E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaŞirket HaberleriMetin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık'a yeni dava---

Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık'a yeni dava

Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık'a yeni dava
15 Temmuz 2019 - 08:18 www.borsagundem.com

Malta merkezli yatırım ve aracılık şirketi XNT Limited Şirketi, Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık hakkında manipülasyon eylemleriyle şirketi zarara uğrattıkları iddiasıyla tazminat davası açtı

Borsada birçok kez manipülasyon ve 'keriz silkeleme' gibi eylemlerinde suç üstü yakalanan Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık için yeni bir dava açıldı. Bu kez davayı açan, Yüksel ve Işık'ın eylemlerinden dolayı zarara uğratıldığını iddia eden Malta merkezli yatırım ve aracılık şirketi XNT. 

Cumhuriyet'te yer alan habere göre 43 kişinin soruşturulduğu, borsadaki manipülasyon’da ilk kez bir şirket maddi manevi tazminat davası açtı.

Borsada manipülasyon yaparak haksız kazanç elde etmek, sermaye piyasasında en önemli suçlardan biri olarak biliniyor. Daha önce manipülasyon için birçok suç duyurusunda bulunuldu, ceza davası dava açıldı. Ancak ilk kez bir şirket ‘keriz silkeleme’ olarak bilinen operasyona kurban gittiğini iddia ederek ilgili kişilere maddi manevi tazminat davası açtı.

16 milyon Avro zarara uğratıldıkları gerekçesi ile suç duyurusunda bulunan Malta merkezli yatırım ve aracılık şirketi XNT Limited Şirketi, maddi manevi tazminat almak için 13. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurdu. Davalıların mal varlığı üzerine tedbir konulması istenen başvuru dilekçesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun da birçok kez haklarında suç duyurusunda bulunduğu ve işlem yasağı getirdiği Çemaş Döküm AŞ, Işıklar Enerji ve Yapı Holding AŞ, Niğbaş Niğde Beton San. ve Tic. AŞ ile Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık suçlandı. Dilekçede şirket hisselerinde manipülasyon yapıldığı bu yüzden XNT Limited’in zarar gördüğü öne sürülerek yaşananlar şöyle anlatıldı:

“Çemaş’ta çapraz işlemler yapıldı. 14 Kasım 2018’de başlayan blok satış süreci 19 Aralık’a kadar sürdü. Çemaş hissedarı müvekkil şirket, hem Işıklar Holding ile yapılan hizmet sözleşmesi nedeniyle zarara uğradı. Kamu Aydınlatma Platformu üzerinde yapılan gerçekdışı açıklamalarla hisse fiyatı üzerinde oynandı.”

Dilekçede şüpheli işlemlerin, Çemaş Döküm AŞ, Işıklar Enerji ve Yapı Holding AŞ, Beyaz Filo Oto Kiralama AŞ üzerinde yoğunlaştığı belirtilerek 300 bin TL’lik manevi, 700 bin TL’lik de maddi tazminat ödenmesi talep edildi.

BORSA GÜNDEM BİRÇOK KEZ GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Çemaş Döküm AŞ, Işıklar Enerji ve Yapı Holding AŞ, ile Metin Yüksel ve Rıza Kutlu Işık'ın adının geçtiği çok sayıda manipülasyon haberleri Borsa Gündem'de birçok kez gündeme getirilmişti. 

Işıklar Enerji'ye tedbir geldi

 

Işıklar Enerji'ye özsermaye uyarısı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (12)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Xtr16 Temmuz 2019 07:11

  Şimdi bizim mahkemelerin ve spk'nın bu yabancı firmanin yanında olacağını mi sanıyorsunuz? Yine hırsızı koruyacaklar. Aferin çekecekler.

