E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMGK'dan yeni harekat vurgusu---

MGK'dan yeni harekat vurgusu

MGK'dan yeni harekat vurgusu
26 Mayıs 2022 - 19:26 www.borsagundem.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Toplantının ardından açıklamalarda bulunuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan MGK toplantısı sona erdi. Toplantı 3 saat sürdü. MGK bildirisinde, güney sınırlarında icra edilen ve edilecek harekatların komşuların toprak bütünlüğünü hedef almadığı vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısının ardından bildiri yayımlandı.

Bildiride, toplantıda, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli birlik ve beraberlik ile bekaya yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı, yurt içinde ve yurt dışında azim, kararlılık ve başarıyla icra edilen operasyonlar hakkında Kurul'a bilgi sunulduğu ve ilave tedbirlerin görüşüldüğü ifade edildi.

Sınır ötesi harekatı vurgusu

MGK Bildirisinde şunlar kaydedildi:

Güney sınırlarımızın terör tehdidinden arındırılması için halihazırda icra edilen ve edilecek harekatların komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğini hiçbir surette hedef almadığı, milli güvenlik ihtiyaçlarımızın gereği olduğu belirtilmiş, bu harekatların, komşularımızın da huzur ve güvenliğine ciddi katkı sağlayacağının altı çizilmiştir. Mensubu olduğu uluslararası kuruluşlarda ve ittifaklardaki yükümlülüklerinin gereğini her daim müttefiklik ruhu ve hukuku ile ahde vefa ilkesine uygun bir şekilde yerine getiren Türkiye'nin, aynı sorumluluk ve samimiyeti müttefiklerinden de beklediği vurgulanmış, bilhassa insanlığın ortak düşmanı olan terörizme destek vererek ve himaye ederek uluslararası hukuku açıkça ihlal eden ülkelere, bu tutum ve davranışlarına son verme ve Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerini dikkate alma çağrısında bulunulmuştur.

Ukrayna ile Rusya savaşı

Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın durdurulması ve barışçıl çözüme giden yolun açılması için vakit kaybetmeksizin kapsamlı ateşkes ilan edilmesi gerektiği vurgulanan bildiride, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde ulaşılacak bir çözümün, bölgede kalıcı barışın tesisine esas teşkil edeceği belirtildi.

MGK Bildirisinde, "Uluslararası hukuku ve taraf olduğu antlaşmaları ihlal eden Yunanistan'ın Ege Denizi'nde tedricen artan kışkırtıcı eylemleri ve iş birliği anlayışı ile hareket edilmesi gereken ittifakları istismar etmeye yönelik gayretleri ele alınmış, milletimizin hak ve menfaatlerinin korunması hususundaki kararlı tutumumuzun tavizsiz bir şekilde sürdürüleceği vurgulanmıştır" ifadelerine yer verildi.

Son dönemde bazı ülkelerde İslam düşmanlığının yeniden yükselişe geçmesinden duyulan endişenin de belirtildiği bildiride, "İlgili ülkelere, kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ve vatandaşlarımızın fiili saldırılarla hedef alınmasına varan kışkırtıcı eylemlerin görmezden gelinmemesi ve engellenmesi hususundaki sorumlulukları hatırlatılmıştır" denildi.

MGK Bildirisinde, Libya'da sağlanan istikrar ile ülkenin toprak bütünlüğünün korunmasının ve yeni çatışmalara yol açabilecek adımlardan kaçınılmasının öneminin vurgulandığı, halkın beklentileriyle uyumlu şekilde, milli uzlaşı temelinde adil, hür ve muteber seçimlerin tüm Libya sathında düzenlenmesine duyulan ihtiyacın teyit edildiği de aktarıldı.

Erdoğan'dan 'yeni operasyon' açıklaması

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Mucise Reis ;)26 Mayıs 2022 21:33

  Esad yönetimi.. ırak yönetimi.. bizim istediğimiz kişilerin affı ile birlikte topraklarında anlaşmala rile egemen oalrak haklarını savunmalılar. bizim askerlerimizde memleket toprahına gelmeli. yada ikili ortak adımla rile ortak terör hedefleri yok edilmeli. böylece maddi manevi ve askeri alanda güzümüzü farklı noktalara çekebiliriz. akdeniz deniz sahası havzası ileride çıkacak yeraltı kaynakları için gücümüzü güçlendirmeliyiz. böyle farklı stratejı adımalr yerine komşu devletlerımı zile ortak güçlerimizi hareket ettip uluslararası anlaşmalara göre adımalr atmalıyız. 

 • Ali Taş27 Mayıs 2022 09:31

  Uluslararası mucize reis Suriye mi kalmış ABD pkk ya devlet kurmaya çalışıyor .Sen uyumaya devam et biz gücümüzü çoktan güçlendirdik.., nasıl lafsa

 • azmi26 Mayıs 2022 20:57

  Pist ihaleleri,millet bahçeleri,sığınmacılar,harekatlar,kamuya ait mastafar,örtülü ödenek ödemeleri. Ne çok paramız varmış ,şaşırdım.CDS ler 720 olmuş,bir yıllık borcumuz l80 MlyDolar , cari açık,bütçe açık, emekliperişan,vatandaş geçim derdinde, harekata da para varsa valla bravo

 • xyz26 Mayıs 2022 20:41

  Yıllardır yapılır. Değişmeyen tek şey açıklanan metin. Hani bu yeni rejimde her şey halledecekti.