E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMilyarder fon yöneticisinden kâbus senaryosu---

Milyarder fon yöneticisinden kâbus senaryosu

Milyarder fon yöneticisinden kâbus senaryosu
14 Ocak 2022 - 14:09 www.borsagundem.com

Ünlü hedge fonu yöneticisi Kyle Bass, FED’in sıkılaştırma ve faiz artırımı politikaları nedeniyle bu yıl borsalardan getiri beklenmemesi gerektiğini söyledi. Bass’a göre FED’in planında diretmesi halinde borsaları sert bir düşüş bekliyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Yatırım danışmanlığı şirketi Hayman Capital Management'ın Kurucusu ve Baş Yatırım Yöneticisi Kyle Bass, ABD Merkez Bankası’nın kur artışı ve genel finansal koşullarındaki sıkılaştırma politikaları gerekçesiyle 2022 yılında borsalardan kazanç beklenmemesi gerektiğini söyledi.

3 milyar dolarlık kişisel serveti bulunan hedge fonu yöneticisi CNBC’deki röportajında “Parasal sıkılaştırma politikaları ile eş zamanlı yapılacak faiz artışlarıyla birlikte bu yıl hisse senetleri piyasasının yükselmesinin bir yolu yok. Eğer plana sadık kalırlarsa muhtemelen oldukça agresif bir düşüş olacaktır” açıklamasında bulundu. Bass, “Bana kalırsa bir kez faiz artırdıktan sonra planlarından geri adım atmak zorunda kalacaklar” dedi.

Milyarder hedge fonu yöneticisinin yorumları ABD borsalarının düşüşe geçtiği Perşembe günü seansı sonrasında geldi. Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre geçtiğimiz gün Wall Street endeksleri seans sonuna doğru satış baskısıyla karşı karşıya kalmıştı.

Haftanın en önemli gündem maddelerinden olan ABD enflasyon verileri rekor seviyelere rekor seviyeleri göstermesine karşın yatırımcıların beklentileriyle aynı doğrultuda oldu. Çarşamba günü açıklanan Aralık ayı tüketici fiyat endeksi verileri yıllık bazda %9,7’yi gösterdi. Geçtiğimiz açıklanan üretici fiyat endeksi rakamları ise Aralık ayında yıllık enflasyonun %7 yükseldiğini işaret etti. Bu rakamlar son 40 yılın en yüksek seviyelerini işaret ediyor.

Enflasyon verileri her ne kadar yükselişin zirve yaptığına ilişkin işaretler gösterse de ABD Merkez Bankası’nı da enflasyondaki yükselişi yatıştırmak için finansal koşulları sıkılaştırmaya zorluyor.

Deutsche Bank ekonomistleri 2022 yılında Mart ayından itibaren dört faiz zammı beklediklerini açıklarken, Goldman Sachs ekonomistleri ise geçtiğimiz hafta 2022 faiz artışlarına ilişkin tahminlerini üçten dörde yükseltmişti.

ABD Başkanı Joe Biden tarafından FED’in iki numaralı koltuğuna atanan FED Başkan Yardımcısı Lael Brainard Perşembe günü ABD Senatosu’na verdiği ifadede Federal Açık Piyasa Komitesi’nin yıl boyunca “birkaç kez faiz artışı” yapmayı öngördüğünü belirtti.

Gösterge faiz oranlarındaki yükseliş, FED’in varlık alımlarını sona erdirmesinin ardından gerçekleşmesi bekleniyor. FED’in politika faizini artırması pandemi sırasında piyasaları desteklemek için piyasaya sürülen yaklaşık 9 trilyon dolarlık varlık portföyünün daraltılması anlamına gelebilir.

Piyasalardaki bu değişim spekülatif varlıkları destekleyen ivmenin geri çekilmesi anlamını taşıyor. Zira MarketWatch’un haberine göre daha yüksek faiz oranları daha yüksek borçlanma maliyetine dönüşüyor. Bu aynı zamanda teknoloji gibi sektörlerdeki şirketlerin geleceğe yönelik bilanço beklentilerini de aşındırabilir.

Tüm bu sebeplerde milyarder hedge fonu yöneticisi Kyle Bass borsaların önemli zorluklarla karşı karşıya olduğuna ve FED’in borsalarda geri çekilmeye sebep olmadan faiz artışı yapabilmesinin zor olduğuna inanıyor. Küresel Finans Krizi sırasındaki büyük kazanımlarıyla üne kavuşan Bass Asya piyasalarındaki ekonomik gelişmelere odaklanan ve daha çok ayı piyasası görüşleriyle bilinen bir hedge fonu yöneticisi olarak öne çıkıyor.

Sıkılaşma endişeleri risk iştahında baskı oluşturuyor

 

Goldman Sachs: Balon piyasası korkuları gerçekçi değil

 

BoA: Kriptonun Visa’sı olabilecek Ethereum rakibi

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)