E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaTeknolojiMilli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak---

Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak

Milli savaş uçağı dünya sahnesine böyle çıkacak
15 Haziran 2019 - 12:24 www.borsagundem.com

İlk kez Paris Airshow'da sergilenecek birebir ölçülerdeki Milli Muharip Uçak modeli için ocak ayından itibaren yoğun ve detaylı çalışma yürütüldü.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nde gelinen aşama gün yüzüne çıkıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığının harekat isteklerine cevap vermek için MMU geliştirme çalışmalarını hızlandırarak sürdürüyor.

Bu çalışmalar kapsamında ortaya konulan MMU'nun birebir ölçülerdeki modeli, ilk kez dünyanın en önemli havacılık organizasyonlarından Paris Airshow'da sergilenecek.

Modelin, 17-23 Haziran'da gerçekleştirilecek fuara yetiştirilmesi için ocak ayından bu yana yoğun ve detaylı çalışma yapıldı.

Fuarda, uçağın birebir ölçekli dış geometri modeliyle motor yerleşimi, dahili silah yuvalarının yerleri, kokpit konsepti ana hatlarıyla görülebilecek.

MMU'nun yanı sıra Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), ROKETSAN ve ASELSAN gibi kuruluşların imzasını taşıyan mühimmat ve sistemler de Paris Airshow'da sergilenecek.

Beklenti büyük
MMU Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçaklar üretilecek.

Projeyle yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye'nin 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor.

MMU Projesi'nde ilk etapta 6 geliştirme hava aracı üretilecek. Daha sonra eklenecek yeni araçlarla uçak seri üretime hazırlanacak. Seri üretim aşamasına kadar 400 adetlik uçak siparişine ulaşılması öngörülüyor.

Proje ortağı olmak isteyen ülkelerle de çeşitli düzeylerde görüşmeler yürütülüyor. Söz konusu ülkeler aynı zamanda uçağın potansiyel alıcıları olarak değerlendiriliyor.

Özgün motoru olacak
Uçak için TR Motor tarafından özgün motor geliştirilecek. Bu süreç devam ederken geliştirilen araçlarda bir ara motor kullanılacak.

Radar, elektrooptik ve bütünleşik işlemci alanlarında ise ASELSAN ve TÜBİTAK çalışmalar yürütüyor.

Projede görev alacak tedarikçilerle ihracat kısıtlamasına tabi olmayacak şekilde uzun vadeli iş birlikleri hayata geçirilecek.

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • kaktust18 Haziran 2019 16:45

  motor,gövde,avyonik, radar ve silah sistemini  kendin yapmadıgın sürece ,hiç bir şeyin milli degildir,sagdece montaçdır,bir gün ters düşersin, ne aracın, ne tankın ne de silahın nede uçagın  yerinden kımıldayamaz,ingiterden motoru al,amerikadan silahı al ondan bunu, şundan bunu al ,üzerine yaz Türkçe  bir isim oldumu milli,beyler Pakistana atak helikopterini satmak için Amerikanın izin vemesi lazım

 • kaktust18 Haziran 2019 16:35

  hayaller Paris gerçekler Somali,egitimde, matematik de okudugunu anlamakta  Afrika ülkelerinin gerisine düşmüs isen ,gerçekten hayaller Paris gerçekler Somali

 • derviş agoviç17 Haziran 2019 20:04

  bu tayyare ne zaman uçtuda fuarda  görücüye çıkmış, önce havadaki yolcu tayyaresini yere indirinde görelim

 • m.kuzu16 Haziran 2019 11:11

  Çukur zihniyet yine çıldıracak

 • HALİL TÜRK15 Haziran 2019 23:12

  şu adi abd ve ab ülkelerinin güdümünden tehditlerinden artık çıkalım.chp teröristlerle işbirliği yapmasa gerçek vatansver olsalar kimse bize yan gözle bakamaz.ama nerede.

 • Tekno papaz16 Haziran 2019 10:08

  CHP sorumlu değil mi? 😂😂 hayret vallahi de billahide hayret nasıl böyle düşünüyorsunuz.

 • At sine15 Haziran 2019 16:30

  Sipariş bile alırız belki

 • ibo15 Haziran 2019 16:21

  2016  dan once   yolarda    bilmis olasin erkan

 • Erkan15 Haziran 2019 15:13

  2016 da yollara cikacak olan araci bi gorelimde ucaga sonra inanirz

 • okiman0715 Haziran 2019 14:51

  58 Hayri...tamam herkes ister. ben de isterim. ama kandırılmak da istemem. sen de istemezsin. TAI den arkadaşımın bilgini paylaştım burda. küçümseme de yoktur. göz boyamaya hiç gerek yoktur

 • KILIÇ15 Haziran 2019 14:23

   SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ EMEK VEREN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM .İYİKİ ÇOK DEGERİ BİR LİDERİMİZ VAR ÜLKEMİZDE KIYMETİ ANLAŞILMASADA SAYIN ERDOGAN SAYESİNDE ŞAHAHENE BİR SAVUNMA SANAYİMİZ OLDU.

 • ibo15 Haziran 2019 14:01

  türkiyede  ne cok  hiyanetci var

 • okiman0715 Haziran 2019 12:41

  bu daha kağıt üzerinde bir proje...dizaynı daha bitmedi bile. ingiltere dizaynını yapacak. şişirilmiş balon, aynı milli araba, milli uçak gibi.

 • Gottik17 Haziran 2019 05:23

  Atak, Hürkuş, Anka, tb2 de bir zamanlar kağıt üzerinde idi. Araba başka silah olan savaş uçağı bambaşka. Silahlı İHA kaç araba modeline denk gelir. Gözünde büyüttüğün araba uçak yanında çok ilkel kalır. Kör bir süslü teneke ile etrafını algılayan sürekli iletişim halinde bir uçak bir midir? Otonom arabalar yeni piyasaya çıkmışken full otonom çalışabilen hatta karar verebilen SİHA bir midir, süslü teneke sevdalıları, ha?

 • 58 hayri15 Haziran 2019 13:49

  Ya niye Türkiye'yi küçumsüyonuz neden olmasın ben bir Türk olarak gurur diyorum iyiki bu ülkede yaşiyom