E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaModerna'nın aşısı küresel piyasaları coşturdu---

Moderna'nın aşısı küresel piyasaları coşturdu

Moderna'nın aşısı küresel piyasaları coşturdu
16 Kasım 2020 - 17:13 www.borsagundem.com

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna’nın %94,5 oranında etkili ve sıcağa dayanıklı aşı ürettiği haberiyle küresel piyasalar şaha kalktı. Avrupa borsaları ve Wall Street vadelileri keskin biçimde yükseldi

BORSAGUNDEM.COM - DIŞ HABERLER SERVİSİ

Biyoteknoloji ve ilaç şirketi Moderna’nın korona virüs aşısının son derece etkili olduğunu açıklamasının ardından hisse seneleri piyasaları atağa kalktı. Bir hafta önce Pfizer ve Biontech firmalarının benzeri bir haber açıklamasının ardından Moderna gün içerisinde yaptığı açıklamada potansiyel korona virüs aşılarının geç safhalarındaki deneylerinde hastalığın önlenmesinde %94,5 oranında etkili olduğunu duyuruldu.

Moderna’nın yaptığı açıklamada aşının 2 derece ile 8 derece arasında 30 gün boyunca işlerliği koruyabildiği belirtildi. Söz konusu aşı Biontech – Pfizer ortaklığındaki aşıdan daha iyi korunabiliyor. Zira geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada Pfizer-Biontech aşısının -75 derecede saklanması gerektiği aksi halde normal buzdolabı koşullarında sadece 5 gün dayanabildiği belirtilmişti.

İşe yarayan bir aşının korona virüsün yayılmasını birkaç ay gibi kısa bir sürede önemli ölçüde yavaşlatacağı yönündeki umutlar geçen hafta yatırımcıların salgından yararlan hisse gruplarından uzaklaşmalarına ve ekonomik açıdan daha hassas sektörlere doğru rotasyona sebep olmuştu.

Söz konusu trend içerisinde bulunduğumuz günde de takip edildi. S&P 500 vadelileri Moderna’nın açıklamasının ardından %1 oranında yükseldi. Büyük teknoloji şirketleri ağırlıklı Nasdaq vadelileri %0,3 oranında düştü. Teknoloji hisseleri günün erken saatlerinde virüsün yayılmasını yavaşlatmak için hükümetlerin kısıtlama tedbirleri uygulamalarıyla değerlenmişti.

Financial Times’ın haberine göre, küresel yatırım danışmanlığı şirketi Principal Global Inverstors’ın Baş Yatırım Stratejisti Seema Shah konuyla ilgili açıklamasında, “Neredeyse %95’lik etkinliği ve daha kabul edilebilir lojistik ve depolama dinamikleriyle bugünkü aşı haberleri geçtiğimiz haftadan itibaren başlayan piyasa rallisini sağlamlaştırıyor. Normale dönüşe yönelik görünürlük artıyor ve bu durum düşük sermayeli şirketlerin, değerinin altında işlem gören ve döngüsel hisselerin yararlanacakları bir reflasyon (ekonomik faaliyetlerin artması) rallisine daha fazla yakıt sağlayacaktır” görüşlerine yer verdi.

Moderna hisseleri açıklamanın ardından New York vadeli piyasalarında %6 oranında yükselirken Pfizer hisseleri ise %2 oranında düştü.

Yatırım danışmanlığı firması Legal & General Investment Managegement’ın Sürekli Gelir Stratejisti Chris Jeffrey, “Pfizer haberleri değişim için büyük bir adımdı fakat bu açıkça yardımcı oluyor. Daha fazla aşı haberi sırada bekledikçe gelecek yılın ilk birkaç ayında toplamda daha hızlı yeni ürün ortaya çıkacaktır” ifadelerinde bulundu.

Avrupa’da STOXX 600 Endeksi %1’in üzerinde yükseldi. Pandemi sürecinde en fazla zarar gören enerji, finans ve sanayi sektörü hisseleri günün en çok kazananları olarak işlem görüyor. Teknoloji ve sağlık sektörü hisseleri ise geride kalıyor.

Yatırımcıların ufukta daha sağlam büyüme ve enflasyon görmesi üzerine yatırımları devam ederken, ABD Hazinesi tahvilleri de geriledi. 10 yıllık ABD Hazinesi tahvil getirisi yüzde 0,04 artarak yüzde 0,929 oldu.

Petrol fiyatlarındaki ralli, Moderna haberlerinin ardından da hızlanırken Brent ham petrolünün varili yüzde 3,5 artarak varil başına 44,29 dolara yükseldi. Batı Teksas petrolleri de aynı oranda artarak varil başına 41,67 dolardan alıcı buldu.

New York Fed imalat endeksi düştü

 

Wall Street’in en büyük sorunu Trump değil

 

Teknoloji hisselerindeki durgunluk şaşırtıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (8)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ17 Kasım 2020 11:20

  Bunlara da kandık.aşı işe yarıyormu toplumlarda, sonra hani aşı sürekli mutasyona uğruyor idi.uğramayacağı ne malum.sonra danimarkadan yunanistan uzanan ve vizon hayvanlarından bir kontrol edilemeyen bir virüs yapılmaya başlamış.bakalım abd daha ne virüsleri yayacak dünya ya.bunların hepsi bir oyun olup amaçları doğrultusunda kullanıyorlar.neden abd seçimlerinden önce bu haberler açıklanmadı.söymisiniz.her gün bir ilaç şirketi ben aşı buldum borsalar yükselecek ben aşı buldum yükselecek bunun sonu varmı.aslında borsaların % 50 düşmesi gerekir iken.

 • Kartal 17 Kasım 2020 08:56

  Bu virüs mutasyona uğramıyormuydu arkadaş milletimi yiyor bunlar

 • Şüphelerim var17 Kasım 2020 08:47

  Aşının işe yaradığını nasıl anlıyorlar, covid-19 virüsüne yakalanıp ilaçsız iyileşen insanlar çoğunlukta.. Zaten iyileşecek kişiye aşı yapıp sonrada aşı işe yaradı mı diyecekler.. Açıkca anlatsalarda anlasak..

 • mehmet17 Kasım 2020 15:59

  aşı sağlam kişiye yapılır ve hastalığı bulaşmasında bağışıklık kazanır. bunu test etmek için aşı olanlar maskesiz ve korumasız gezip hastalanmıyorsa bulunmuş demektir

 • Pala17 Kasım 2020 07:29

  Bu aşıların Türkiye'ye gelmesi 1 yıl sürer

 • Berber Bekri17 Kasım 2020 09:09

  Parayı veren zart diye alır biz önce ilaç borcumuzu ödeyelim normal grip aşısını bile isteyen parasıyla bile alamıyor şuan oysa grip aşısı ABD de şuan market raflarında 3 kuruşa al vurun bizde 65 üstü olacan yetmez inflanza riskli grupta olacan anca buna göre var sen hesapla covit19 aşısı nezaman gelir kısmını...

 • Bika16 Kasım 2020 21:22

  Moderna'nın aşısı en güvenilir aşı şu an.

 • Ahmet kal16 Kasım 2020 18:35

  Biz thyao yukselip milletin eline bırakıyor