E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMuharrem İnce'den kritik açıklama---

Muharrem İnce'den kritik açıklama

Muharrem İnce'den kritik açıklama
13 Ağustos 2020 - 10:29 www.borsagundem.com

Yeni parti kuracağı iddiasıyla CHP içinde deprem etkisi oluşturan Muharrem İnce, Yalova'nın Elmalık köyünden Ankara'ya geldi. Başkentte çalışmalarını sürdüren İnce, basın toplantısı düzenledi.

CHP'de sular bir türlü durulmuyor. Muharrem İnce'nin partiden ayrılık iddiaları, CHP'de hareketliliği artırdı. Parti kuracağı yönündeki iddialarla gündeme gelen İnce, geçtiğimiz gün Ankara'ya geldi. Muharem İnce saat 10.30'da başlayan basın toplantısında açıklamalar yaptı.

TUVALET YANINA OTURTULDU

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na iki kurultayda rakip olan Muharrem İnce, 24 Haziran 2018'deki seçimde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı oldu. Önümüzdeki seçimlerde de cumhurbaşkanı adayı olma niyetini daha önce açıklayan İnce'nin, CHP'nin 37. Olağan Kurultayı'nda en arka sıralarda oturtulmasının bardağı taşıran son damla olduğu ileri sürülmüştü.

İnce'nin açıklamalarının satırbaşları şu şekilde:

"Herkes konuştu. Bilen de bilmeyen de konuştu. Şimdi Muharrem İnce konuşacak.

Türkiye tarihinin en zor dönemini yaşıyor. 18 yıllık bir iktidar yeni sorunlar eklemiştir. Mühürsüz oy pusulalarıyla kabul edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi sorunları büyütmüştür. Devlette kurum ve kurallar çökmüştür. TÜİK gibi MB gibi kurumların bağımsızlığı yok edilmiştir. Din ve vicdan arasındaki bağ koparılmıştır. Okul türleri arasındaki ayrımcılık eğitimin niteliğini düşürmüştür. Bu politikalar sonucu zengin toprakların yoksul çocukları haline geldik. Ülkemizde enerji sorunu değil, enerji yönetimi sorunu vardır. Dış politikada gel-gitler yaşayan, savunma sistemlerini kullanamayan, sorunlarını erteleyen bir ülke haline geldik. Mavi Vatan'da büyük bir zenginlik bulunmaktır. Bu hakları korumak partiler üstü bir konumla ele alınmalıdır. İşsizliği artıran, ekonomideki memnuniyeti buzdolabı satışına bağlayan bir Cumhurbaşkanı var. Türkiye'yi bu noktaya lider partileri getirmiştir. Hem lider, hem muhalefet sorunu vardır.

Bu kötü gidişten CHP de nasibini almıştır. CHP ön seçim artık yok. Kurultaylarımızda 5 dakika konuşabilmek için büyük mücadele vermek gerekiyor. Bugün kurultayda CHP Genel Başkanı bir konuşmacıyı dahi dinlememiştir. Kadın Kolları Kurulayı'na katılmamıştır. CHP, İçişleri Bakanlığı'na dilekçeyle kurulmuş bir parti değildir. O nedenle dilekçeyle ayrılınmaz. Ayrılsam bile partiyi kurtarmak için ayrılırım. Tıpkı Mustafa Kemal Atatürk'ün işgal altındaki İstanbul'u kurtarmak için Ankara'ya gitmesi gibi.

AKP çökecek ama Türkiye'nin üzerine çökecek. AKP çökerken CHP kurtarıcı değil seyirci rolü üstleniyor. Türkiye'nin sorunlarını ne tek adam iktidarı ne tek adam muhalefeti çözebilir. Türkiye seçeneksiz değildir. Ecevit'in yüzde 42'si mümkündür hatta yüzde 50+1 de mümkündür. Bizim başlattığımız hareket muhalefet hareketi değildir. Amacımız bir çıkış yolu göstermektir. Türkiye'nin barışmaya, üretmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı vardır.

Başlattığımız hareketin adı "1000 günde memleket hareketi"dir. Alanında uzman, kafa yoran kişilerden oluşmaktır. "Zafer" hazırlanmaktır. Hareketimizle zafere hazırlanıyoruz. Milletimizin isteklerini vizyonumuzla birlikte hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde millet nasıl bizi finanse ettiyse yine edecektir.

