E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıMerkezler gerçekten yön verecek---

Merkezler gerçekten yön verecek

Merkezler gerçekten yön verecek
30 Ocak 2023 - 08:05 borsagundem.com

A1 Capital Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar mercek altına alınıyor.

Wall Street, ekonomik verilerin ve şirket kazançlarının, bu hafta ki hafta yapılacak FED para politikası toplantısı öncesinde talebin yumuşamasına ve aynı zamanda ekonomik dirence de  işaret ettiği zorlu bir haftayı bitirdi. Ana tema Enflasyonun hızla düşmeye devam ettiğinin anlaşılması ekonomiye ilişkin birçok endişeyi azaltması oldu.

ABD’de Kişisel Tüketim Harcamaları (PCE) raporu büyük ölçüde beklentilere paralel  geldi ve talebin yumuşadığını ve enflasyonun soğuduğunu gösterdi – ki bu tam olarak Federal Rezerv’in kısıtlayıcı faiz oranı artışlarının başarmayı amaçladığı şeydi. Tedarik zincirleri açılmaya ve gelişmeye devam ederek Fed’in agresif faiz artırım döngüsünü sona erdirmesi için kapıyı açıyor. Finans piyasaları, merkez bankasının gelecek haftaki politika toplantısının sonunda Fed fon hedef oranını 25 baz puan daha artıracağına ve oranların %5’in altına düşmesini bekliyor. Ancak Fed yetkilileri de, politika faizinin bu yıl %5.00-5.25’te zirve yapmasını beklediklerini belirttiler. Bu arada dolar ayıları, dolardaki düşüşü daha da hızlandırabilecek güvercin eğilimleri izleyecek. Para birimi, geçtiğimiz Eylül ayında onlarca yılın en yüksek seviyelerine ulaştığından bu yana yaklaşık %11 değer kaybetti. Bu hafta veri tarafında ABD’de; Fed toplantısının yanı sıra ve Ocak ayı istihdam verilerini takip edeceğiz.

ECB Perşembe günü toplanıyor ve faiz oranlarını 50 baz puan artırarak %2,5’a yükseltmesi bekleniyor. Piyasalar en çok bundan sonra ne olacağını önemsiyor ve bu net değil. Politika şahinleri Hollanda ve Slovak merkez bankası başkanları zaten Mart ayında aynı şeyi daha fazla yapmak için bastırıyorlar. Ne de olsa, Çarşamba günü açıklanacak olan Ocak ayı ön verilerinin muhtemelen göstereceği gibi, enflasyon %2 hedefinin oldukça üzerinde. Güvencin taraflardan Yunanistan ve İtalya ise; özellikle enflasyon konusunda temkinli bir iyimserlik için nedenler olduğu için, ECB’nin Şubat ayı sonrasında belirli bir faiz artırımı taahhüt etmemesi gerektiğini belirtiyorlar ki bu da politika yapıcılar arasındaki anlaşmazlığı gösteriyor.

Büyük merkez bankalarından şahinleşen ilk banka olan İngiltere Merkez Bankası’nın Aralık 2021’den bu yana onuncu faiz artırımını gerçekleştirmesi bekleniyor. Para piyasaları, BoE’nin oranları 0,5 puan artırarak %4’e çıkaracağını tahmin ediyor. Ana enflasyon Aralık ayında %10,5’e geriledi, ancak hala Banka’nın resmi hedefinin beş katının üzerinde. Son veriler, Birleşik Krallık ticari faaliyetinde keskin bir daralma ve cansız Noel perakende satışları gösterdi.

Çin merkez bankası Pazar günü yaptığı açıklamada, ekonominin hedeflenen sektörlerine desteği artırmak için üç borç verme aracını devreye alacağını açıkladı. Çin Halk Bankası, internet sitesinde yaptığı açıklamada, karbon emisyonunun azaltılmasını desteklemek için bir kredi aracını 2024’ün sonuna kadar devreye alınacağını ve kömürün temiz kullanımını teşvik etmek için bir yeniden kredi aracını 2023’ün sonuna kadar ve de nakliye ve lojistik sektörü için bir yeniden borçlandırma aracını Haziran 2023’e kadar uzatacağını ve bazı yabancı finans kuruluşlarının karbon azaltma aracı kapsamına alınacağını söyledi. Çin piyasaları, bir haftalık Yeni Ay Yılı tatilinden geri döndü ve kaldıkları yerden (beş ayın zirvesinden) devam etmeye çalışacak. Çin’in Büyük Yeniden Açılmasının etkisi, hizmet sektörünün tekrar genişlemeye başlamasıyla birlikte Salı PMI’larda kendini gösterebilir. İmalat muhtemelen hala daralıyor, ancak bunun Yeni Yıl tatilinin zamanlaması ile çok ilgisi var ve gelecek ay güçlü bir toparlanma görebiliriz.

Ünlü analistten dikkat çeken altın yorumu

 

Borsa neden düşüyor

 

Ocak ayında en çok hangi hisse kazandırdı

 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)