E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMoskova'dan kaçış---

Moskova'dan kaçış

Moskova'dan kaçış
28 Mart 2020 - 15:29 www.borsagundem.com

1,5 milyon Moskova’yı terketti! 1 haftalık resmi tatilde 730 bin araç ayrıldı

Koronavirüsle mücadele önlemi olarak Başkan Putin’in 5 Nisan’a kadar ülkede resmi tatil ilan etmesinin ardından Moskova’da şehir dışına cuma akşamı tam bir “göç” yaşandı. Fiili bir “sokağa çıkma yasağı” halinden korkan Moskovalılar, tatili günlerini güzel havadan da istifade edip daha özgür bir ortamda geçirebilmek şehir dışına hücum etti.

Günler sonra Yandex'in trafik sıkışıklığı notu akşam saatlerinde ilk kez 10 üzerinden 8'e çıktı.

Moskova Trafik Dairesi, cuma akşamı 730 bine yakın aracın MKAD çevre yolunu geçerek şehir dışına gittiğimi tespit etti.

Açıklamada, “Saat 21.00’e kadar 730 bin araç gitti. Bu, geçen cumaya kıyasla yüzde 15 (110 bin) daha fazla” denildi.

Her arabada ortalama 2 kişi olduğu hesaplandığında, Moskova’yı cuma günü yaklaşık 1,5 milyon kişinin terk ettiği belirtiliyor.

Yetkililer, başkentte kalanların evlerinde oturmalarını ve dışarı çıkmamalarını istedi. Bu nedenle şehrin tüm büyük parkları da kapatıldı.

Moskova Belediyesi 5 Nisan’a kadar halkı “kendini karantinaya almaya” çağırmış, tüm kafe, restoran, eğlence yerleri ve market-eczane bölümleri hariç, alışveriş merkezleri kapatılmıştı.

Bu durumda bir haftayı evde geçirmek istemeyen Moskovalıların çoğu, havaların 15 derece civarında “ilkbahar normunda” seyretmesini de fırsat bilerek yazlık evlerine, daçalarına gitti.

Pek çok uzman, bunun koronavirüse karşı kötü sonuçları olacağını, daça bölgelerinde insanların biraraya gelerek yiyip içeceklerini, “sokağa ya da Moskova dışında çıkma yasağı” koymadan resmi tatil ilanının yanlış olduğunu savunmuştu.

Kimi Moskovalıların resmi tatili fırsat bilip Soçi’ye kayak tatiline gitmeye hazırlanmaları üzerine Soçi Belediye Başkanı “Gelip hastalık riskini arttırmayın, Moskova’da kalın” çağrısı yapmıştı.

Moskova Belediye Başkanı Sonyanin de dün, "Bir bayram değil, koronavirüs nedeniyle resmi tatil olduğunu unutmayın. Evinizden ya da daçanızdan dışarı çıkmayın" dedi.

Putin: 3 aydan kısa sürede atlatırız

Putin konuştu, ruble düşüşe geçti

Putin, 'gelecek hafta zor geçecek' dedi tatil ilan etti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)