4 Eylül'de Sivas'ta olacağız. Memleket hareketi başlatacağız. 1000 günde Memleket Hareketi'nin yol göstericisi Mustafa Kemal Atatürk olacaktır. Nerede olursak olalım gönlümüz her zaman Atatürk'tedir. Bu hareket aklı ve bilimi esas alacaktır. Yolumuz zordur, kenetlenerek bu zorluğu aşacağız.

Bunlar bir Cumhuriyet öğretmenin hayalleri değildir. Bir Cumhuriyet öğretmeninin ülkesiyle ilgili güzel düşleri vardır. Yollara düşeceğiz, Allah yardımcımız olsun."

SORULARA YANITLAR

'Seçim gecesi tartışmaları...' O moralle miting yaptırdılar. Televizyonlarda bir Kemal Bey'in bir benim reklamım. Kemal Bey aday değil ki... Reklamlarımı televizyonlara vermiyorlar. Moralimi bozmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Örgütlere para göndermiyorlar, reklam yapmıyorlar. Seçim gecesi, 'Ne yapıyorsunuz' dedim, bilgi vermiyorlar. İkinci tura kaldı mı kalmadı mı bilmiyorum. 13 bin sandıkta CHP'nin gözlemcisi yok, 4 milyon oy yapar bu. 4 milyon oyu sokağa bırakmışlar, benden yalan söyleyip milletin karşısına çıkmamı istiyorlar. Bana 'Neredeydin' diye soranlardan özür diliyorum, krizi kötü yönetmiş olabilirim. Ama bana veri vermediler. Erdoğan 1,3 milyon oy az alsaydı seçim ikinci tura kalacaktır.

Seçim geçti. 60 gün sonra seçim değerlendirme toplantısı yapıyorlar, beni çağırmıyorlar. Parti seçimi tartışıyor, beni davet etmiyorlar.

'Bir CHP'li saraya gitmiş'. İki gazeteciye dava açtım, genel merkez açamadı. Genel Başkan Yardımcıları'ndan biri mi gitti?

'Muharrem İnce bu çıkışı bireysel işleri için yapıyor' diyorlar. 'CHP iktidara yürürken Muharrem İnce niye böyle yaptı?' CHP'nin iktidar olması demek, CHP Genel Başkanı'nın Cumhurbaşkanı olmasıdır. Erdoğan'ın eski arkadaşını Cumhurbaşkanı yapmak nasıl bir iktidar? Bizim Genel Başkanın öyle bir iddiası yok ki... Öyle bir iddiası yoksa CHP'nin iktidara yürüdüğü hayaldir. CHP iktidara yürüyormuş da ben engel oluyormuşum...

'CHP yerel seçimlerde başarısız mıydı?' Hayır, başarılıydık. İstanbul'u, Ankara'yı, Adana'yı, Hatay'ı bize Kürt vatandaşlarımız kazandırdı, HDP'liler kazandırdı. Seçimden sonra CHP, Kürt vatandaşlarımıza yürekten bir teşekkür edemedi. Ben yüreğimi açarak teşekkür ediyorum. Bu başarıyı küçümsemiyorum, adaylarımız iyi bir kampanya yaptı. Kürtleri yok sayamazsınız.

'Partiyi bölüyorsun.' Ben Millet İttifakı'nın içindeyim, Cumhur İttifakı'na geçmiyorum. Millet İttifakı'nın içindeysem bırakın bu da ayrı bir umut olsun. Bölme olayı parlamenter sistemde olur. Bu sistemde bölme diye bir şey olmaz.

'Sizi saray mı destekliyor.' Bunun mantıksızlığını anlatayım. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce CHP'den 8 puan fazla aldı. HDP'lilerden, İYİ Partililerden, MHP'lilerden, AK Partililerden aldı. Erdoğan'ın oyu AKP ve MHP oyundan daha azdır. Millet İttifakı'nın da içinde olduğuma göre sarayın beni desteklemesi mümkün değildir. 'Saray destekliyor' diyen CHP içindeki rant baronlarıdır. Bu bir palavradır.

Yandaş medyaya gelince, bana olan yakınlığınız gözlerimi yaşarttı. Biliyorum ki bir gün memleket hareketi gerçeklerini haykırmaya başladığında ekranlarınızı ve sayfalarınızı kapatacağınızı biliyorum.

