E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMerkez faizi ne kadar indirecek! İşte beklenti---

Merkez faizi ne kadar indirecek! İşte beklenti

Merkez faizi ne kadar indirecek! İşte beklenti
22 Temmuz 2019 - 12:02 www.borsagundem.com

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Murat Uysal Başkanlığı'ndaki ilk toplantısında faiz indirimine kesin gözüyle bakılıyor, faiz indiriminin miktarıyla ilgili farklı görüşler var

Piyasalar bu hafta Merkez Bankası'nın faiz kararına odaklandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın iki hafta önce görevden alınmasıyla yerine gelen Murat Uysal'ın faiz indirimine gitmesine kesin gözüyle bakılıyor ancak indirim miktarına dair farklı görüşler var.

Yeni Başkan Uysal verdiği bir mülakatta para politikasında hareket için manevra alanı oluştuğuna işaret etmişti.

KUVVETLİ BEKLENTİ: 250 BAZ PUAN İNDİRİM

Bloomberg HT'nin anketine katılan 20 kurumun medyan beklentisi politika faizinde 250 baz puan indirim olması yönünde..

Commerzbank Analisti Tatha Ghose yolladığı bir notta faiz indirimlerinin Temmuz'da başlayacağını, kur ve finansal istikrarda zarara yol açmayacak biçimde politika faizi % 17 veya daha altına inene dek indirimlerin devam edeğini söyledi.

Bloomberg International'a göre 2021 yılının ilk çeyreğine kadar faizin % 14.5'e inmesi bekleniyor.

Mideast Ekonomisti Ziad Davud, enflasyondaki yavaşlama ve TL'nin istikrar kazanmasının bu ay faiz indirimi için alan yarattığını belirtti. Uzman "Ancak Çetinkaya'nın görevinden aınması daha agresif faiz indirimi beklentilerini artırdı" yorumunu yaptı.

Morgan Stanley faiz indirim beklentilerini 2 katından fazla yükselterek 250 baz puan indirim öngördü. Kurum, buna gerekçe olarak fiyat artışlarının son aylarda beklenenden iyi gerçekleşmesini ve TL'deki stabilizasyonu gösterdi. Morgan Stanley Ekonomisti Ercan Ergüzel "Değişimin en büyük nedeni de görece daha güvercin tutumda olan Uysal'ın göreve gelmesi" yorumunu yaptı.

DAHA YÜKSEK İNDİRİM BEKLEYEN DE VAR

Merkez Bankası'ndan daha agresif faizi ndirimi bekleyenler de var..İstanbul Portföy Yönetim Kurulu Üyesi Turgay Ozaner minimum 400 baz puan indirim beklediklerini vurgulayarak "tahvil piyasası da bunu fiyatlandırdı.

Merkez Bankası Başkanı değişmeseydi de zaten faiz indirimi olacaktı, biz minimum 400 baz puanlık düşüş bekliyoruz.

Faiz tarafında bence bu fiyatlandı. Eylül ayı beklentileri önemli. Aüustos ve Eylül'de baz eektisiyle herşeyi daha iyi göreceğiz fakat Ekim Kasım'dan sonra bu dengelenecek. Eylül'de de 150 200 baz puanlık indirim olabilir. Sonrasında bence daha dikkatli olmak gerekecek.

"DOLAR 5.80'E ÇIKABİLİR"

Yabancı yatırımcılar 250 baz puan indirim bekliyor. Türkiye'de geniş beklenti aralığı var. 400 baz puan indirim olursa kurda 5.80'e doğru hızlı bir hareket olabilir." değerlendirmesini yaptı.

Fed'den faiz indiriminin gelişen piyasalara olumlu etkisinin olacağını kaydetden Ozaner "kurun çok gerileyeceğini düşünmüyorum. Bireysel yatırımcı hala dolar alıyor, bu da güvenin tam tesis edilmemesiyle ilgili. Bu 2 hafta kur için çok önemli" diye konuştu.

İş Yatırım da Uysal'ın açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın tek haneli faiz vuırgusuyla 400 baz puan faiz indirimi beklediklerini açıkladı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (7)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • K222 Temmuz 2019 15:42

  yanlış işler................önce saray israfı bitirecek şeffaf olacak.............sonra dürüstçe ağır sanayiye dayalı yatırım olacak üretim olacak.........bu faiz indirimi müteaahidi kurtarma indiriminden öteye gitmeyecektir........enflasyonu azdıran bu yönetim değilmidir.......bırakın boş işler sadece günü kurtarma........et kılosu 45 peynır 45 yoğurt 3 kg 15 olmuş ey uyan iktidar faizi indirmekmi adam zaten birikimin faiziyle  maaşına takviye yapıyor...................çocuk okutuyor deli etmeyin adamı...........

 • Selahattin abi22 Temmuz 2019 14:55

  Normalde 200-250 olur ancak Murat Sağlam'ın getirilmesininde bir amacı olmalı bu nedenle 300-350 olur gibi 

 • Kaçan Grüp22 Temmuz 2019 12:45

  600 indirsin, dolarcılar terste kaldı yaw

 • gnçlk22 Temmuz 2019 12:41

  en az 200 herkes normal karşılıyor... 250 neden olmasın... yaaa beklentilere alışkınız 300 olsun tam olsun... ÖZETLE HERKES FAİZ DÜŞECEK... AMA FAİZ DÜŞÜŞÜ GERÇEKTEN REEL EKONOMİYİ NASIL OLUMLU ETKİLEYECEK? USD NASIL HAREKET EDECEK? AYNI BİLİMSEL DENEY GİBİ BİR GÖZLEM YAPILACAK. İSTENEN SONUÇ MEYDANA GELECEK Mİ? işte bunları görmek için 250-300 arası faiz düşüş yapması muhtemel. bakarsınız hiç bir etkisi olmaz, usd artar, bu artışla ilk girdiler zamlar gelir... enflasyon var iken zaten zamlar geliyordu.. ama gelir artmıyor.. gelir artmadığı için, reel ekonomi frenli gittiğinden malesef.. umut faizlere bağlandı... gerçekten kurtuluşmu bu ? REEL EKONOMİ ÜRETMEDEN, SANAL PİYASALARLA KALICI GERÇEK KURTULUŞ OLMAYACAĞI görülecek ... fed adım attı geçmişte ama reel piyasada 2 kat adım attı abd... bizde sanal düzenlemelerle, terazi ayarı ile  yıllar geçiyor.. :)

 • Hoca22 Temmuz 2019 12:36

  Reis faizleri %20nin altına indirmeli. Faiz lobisi zengin oldu son 5 yıldır

 • Selahattin abi22 Temmuz 2019 14:57

  %26 Faiz oranına KK oğlu çıkarttı evet o nedenle Reis indirsin 

 • lo hehe22 Temmuz 2019 12:20

  Commerzbank en son dolar 7 tl iken dediki 250 baz yükseltir merkez 600 baz yükseltti  kimse bilmez