 • Talha15 Temmuz 2019 20:16

  Adamlar her yerde sahtekarlıkları tescilleniyor. Ve hala bu adamın şirketleri borsada virgina devam ediyor. Nibaş ve spek çetesinin cezası az kaldı. Adamlar kağıdı 60 krş tan 9 Tl ye getirdi lakin ellerinde ki malı bitiremeden işlem yasağı geldi o yüzden hisse fiyatını yukarda tutuyorlar ellerinde kağıt kalmasaydı 50 krş a düşmüştü şimdiye. Koca şirketler bile o fiyatta değil... Dikatli olmak gerek borsamızda rıza gibi olmasa da bu zihniyete yakın bir sürü hisse ve patron var.

 • KAZIM KARTALGÖZLÜ15 Temmuz 2019 19:52

  merak etmeyin yine bu kişiler kasım ayına doğru yine cemaş ta vurgun yapmaya başlarlar.

 • belirsizlik15 Temmuz 2019 18:30

  artık borsa istanbulun ve spk nın elden geçme vakti geldi geçiyor, önce bu kurumların düzeltilmesi lazım.  borsaya yerli yazılım gerekli ve algoritmik işlemlere bir düzenleme getirilmeli sadece rıza gibiler değil büyük yabancı fonlar da borsayı manipüle eden işlemler yapıyor. yabancılara da dur denmeli.

 • Ck15 Temmuz 2019 16:33

  Bu Rıza Kutluisika devletin gücü yetmiyor mu acaba. Imkb yi kevgire çeviren KY yi perişan eden bu şahıs. Adam borsada cirit atıyor. Patron değil musvedde. Spk ve ımkb bilerek mi yapıyor yoksa

 • BORSACI 15 Temmuz 2019 18:07

  DAVADAN BİR ŞEY ÇIKACAGINI SANMIYORUM RIZA SİLAH DAYAYARAK GEL İŞ ÇEVİRELİM DEMEMİŞDİR HER İŞTE KARDA VAR ZARAR VARDIR DAVA FASA FİSO GİBİ .RIZA BU İŞLERİN KILIFINI DAHA ÖNCE HAZIRLAMIŞDIR BOŞ İŞLER.

 • Tespit 15 Temmuz 2019 16:02

  Malesef ülkemizde araştırma yok cezalar caydırıcı degi l bu yüzden rizalar bitmez cemasi Ieyho çok etti şuan nibas da 19 dan sonra ona da operasyon çeker bu böyle gider taaa ki adam gibi denetimler olana kadar.

 • kenan15 Temmuz 2019 13:49

  borsayı , kumarhaneye ve dolandırıcılara peşkeş çektiren , işleyiş yöntemini ivedi olarak değiştirin. borsa  yatırım aracı olmaktan çıktı. üçkâğıtçıların dolandırıcıların hırsızların yuvası haline geldi. bisttecht kaldırın açığa satışı kaldırın. algoritmik işlemleri kaldırın.

 • HALİL TÜRK15 Temmuz 2019 11:47

  cemaş ı 5 TL den millete kitledi şimdi o paralar la yeni avlar peşinde olduğunu duydum.bu işte mecnun çolak ta var.

 • KILIÇ15 Temmuz 2019 09:57

  RIZA GEÇENLERDE BULGARİSTANDA AV YERİ ALDI SÜREK AVINA ÇIKIP TÜRKİYEDE AVLAMADIGI KİMSE KALMADI ŞİMDİ BULGARLARI AVLAYACAK .RIZDA OYUN ÇOK KİMSE BAŞ GELEMEZ.

 • okn15 Temmuz 2019 23:42

  aynen kardes benide yaktı ısambtan beri elimdeydi 50bin bana geçirdi

 • Ck15 Temmuz 2019 16:35

  Onuda bir avlayan olur. Unutmayın deveden büyük fil var. Alma mazlumun ahini çıkar aheste aheste. Bu adam tam 40 bin tl mi iç etti. 1.80 e aldım 3 sene sonra 0.30 a sattım. Inşallah ahirette alacam hakkımı.