E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiMoody's: Türkiye'nin kırılganlık riski arttı---

Moody's: Türkiye'nin kırılganlık riski arttı

Moody's: Türkiye'nin kırılganlık riski arttı
20 Mart 2019 - 08:59 www.borsagundem.com

Moody's, Türkiye'nin dış kırılganlık riskini "yüksek" seviyesinden "yüksek +" seviyesine yükseltti ve ABD ya da Almanya ile yaşanabilecek bir gerilimin TL'nin güç kaybetmesiyle neden olabilir yorumunu yaptı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nın dış risklere kırılganlığını, yurt dışından sağlanması gereken yüksek tutarda finansmanı gerekçe olarak bir derece artırdı.

Moody's tarafından dün yayımlanan ve kredi derecelendirme niteliği taşımayan raporda, Türkiye'nin dış kırılganlık riski "yüksek" seviyesinden "yüksek +" seviyesine çıkarıldı.

Bu değerlendirmeye gerekçe olarak yurt dışından sağlanması gereken yüksek tutarlı yeniden finansmanın yarattığı kırılganlığı gösteren Moody's raporunda ayrıca, "Düşük tasarruf oranlarına, enerji ithalatına ve ihracatın yüksek ithalat içeriği gibi sebeplerden kaynaklanan yapısal cari işlemler açığını yansıtmaktadır" denildi.

Türkiye'nin yurt dışı ve döviz yükümlülüklerine kıyasla "mütevazi" kalan döviz cinsi varlıkların da dış kırılganlığı artırdığı ifade edildi.

Cari açığın bu yıl tüketim ve yatırımlardaki gerilemeyle birlikte ortalama yüzde 1.2'ye gerileyeceğini öngören Moody's, bu sayede dış finansman gereksinimi azalsa da, yeniden finans edilmesi gereken yükümlülüklerin azımsanmayacak miktarda olduğuna dikkat çekti.

Moody's geçen yıl Ekim ayından itibaren gerilimin azaldığı Türkiye-ABD ilişkilerinin Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füzeleri nedeniyle tekrar hareketli bir döneme girdiğine ve Almanya'nın Türkiye'ye giden turistlere yönelik seyahat uyarısını sertleştirdiğine dikkat çekti.

Raporda, "Bu diplomatik anlaşmazlıklardan biri veya ikisi birden daha hararetli bir hal alması ve ticaret ve yatırımları daraltacak yeni yaptırımların başlatılması TL'nin tekrar güç kaybetmesinde rol oynayabilir" denildi.

Moody's, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin üç basamak altında "negatif" görünüm ile derecelendiriyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • broker20 Mart 2019 12:29

  Üreteceksin, sanayiye destek olacaksın, betonculara değil, birde dünyaya kendini birşey sanıp efelenip posta koymayacaksın.Atatürk'ün dediği gibi 'yutta sulh cihanda sulh' politikasını güdeceksin. millet hafiften bir uyarı çeker inşallah.

 • Qeert20 Mart 2019 11:59

  Ne zaman eksildi ki

 • Mudi20 Mart 2019 09:26

  Var olan bilgiyi iki de bir yeni birşey gibi sunuyor Türkiye'nin dış finansman ihtiyacı 60 yıldır var ve bir şekilde para bulunuyor

 • Tufan20 Mart 2019 09:25

  Üç kuruşluk ülkelerin notu bizden yüksek. Batmış yunanın notu bile bizden yüksek. Sonra ekonomik operasyon çekiliyor denilince kabahat bizde oluyor. Bariz bir şekilde her türlü baskı yapıyorlar.

 • Hayri20 Mart 2019 09:58

  Yunanistanin kişi başı geliri 20.000 dolar, dünya devi türkiyede kişi başı gelir 9300 dolar. Batik yunanistandan bile fakiriz

 • veli20 Mart 2019 09:07

  Üretemeyen ülke olursan kırılgan olursun eyy üyle olmaz