Anketler... Memnun değilim. Ben 30,6'yı 50+1 yaparsam memnun olurum. Benim memnuniyetim 50+1'le olurum.

'Kurultay'da saygısızlık yapıldı, o yüzden parti kuruyor.' Anlattığınız işler içinde en anlamadığım konu bu. Delegeler arasında oturmak benim için şereftir. Hiç düşünmediğim bir şey.

Biz 4 Eylül'de Sivas Kongresi'nin başladığı yerden başlıyoruz. İkinci büyük açıklamamı Cumhuriyet Bayramı öncesi yapacağım."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (49)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Murat14 Ağustos 2020 00:20

  Size giden paralar PKK ya hdp ye gidiyor size yatıran kerizlerde var yani😀

 • thr13 Ağustos 2020 16:42

  Sen hangi ajan grubuna bağlısın koçum.sana kim oy verecek bilmiyonmu.bölme işinin tam zamanı.

 • Azad13 Ağustos 2020 16:33

  Çobanateşi , İnce harekete katılmalı

 • Kamil13 Ağustos 2020 16:31

  Para yardımı isteniyor. İyi de İban numarasına gönderdiğim paranın eline geçeceği garantisi var mı

 • Pala13 Ağustos 2020 16:04

  Chp tembel bir parti. İnce en azından çalışkan

 • Raşit Tunç13 Ağustos 2020 15:31

  Atatürk ömrü boyunca tek başına seçime girmiştir. Hiç kimseyle seçim yarışına girmemiştir. O kadar kanunu da seçim yapmadan referandum yapmadan kendi başına yapmıştır. Pekela nasıl oluyor ki Atatürk Cumhuriyetin kurucusu olmuş oluyor? Lütfen bir arkadaşım açıklasın.

 • Nedim13 Ağustos 2020 17:05

  Peki Abdülhamit i ululadınız da ne oldu?  Osmanlı da ilk bira ve içki fabrikaları açıldı!  Daha konuşturma beni!  Israrla sinsi bir el dönem dönem Abdülhamit  Atatürk tartışması çıkarır!  Bu  tip olaylar toplumun asgari müşterekte  dahi birleşmemesi için yapılmakta!  

 • Nedim13 Ağustos 2020 16:58

  Raşit Tunç  yanlış yoldasın!  Atatürk ü bu yıllardan eleştimek cahilliktir!  Okuma yazması olmayan sahte hocalara kanıp Anadoluda isyan çıkartan  cahil topluluğa bir anda serbest seçim ve parti hakkı verirsen ne hale gelir düşünemezsin bile? Sana bu akılları kimler veriyor anlamak zor değil?  Sağ muhafazakar kesimde  İngiliz İslamcıları tam bir peşinde bunların başında Akit gazetesi geliyor.  Akit gazetesi ile pkk nın yayın organı  aynı matbaada yani gazete sahibinin matbaasında basılıyor. Akıllı ol kimsenin gazına gelme  Aklının yetmediği konulara  da  yorum yapma!  

 • thr13 Ağustos 2020 16:41

  kökünüz kurusun.

 • Raşit Tunç13 Ağustos 2020 16:34

  Atatürk biyolojik evladı yoktur.kendisinden sonra ismet İnönü seçim yaparak gelmemiştir.fakat İnönü adnan Mendesle seçim yarışına girmeye cesaret etmiş ve kaybetmiştir.

 • Cahil13 Ağustos 2020 16:03

  Öldükten sonra yerine oğlu, damadı geçse Cumhuriyet olmazdı. Yerine gelecek kişi seçimle geldiğine göre işleyen bir cumhuriyet kurmuş.

 • Ali13 Ağustos 2020 14:02

  Vay keMAL..vay..yine baska bahara kaldi umutlarin...uykularim..kacti...sende haklisin.

 • Misafir 13 Ağustos 2020 13:36

  Kendine güveniyor san çık net konuş sormazlar mı bu gezilerin kaynağı nereden

 • Nedim13 Ağustos 2020 13:00

  Çünkü chp nin pis kokularına artık kendisi bile tahammül edemez oldu.  Bunların pisliklerini İnce den daha iyi kim bilir?

