E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMoody's'ten yatırımcılara uyarı---

Moody's'ten yatırımcılara uyarı

Moody's'ten yatırımcılara uyarı
24 Ocak 2023 - 10:40 www.borsagundem.com

Moody's Baş Ekonomisti Zandi yatırımcılara borç limiti konusunda uyarıda bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Analytics'in Baş Ekonomisti Mark Zandi, yatırımcıların ABD borç limiti konusunda yaşanan siyasi çatışmaya dair fazla iyimser olduğu uyarısında bulundu.

Zandi siyasetçilerin borçlanma tavanı üzerinde zamanında anlaşma sağlayacakları ve temerrütten kaçınacaklarına aşırı güvenildiğini ve bu durumun siyasetçilere yanlış sinyaller gönderdiğini söyledi.

BloombergHT'nin haberine göre ABD'nin temerrüde düşmesi sonucu hisse senetlerinin üçte bir oranında değer kaybedeceğini, 6 milyon Amerikalının işsiz kalabileceğini belirten Zandi, Hazine'nin en iyi tahminle ekim ayının başlarında finansman opsiyonlarını tüketeceğini öngördü.

Zandi, Kongre'nin Hazine'nin federal yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için hızla harekete geçse dahi hassas ekonomi için geç kalınmış olabileceğini ve durgunluk yaşanabileceğini belirtti.

Zandi temerrüde düşüldükten birkaç hafta sonra da anlaşma olmazsa ekonomide 2008'deki küresel finansal krize benzer bir hasar olabileceğini söyledi. Bu senaryoya göre ekonomi yüzde 4 daralır, yaklaşık 6 milyonluk istihdam kaybı yaşanır ve hisse senetlerindeki değer kaybıyla hanehalkının varlıkları 12 trilyon dolar eriyebilir.

Moody's'ten küresel enflasyon açıklaması

 

Moody's Rus kuruluşlarının kredi notlarını geri çekecek

 

Moody's'ten kriz uyarısı!

 

ABD hisse senetlerine yatırımlar azaldı

 

ABD hisseleri ralliden önce düşebilir

 

2023, ABD hisse yatırımcısı için zorlu geçecek

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)