E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMüttefikleri tehdit ettim parayı aldım---

Müttefikleri tehdit ettim parayı aldım

Müttefikleri tehdit ettim parayı aldım
11 Temmuz 2020 - 21:39 www.borsagundem.com

Washington Post'a 'ABD'nin NATO'dan çıkması tehdidini aslında müttefikleri daha fazla savunma harcaması yapmaya ikna için koz olarak kullandığını' söyleyen Trump, ittifak zirvelerinde 'Çıkacak mısın' diye soran liderlere nasıl yanıt verdiğini anlattı

Başkan Donald Trump ABD'yi NATO'dan çıkaracağına dair iddiaları yalanlarken bunun müttefiklere bir bedelinin olacağını belirtti.  

Washington Post'tan Marc Thiessen'e konuşan Trump, NATO'dan çıkmayı değerlendirdiğine dair spekülasyonları reddetti.

Müttefiklere uyguladığı baskıyla övünen ABD Başkanı, 'bu sayede NATO ülkelerinin 140 milyar dolar ödemesini sağladığını, üstelik bu miktarı üç yıl içinde 400 milyar dolara çıkaracağını' söyledi.

'ABD'nin NATO'dan çıkması tehdidini aslında müttefikleri daha fazla savunma harcaması yapmaya ikna için koz olarak kullandığı' mesajını veren Trump, şöyle konuştu:

"Bazıları neredeyse hiç ödeme yapmıyordu ve şimdi ödüyorlar. Bana o büyük soruyu sordular: 'Eğer vermezsek çıkar mısın?' Ve ben de dedim ki 'Evet, çıkarım'. Ve bu yanıtı vermezseniz, ödeme yapmazlar."

Kuzey Atlantik Askeri İttifakı'nın hedef aldığı amacın Rusya olduğunu açıkça dile getiren ABD Başkanı, ""Hayır, terk etmek istemiyorum. Ama onların paylarına düşeni ödemelerini istiyorum" diye altını çizdi. 

Artık 8 NATO üyesinin daha yüzde 2 hedefini karşıladığını, ama bunun da yeterli olmadığını dile getiren Trump, "Bu arada yüzde 2 çok az" dedi. 

NATO zirvelerinde Trump'ın baskısıyla ittifak üyesi ülkeler 2024'e kadar savunma bütçesine yaptıkları katkıyı GSYİH'nin yüzde 2'sine çıkarma sözü vermişti.

Bunun üzerine Trump üyelerin bu oranı yüzde 4'e çıkarmaları için tutturmuştu.

NATO'yu 'köhne, hantal, modası geçmiş' diye niteleyen, ABD askerlerinin ağırlamanın ve ABD'nin savunma şemsiyesi altında bulunmanın bedeli olduğunu savunan Trump'ın baş hedefi, Avrupa'nın bir numaralı ekonomisi Almanya.

Trump tarafından ABD askeri varlığından yararlanırken NATO için harcamada bulunmamakla suçladığı Almanya, bir yandan geşecek 10 yolda askeri harcamalarını artırmayı kabul etti, ama diğer yandan Washington'la ilişkilerde büüyk güven kaybı yaşadı.

Almanya'dan 10 bin asker çekme kararı alan Trump, Washington Post'a verdiği mülakatta, bunların bazısının 'Polonya'ya ve başka hak eden yerlere konuşlanacağını', kalanların eve döneceğini söyledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (5)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mehmet12 Temmuz 2020 23:03

  Sülün Trump seni..

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ12 Temmuz 2020 21:36

  Abd kim gelirse gelsin başkan olsun sistem asla ve asla değişmez.çünkü abd de başkanı halk seçmiyor.zengin yahudi sülaleri ne derler ise o oluyor.

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU12 Temmuz 2020 20:14

  bence nato bir tuzak olup, birincisi abd nin santaj yaparak üye ülkelere yalnızca kendisinin silah satması ikincisi ise kendisini rusya ve çin gibi ülkelere karşı koruma kalkanı oluşturmasıdır.biz nato ülkesi de ne olduk en büyük kazığı nato dan yemedik mi.

 • Ok12 Temmuz 2020 07:52

  Nasıl bir adam bu. Son yıllar bazı ülkeler gercekten çok acaip adamlar tarafından yönetiliyor ve ülke imajları yerle bir!

 • atakan12 Temmuz 2020 16:01

  Bence çok iyi bir lider amerika için. Önce ülkem diyor.