 • Hadi13 Ağustos 2020 12:59

  Ke MAL...1000 GUNDE DEVRI ALEM..INGILIZ KUSU..BABACAN..GELECEK..YOBAZ..KARA MOLLA...HA..BIDE ÙLLKUCU BOZUNTUSU.IYI PARTI...TOPUNUZ...GELIN...

 • A. A.13 Ağustos 2020 12:36

  İnce'yi, Kılıçdaroğlu'nu, İmamoğlu'nu al bin ile çarp. Yine de bir Tayyip Erdoğan etmiyor. Chp bitmiş. Adam yok adam. Kalbi millet için atan, projeleri, heyecanı olan adam yok. Ancak birbirlerinin kuyusunu kazarlar. Daha fazla oy için Hdp ve Fetö ile beraber olurlar. Cumhurbaşkanı adayları bile Abdullah Gül. Daha ne diyeyim?

 • Vb13 Ağustos 2020 15:15

  Eskiler buna kaht-ı rical derler, adam yok adam da Türkçesi

 • vatandaş13 Ağustos 2020 12:21

  sende kendi iradenle iş yapacak oarti kuracak cücük yok

 • ye13 Ağustos 2020 11:57

  çok çalışkan biri. Her partibi öyle olabilse keşke. Halkın içinden kopanlar, her zaman kaybeder. sıcak samimi diyalok, asla tvler ve online aletlerle olmaz.

 • YASEMİN KADIRGALI13 Ağustos 2020 11:55

  Bir CHP li olarak ikisinede oy verme.al birini vur öbürüne.bunların ikisinde de liderlik vasfı, karizma, donanım, proje ve vizyonları olmayanlar.bunlardan ötesi yeni flaş kimseler lazım chp ye.

 • Çakma yase13 Ağustos 2020 12:46

  Yasemin çakmasın sen bağırıyorsun :)))

 • Vb13 Ağustos 2020 11:48

  Herhangi bir CHP'li için başarının sırrını açıklıyorum; konuşma adam sansınlar, konuştukça batarsın, hiç bişey yapma zaten yapamazsın.....bu formül hep çalışır

 • SonSöz13 Ağustos 2020 12:47

  Konuşmamak bencede en iyisi dansöz olmaktansa

 • ŞENOL KARAIRMAK13 Ağustos 2020 11:39

  Bir, RTE , birde bunu karşılaştırın ALLAH rızazı için bunda karizma, vizyon, proje bir liderlik vasfı varmı.sıfır bence.

 • : )13 Ağustos 2020 11:53

   hangi karizma

 • Selcuk.13 Ağustos 2020 11:34

  1000 gunde DEVRI ALEM..IPE SAPA.DEGER BIR SEY YOK..LAF..BOS..NE YAPACAN ODA YOK..PARTIDEMISIN..DEGILMISIN..ODA YOK..KISACASI MUHARREMDEN HIKAYE..CIDDIYE ALMAYIN.

 • KASIM YANTIR13 Ağustos 2020 11:30

  Sanki siyaset dünyasını yeni bir yüz giriyormuş gibi.konuşmalarını baştan aşağıya dinledim.hep laf salatası hep eleştiri çözüm sıfır.40 sene sonramı aklın başına geldi.

 • Gazi13 Ağustos 2020 11:29

  Hem altimi oyacann..hanceri vuracan.. sonrada ..millet ittifakindayim..bana oy verin diyecen..yav bunlar gercek aptal be..bunlar turk halkinin ruhunu bilmiyorlar..icimdeki hain kazanacagina..Tayyip kazansin..bu kadar..basit..millet ittifaki cokmustur beyler..kim ne derse desin.

 • Kasim13 Ağustos 2020 11:40

  Aynen.. bu Adama oy vermem..bosa atarim..

 • Hakan13 Ağustos 2020 11:27

  Sünepe tırt senin her tarafın dolsa ne olur peh

 • Ahmet özbır145313 Ağustos 2020 11:24

  Ülkeyi her noktadan şaha kaldıracak. Akıllı adamlara bu ülkenin ihtiyacı var.

 • Baris13 Ağustos 2020 11:15

  KARPUZ GIBI BOLUNDUK MAALESF..CUMHUR ITTIFSKI..YUZDE 60..NE DERSENIZ DEYIZ..AARTIK UMUT BITTI.

