E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMutabakat sonrası üçlü görüşme!---

Mutabakat sonrası üçlü görüşme!

Mutabakat sonrası üçlü görüşme!
06 Ağustos 2022 - 14:30 www.borsagundem.com

Türkiye ile varılan mutabakat dâhilinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliği için atılacak adımların takibi için üç ülkenin heyetlerinin bu ay bir araya geleceği öğrenildi.


İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım süreci devam ediyor. İki ülkenin katılım protokolünün onayı için, Türkiye bazı taleplerde bulunmuştu. Bunun üzerine Ankara’nın taleplerinin yerine getirilip getirilmediğinin takibi için daimî bir komite kurulması kararlaştırılmıştı. Bu doğrultuda üç ülkenin heyetlerinin bu ay içinde bir araya gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE'NİN İADE TALEPLERİNE YANIT VERİLMEDİ

Bugüne kadar başta FETÖ ve PKK’lılar olmak üzere Türkiye’nin bu iki ülkeden iadesini istediği teröristlerle ilgili herhangi bir gelişme yaşanmadı. Türkiye’nin iade taleplerine de cevap verilmedi. Türkiye’nin daha önceki iade taleplerine, İsveç ve Finlandiya’dan ‘İsnat edilen suçun siyasi suç olarak nitelendirilmesi’, ‘Vatandaşlığa geçme’ ‘İadesi hâlinde Türkiye’de ağır baskıya maruz kalması’, ‘İsnat edilen suçun (FETÖ üyeliği), suç teşkil edip etmediğinin anlaşılmaması’ gibi gerekçelerle ‘ret’ kararı çıktı. İki ülke ile imzalanan mutabakat metninde, FETÖ, PKKPYD-YPG terör örgütü olarak yer almıştı. Bu ay içinde heyetlerin yapacağı ilk toplantıda Türkiye, teröristlerin iadesi başta olmak üzere diğer şartların yerine getirilmemesi durumunda NATO üyeliğine ‘Evet’ demeyeceğini bir defa daha vurgulayacak.

7 ÜLKENİN ONAYINDAN GEÇTİ

Öte yandan, şu ana kadar 30 üyeli NATO’nun 23 üyesi İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onayladı. Arnavutluk, Belçika, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Almanya, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Karadağ, Hollanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Polonya, Romanya, Slovenya, İngiltere, Fransa ve İtalya geçtiğimiz günlerde iki ülkenin NATO üyeliğine onay vermişti. Son olarak da önceki gün ABD Senatosu İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı. Türkiye’nin yanı sıra Çekya, İspanya, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve Yunanistan ise iki ülkenin NATO üyeliğine henüz onay vermedi.

Erdoğan: Tahıl sevkiyatında sırada 20 gemi var!

 

Erdoğan ve Putin gaz konusunda anlaştı

 

Erdoğan ve Putin Soçi’de bir araya geldi

 

NATO, Rusya kazanırsa Putin şiddetin işe yaradığını teyit etmiş olacak

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)