E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMursi'ye 20 dakika boyunca müdahale edilmedi---

Mursi'ye 20 dakika boyunca müdahale edilmedi

Mursi'ye 20 dakika boyunca müdahale edilmedi
19 Haziran 2019 - 13:15 www.borsagundem.com

Mısır'da darbeyle görevinden alınan eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin öldürüldüğünü iddia eden arkadaşları, eski lider bayıldıktan sonra 20 dakika boyunca duruma müdahale edilmediğini savunarak, güvenlik görevlilerini suçladı.

Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin yaşamını yitirmesinin yankıları sürüyor. 

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre, Mursi'nin arkadaşları ve meslektaşları güvenlik güçlerini kafes içinde tutulan Mursi'yi kurtarmak için ilk yardım müdahalesinde bulunmamakla suçladı. 

İddiaya göre, mahkeme salonunda baygınlık geçirmesine karşın güvenlik görevlilerinin Mursi’ye 20 dakikadan uzun süre yardım etmeyerek ölüme terk etti.

'AMBULANS 30 DAKİKA SONRA GELDİ'

Babası ve erkek kardeşi Mursi ile birlikte yargılanan Abdullah el-Haddad, tanıkların kendisine Mursi yere çöktüğü zaman yetkililerden kimsenin yardım etmediğini söylediğini aktardı.

Haddad, şu ifadeleri kullandı, "Gardiyanlar onu dışarı çıkarıncaya kadar bir süre yerde kaldı. Ambulans 30 dakika sonra geldi. Diğer sanıklar onun yere düştüğünü fark edince bağırmaya başladılar. Bazıları doktor olan sanıklar gardiyanlardan ona yardım edebilmek için izin istediler ya da gardiyanların ilk yardım müdahalesinde bulunmasını istediler. Kasıtlı şekilde yardım etmediler. Gardiyanlar tutukluların bağırmaya başlamasından sonra tutuklu ailelerini mahkeme salonundan çıkardı.” 

'İNSANLAR DUVARLARA VURMAYA BAŞLADI'

Haddad’ın iddiaları, darbeden önce Mursi'nin kabinesinde Uluslararası İşbirliği Bakanı olan Amr Darrag tarafından da dile getirildi. Darrag, Mursi yere düştükten sonra yaklaşık 30 dakika yardım edilmediğini öne sürdü.

Darrag ayrıca Mursi'nin gözaltında uygun tıbbi tedavi görmesine izin verilmediğini de vurguladı.  

İsmini vermeyen bir aktivist de, “Mursi, konuşmasını kestikten yaklaşık 10 dakika sonra kafesin içindeki insanlar Mursi'nin bilincini kaybettiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyleyerek duvarlara vurmaya başladılar. Ailelerin haykırışlarına rağmen polis 20 dakikadan fazla bir süre hiçbir şey yapmadı” iddiasında bulundu.

Mısır Başsavcılığı iddiaları reddediyor ve Mursi'nin ‘derhal’ hastaneye nakledildiğini savunuyor.

MÜSLÜMAN KARDEŞLER DE 'KASITLI' DİYOR

2012'de halkoyuyla Mısır Cumhurbaşkanı seçilen, 2013 yılında darbeyle görevine son verilen Muhammed Mursi, 67 yaşındaydı ve tutuklu olarak yargılanıyordu. 

Mursi, pazartesi günü Kahire’de casusluk suçlamasıyla yargılandığı davanın duruşmasında aniden bayılmış ve daha sonra hayatını kaybetmişti.

Mursi'nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler hareketi de Mısır yetkililerini altı yıldır hapiste olan eski cumhurbaşkanını ‘yavaşça ve kasıtlı olarak öldürmekle’ suçluyor.

Ailesi ve insan hakları savunucuları, Mursi’nin tutukluluk şartlarının son derece kötü olduğunu savunuyor ve ölümü konusunda bağımsız bir soruşturma çağrısı yapıyor. (SPUTNIK)

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • alp19 Haziran 2019 22:08

    demokrat   BATI ... MEDENİ BATININ UŞAKLARI ....  MISIR...BİZİMKİLERDE AĞZINA  DEMOKRASİ  ...SAKIZINI AİLMIŞLAR...EN BASİT TV PROĞRAMINDA  BİLE  MORATÖR  KETENPERE  YAPIYORSA...SEÇİMLERDE  HER ŞEY OLMUŞTUR AYIP  AYIP...BİR ADYLA 2 SAAT GÖRÜ ÖBÜRÜSÜ İLE TELEFONDA 2 DAKİKA  VALLA BEN SON ANA KADAR SEÇİM SONUÇLARINDAN İYİCE ŞÜPHELENDİMM..AMA KABAHAT YİNEDE AK PARTİNİN KARDEŞİM ADAM GİBİ SUCU İSTESEYDİN..UYANIK OLSAYDIN

  • HALİL TÜRK19 Haziran 2019 21:06

    sisi nin durumun çok kötü olduğnu düşünmekteyim.bir kaç yıla kalmaz ikdardan indirileceğini düşünmekteyim.abd nin projesi olan hiç bir fikir ve uygulama başarı getirmemiştir.abd hiç bir müslüman ülkenin iyiliğini istermi.yıllarca ülkemizin dostumu oldu yoksa baş düşmanımı.