 • keko13 Ağustos 2020 11:14

  İnce ince yasemince:))))) muhahaaaaaa

 • Hasan.13 Ağustos 2020 11:12

  Bir CHP li OLARAK si.Mdiden T.ERDOGANIN BADKANLIGINI KUTLUYORUM..BU BIZE MUSTEHAK..

 • Dinozorus13 Ağustos 2020 12:50

  Sen hala chplimisin :))) fosil seni

 • Ferdi13 Ağustos 2020 11:10

  MILLET ITTIFAKINDA KALACAM..CHP YI BOLECEM..OLUR CANIM..CANINDA NE ISTER..40 YILDIR CHP LIYIM.SENIN HARICINDE HERKEZE OYVEREBILIRIM..BUNA T.ERDOGAN DAHIL. YEMEZLER..ASLA DUYGUSALLIKLA SOYLEMIYORUM..SEN CHP..RUHUNDAN KOPTUN..GULE GULE. .

 • Nedim13 Ağustos 2020 14:15

  40 yıllık sersemlik!  Allah korusun!

 • He he13 Ağustos 2020 12:49

  Sen git demokrasiden söz edip 12 seçimdir koltuğunda oturana adeta zamkla yapısana de bunu hırbo

 • yunus milli13 Ağustos 2020 11:06

  Hikayeden fasarya çıktı bu da,,,,herkes gülüyor.

 • HÜLYA KOBALT13 Ağustos 2020 11:04

  CHP nin başına Muharrem ince gelir ise % 60+1 ile iktidardayız.

 • ZELİHA KARAKAŞLI13 Ağustos 2020 11:03

  ben, kemal kılıçtaroğlu nun yerinde olsam .muharem ince gel ben istifa ediyorum haydi sen chp genel başkanı ol  haydi bakalım ne yapacaksan yap derim.konuşmasını dinledim.net şeyler yoktur.ancak eleştiri  bir de na yapacaklarını söyle bir sıralasa idin.kaç bir güreş yapıp kaçtı.konuşurken bile yutkunuyor RTE kim bu kim arada dağlar kadar fark var.

 • salim13 Ağustos 2020 11:03

  Büyük fiyasko,,,,ne dediğin belli değil,,,artık seni kimse dikkate almaz,,büyük puan kaybettin.

 • HASAN HÜSEYİN ÇEMİRBEKLİ13 Ağustos 2020 10:54

  Bu da boş adamın birisi.

 • Vb13 Ağustos 2020 10:53

  Seksen günde devri alem, iki seksen yerde Muharrem..... meydan okuyamıyorsan meydanda ne işin var ....

 • Tufan13 Ağustos 2020 10:42

  Bu ne arkadaş. Hareket başlatıyormuş. Azıcık cesaret cesaret. babacan ve davutoğlu kadar da olamadın da parti kuruyorum diyemiyorsun.

 • Derya.13 Ağustos 2020 11:30

  Nabiz yokluyor...akilliya..ilerde oda olacak..karpuz partisine donduk.

 • Vb13 Ağustos 2020 11:11

  Onların ki de ayrı bir enayilik ama dediğin gibi ortada bir teşebbüs var, bu daha gemileri yakamiyor, köprüleri yıkamiyor... gözü arkada

 • ALİ HAYDAR TANRIKULU13 Ağustos 2020 10:42

  Konuşmalarını şuan dinledim.bu da aynın mevcut genel başkan gibi.eleştiriyor fakat ne yapacağını hiç söylemiyor bunda da iftiralar var mevcut hükümet.bu olay bence bir oyun abd nin.muharrem ince bir taraftan milletin oyunu alacak diğer taraftan da kemal kılıçtaroğlu oyu alıp sonra birleştirecekler yemezler.Muharrem ince madem o kadar duyarlı idi de neden 50 senedir partide siyaset yapıyor idin aklın yenimi yerine geldi.bundan da bir şey olmaz.çünkü chp bitmiş olduğunu gördüler yeni tatktikler bunlar derim.

 • Türker13 Ağustos 2020 11:00

  Kesinlikle , dediğiniz gibi madem bu kadar yanlış vardı neden zamanında müdahale etmedin...Chp Hdp İyi parti kol kola yürürken aklın neredeydi...Neymiş tuvalet yanına oturtmuşlar...Yersen...