununda vergi dairesine ödenmesi gereken hangi tür borç olursa olsun yapılandırılacak. Bir tane istisnamız var o da 2022 yılı için ödenmesi gereken geçici vergiler. Onlar da zaten beyanname verme süresinde kadar ödenmezse terkin edildiği için kapsama almadık.

-Ayrıca, davalı olan vergi ve prim dosyalarındaki ihtilafları sonlandırarak ödeme imkânı getiriyoruz.

-Teklifte, matrah artırımı ve işletme kayıtlarının düzeltilmesine imkân sağlayan düzenlemelere de yer veriyoruz. İşletmelerimiz, 2018 ila 2021 yılları için, gelir, kurumlar, KDV ve gelir stopaj vergilerinde matrah ve vergi artırımı yaparak vergi incelemesi ve tarhiyata muhatap olmayacak.

-Bu konuda da şunu peşinen belirteyim; arttırılan matrahların vergilerini peşin öderlerse o zaman vergi aslında da yüzde 10 indirim sağlanacaktır.

TAKSİT ÖDEME SÜRELERİ 4 YILA ÇIKIYOR

-Bu Teklifteki önemli bir yenilik de taksit ödeme sürelerini 4 yıla çıkarmamızdır. Böylece vatandaşlarımız yapılandırılan borçlarını 4 yıla yayılan aylık taksitler halinde 48 taksitte ödeyebilecekler. Ödeme süresini uzun tuttuk ancak daha kısa sürede ödemek isteyenlere de ayrıca avantajlar getiriyoruz.

-Yapılandırılan borçlar peşin ödenirse, zaten küçük oranlar uygulayarak hesapladığımız Yurt içi-ÜFE tutarının yüzde 90'ından da vazgeçiyoruz. Eğer yapılandırılan borç idari para cezası ise asıl alacaktan da yüzde 25 oranında indirim sağlıyoruz.

-2 bin lirayı aşmayan icralık borcu olan vatandaşlarımızın bu borçlarını tasfiye edecek ortamı zaten daha önce hazırlamıştık. Şimdi de vergi, ceza, faiz gibi hangi türden olursa olsun borcu bulunan vatandaşlarımızın 2 bin lirayı aşmayan borçlarını siliyoruz.

2 BİN LİRAYI AŞMAYAN BORÇLAR ŞARTSIZ SİLİNECEK

-Bir kişinin, 31 Aralık 2022 tarihinden önce ödenmesi gereken borçlarının toplamı 2 bin lirayı aşmıyorsa bu düzenleme kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere hiçbir şart aramadan borçlarını siliyor, alacağımızdan vazgeçiyoruz.

-Böylece, bu borçlar nedeniyle vergi dairelerimiz takip işlemleri yapmayacak, vatandaşımız da takibe muhatap olmayacaktır.

-Gelir Vergisi Kanununda yer alan genç girişimci istisnasının tutarını artırıyoruz. Mevcut düzenlemeye göre istisna kapsamında ilk defa işe başlayan gelir vergisi mükelleflerinin üç hesap dönemi kazançlarının yıllık 75 bin lirası gelir vergisinden istisna ediliyor.

-Söz konusu tutarı 2023 yılı için 150 bin liraya çıkarıyor ve her yıl Gelir Vergisi tarifesinin ikinci dilimi tutarına paralel olarak artmasını sağlıyoruz. Böylece, izleyen yıllarda, dilim tutarlarında yeniden değerleme oranında artış oldukça, bu istisna da beraberinde artacak.

Borç yapılandırmadan İsveç krizine... Kritik kabine toplantısı

 

İşte borç yapılandırmasının detayları

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Vatandaş 24 Ocak 2023 22:52

  Vergisini cezasını ödemeyene ödül gibi yapılandırma peki düzenli odeyenenin ne suçu var. Bari düzenli odeyene indirim yapılsa o da yok gerçekten ilginç bir devletiz ve ilginç bir yönetim anlayışımız var

 • Ercan24 Ocak 2023 18:51

  Gelecek 48 ay sadece yapılandırmayı öde 48 ay bağkur ödemé nasıl olsa o zaman bir daha kanun değişir .Bugun 3 bin tl odemem yatirim yap yilda 36 bin 4 yilda 140bin oda enflasyon ile en az 350 bin olur.ozaman cikan yeni afla ister borclan ister indirimli bir defada ode en az 200 bin tl karin olur.

 • Mucise Reis ;)24 Ocak 2023 18:13

   Ya kovid dönemi var. hiç vergi vermiyorum. ödemiyorum borç olsun haciz gelsin isterse dedi. Eğer ben bankaya gider kredi çekersem %30 lara vurur, ödemediğim zaman faizler üzerine biner. ne kdv, ne muhtasar ne sgk ödemiyorum... Ne oldu ? bankadna çeksen 100 bin tl faizi 30 bin tl ödemediklerin olsa geri vereceksin 150 bin tl kobi ve esnaf için buyuk para bunlar. sadece faizi 50 bin yapar... ama hiç vergi ödemeyen, yatırmayan, aldığı paraları bir güzel kullandı. işlerini döndürdü, bankaya boynunu bükmedi faiz ödemedi... gün geldi koştu... enflasyondan TL eridi, değer kaybetti. Eskiden attım  1 çorba 20 tl iken şuan 50-60 tl arası. yani tahsılatla rile eski dönem yapılandırılan borçlar çok daha kolay ödenecek :D ödemeyen bir kez daha kazandı. Bütün ödemesi gereken vergileri kredi çekmiş gibi kullandı. yapılandırma yapacak ve hayatına idame edecek... :D

 • yatırımcı24 Ocak 2023 17:41

  her seçim dönemi inşaatçıları kurtar, imar affı getir kaçak yapıları kurtar, borcunu ödemeyene kolaylık sağla dürüst vatandaşı cazalandır. ne güzel memleket.

 • vatandaş24 Ocak 2023 17:38

  buna müjde demek ne kadar doğru tartışılır. zamanında vergi borcunu ödeyen vatandaşa ceza kesiyorsunuz.

 • vay beeeeeee24 Ocak 2023 17:08

  MİLLETİ BORCUNU ÖDEYEMEZ DURUMA GETİRİN SONRADA AZ BİRAZ VERİN AFFEDELİM ,ZAMANINDA AZ BİRAZ ÖDEME VERGİLERİ YAPSAYDINIZ OLMUYORMUYDU ,BU NE YA KDV ÖTV