E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriNaturel ve Esenboğa'dan sonra borsaya yeni bir enerji devi geliyor: Margün Enerji---

Naturel ve Esenboğa'dan sonra borsaya yeni bir enerji devi geliyor: Margün Enerji

Naturel ve Esenboğa'dan sonra borsaya yeni bir enerji devi geliyor: Margün Enerji
18 Eylül 2021 - 18:29 www.borsagundem.com

Halka açıldıkları günden bu yana yatırımcısına kazandıran Naturel Enerji ve Esenboğa Elektrik’ten sonra grubun diğer şirketi Margün Enerji halka arz ediliyor.

Asla tükenmeyecek yenilenebilir enerjinin dünyada öneminin her geçen gün arttığı dönemde Türkiye’nin güneş enerji devi Margün Enerji (#Maren) halka açılıyor. Margün Enerji’nin 3 ayrı faaliyet kolu bulunuyor, bunlar da sırasıyla şöyle:

1. Yurt içinde YEKDEM kapsamında kapsamında mülkiyeti kendine ait 118 MWp güneş santrali.

2. Yurt dışında proje geliştirme dahil anahtar teslimi güneş enerji santrali müteahhitliği.

3. Yurt dışında proje geliştirme dahil anahtar teslimi güneş santrali müteahhitliği.

Yurt dışında kurduğu santralleri mülkiyeti kendinde kalarak yatırım yapan Margün Enerji, santralleri kurduktan sonra müşterilerine satıyor. Bu kapsamda İtalya’da toplamda 63 MWp gücünde 63 milyon euro tutarında devam eden işi bulunuyor. Margün Enerji İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve ABD başta olmak üzere çok sayıda ülkede kendi yatırımları ile inşa ettiği projeleri faaliyete geçirdikten sonra müşterilerine satarak proje geliştirme faaliyetleri ile öne çıkıyor.

Naturel Enerji ve Esenboğa Elektrik’in büyük başarısı

TÜRKİYE’NİN GÜNEŞ ENERJİ DEVİ

Türkiye’nin güneş enerji devi Margün Enerji’nin halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından 16.09.2021 tarihinde onaylandı. Margün Enerji, halka arz ile 310.000.000 TL değerindeki sermayesini 100.000.000 TL yükselterek 410.000.000 TL'ye çıkaracak. Hisseler 8.30 liradan halka arz edilecek ve şirketin kasasına 830 milyon gibi oldukça yüksek miktarda para girişi olacak. Margün Enerji, yurt içinde sahip olduğu 118.03 MWp kurulu gücündeki güneş enerjisi santralleri ile kW/h birim fiyatı 0,133 USD'den devlet alım garantili elektrik satan Türkiye’nin en büyük güneş santrali portföyü ile sektörünün en önemli oyuncularından birisi konumunda. Şirketin fon kullanım raporuna baktığımızda, grubun geçmiş halka arz gelirleri ile yaptığı yeni yatırımları dikkate alarak,  güneş portföyünü 450-500 MWp’ye çıkaracağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra Margün, başta İtalya, İspanya, Almanya, İngiltere ve Amerika olmak üzere özellikle Batı Avrupa ülkelerinde proje geliştirme, anahtar teslimi santral kurulumu (EPC) ve santral yap sat faaliyetleri gerçekleştiriyor. Margün Enerji hem yurt içinde hem de yurt dışında santral yatırımcısı olarak öne çıkıyor. YEKA ges-3 ihaleleri kapsamında firma 105 MWe / 157,50 MWp ile Türkiye’de en çok güneş enerji santrali lisansı alan firma oldu.

Naturel Enerji'den dev satın alma hamlesi

NATUREL ENERJİ VE ESENBOĞA HALKA AÇILDIĞI GÜNDEN BU YANA YÜKSELİYOR

Naturel Enerji (#NATEN) ve Esenboğa Elektrik (#ESEN) borsada işlem görmeye başladığı günden bu yana yatırımcılarına en çok kazandıran hisselerin başında geliyor. Naturel halka açılırken öz sermayesi 111.000.000.- TL iken 2yıl gibi kısa bir sürede yaklaşık 10 kat artırarak 1.037.000.000.- TL'ye, Esenboğa Elektrik ise halka açılırken 244.000.000.- TL olan öz sermayesini 1 yıldan kısa bir sürede yaklaşık 6 kat artırarak 1.407.000.000.- TL'ye yükselterek ekonomiye ve hissedarlarına önemli bir katma değer sağladı. Ayrıca bu yıl itibarı ile temettü dağıtmaya başlayan şirketler önümüzdeki dönemlerde hissedarlarına daha fazla kazandırmaya devam edecek gibi görünüyor.  

Türkiye’nin yeni enerji devi Esenboğa Elektrik

TÜRKİYE’DE İLKLERE İMZA ATAN ŞİRKET

Yatırımlarının tamamı güneş enerjisi santrali olan 'ilk' ve 'tek' şirket olarak 2019 yılı Ağustos ayı başında borsaya giren Naturel Enerji hisseleri 5.80 liradan satışa sunuldu. İşlem görmeye başladığı ilk günden itibarın sürekli yükselen hisseler bu yıl şubat ayında halka arzından sonra 18 ayda 8,5 katı yükselerek 48 lira seviyelerine kadar tırmandı. Daha sonra gelen kar satışlarını etkisiyle hafif gerileyen hisseler 40 lira seviyesinde işlem görüyor. Şirket halka açıldığı günden bugüne yatırımcısına yüzde 589 oranında kazandırdı.

Naturel Enerji’den rekor kar artışı

REKOR TALEP GELDİ

Grubun diğer şirketi Naturel Enerji’nin yüzde 100 bağlı ortaklığı Esenboğa Elektrik Üretim AŞ’nin 204 milyon TL'lik halka arzına ise 249.452 ayrı yatırımcıdan 1 milyar 337 milyon 832 bin 119 TL büyüklüğünde rekor talep geldi ve son 2.5 yılın en büyük ve ilk yıldız Pazar arzı oldu. Geçen yıl Ekim ayı başında 8.5 liradan halka arz edilen hisseler bu yıl Şubat ayında halka arzından sonra 4 ay gibi çok kısa bir sürede 5 katı yükselerek 44 lirayı gördü. Daha sonra endeksteki geri çekilmenin de etkisiyle hafif gerileyen hisseler 36 lira seviyesinden el değiştiriyor. Hissenin halka açıldığı günden bugüne yani yaklaşık bir yıldaki getirisi yüzde 324’e ulaştı.

Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımları konumuna gelen grubun diğer şirketi Margün Enerji ise 22-23 Eylül'de 8.30 liradan satışa sunulacak. Ortak satışı yapılmayacağı için halka arz gelirinin tamamı şirketin kasasına girecek.

Margün Enerji'nin halka arz tarihi belli oldu

Türkiye’nin güneş enerji devi Margün halka açılıyor

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Son Değer: 31,54
En Yüksek: 32,30
En Düşük: 31,36
Değişim -1,87 %
FK: 2,36
PD / DD: 1,00
İşlem Hacmi 15.055.209
Toplam Adet: 473.837
Ağırlıklı Ort.: 31,77