E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMerkez Bankası faizleri değiştirmedi---

Merkez Bankası faizleri değiştirmedi

Merkez Bankası faizleri değiştirmedi
21 Ocak 2021 - 14:00 www.borsagundem.com

Merkez Bankası, 2021 yılının ilk Para Politikası Kurulu toplantısının ardından yüzde 17 olan politika faizinde değişikliğe gitmediğini açıkladı. Öne çıkan mesajlarda ise sıkılaşmanın süreceği dikkat çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık gösterge repo faizinde piyasa beklentileri doğrultusunda değişikliğe gitmedi.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 17,00 olarak kaldı.

TCMB önceki bir önceki toplantısında faizi beklentilerin üzerinde artırarak, yüzde 15,00'ten yüzde 15,00'ye çıkarmıştı.

Merkez Bankası Beklenti Anketinde enflasyon beklentisi yıl sonu için %11,15, 12 ay sonrası için %10,53 ve 24 ay sonrası için %9,14 seviyesinde bulunuyor.

TCMB'nin enflasyon beklentisi 2021 yıl sonu için %9,4 seviyesinde bulunuyor.

TÜİK en son tüketici fiyatlarını yıllık %14,60 olarak açıkladı.

TCMB'nin bir sonraki toplantısı 18 Şubat'ta gerçekleştirilecek.

PİYASALAR

Karar öncesinde hafif bir gerileme ile dolar/TL kuru 7,39 seviyelerinde işlem gördü. Kararı beklerken 7,38-40 aralığında dalgalanan kur, 7,38'de dengelendi.

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde 1.575-1.577 bandında seyreden endeks, sonrasında ise ilk tepki olarak gerileyerek 1.571 seviyesini gördü. Ardından hızlı bir yükselişle 1.579 görerek 1.577 seviyesinde dengelenme çabasında.  

"SIKI DURUŞ KORUNACAK"

Merkez Bankası tarafından açıklanan metin şu şekilde:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 17 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

İktisadi faaliyet güçlü bir seyir izlemektedir. Salgına bağlı kısıtlamaların ekonomi üzerindeki aşağı yönlü etkileri, geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine kıyasla daha sınırlı seyretmekle birlikte, hizmetler ve bağlantılı sektörlerdeki yavaşlama ve bu sektörlerin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikler devam etmektedir. Salgın döneminde sağlanan yüksek kredi büyümesinin birikimli etkileriyle güç kazanan iç talebin cari işlemler dengesi üzerindeki olumsuz etkisi devam etmektedir. Diğer taraftan, finansal koşullardaki sıkılaşmayla birlikte son dönemde kredi büyümesi yavaşlamaya başlamıştır. 

İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Kasım ve Aralık PPK toplantılarında gerçekleştirilen güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin daha belirgin hale gelmesi beklenmekte, böylelikle enflasyon üzerinde etkili olan talep ve maliyet unsurlarının kademeli olarak zayıflayacağı öngörülmektedir. Öte yandan, uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmeler, bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile gerçekleştirilen ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon görünümü üzerindeki önemini korumaktadır. Bu doğrultuda Kurul, 2021 yılsonu tahmin hedefini dikkate alarak, enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar sıkı para politikası duruşunun kararlılıkla uzun bir müddet sürdürülmesine karar vermiştir. Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler kapsamında enflasyonun ana eğilimi ve fiyatlama davranışlarına ilişkin göstergeler, yayılım endeksleri, talep ve maliyet unsurları ve enflasyon beklentilerinin tahmin ufku içerisinde hedeflerle uyumu yakından izlenecektir. Gerekmesi durumunda ilave parasal sıkılaşma yapılacaktır.

Sıkı para politikası duruşunun, fiyat istikrarını kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ülke risk primlerinin düşmesi, ters para ikamesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği değerlendirilmiştir.

TCMB karar alma süreçlerinde orta vadeli bir perspektifle, enflasyonu etkileyen tüm unsurları ve bu unsurların etkileşimini temel alan bir analiz çerçevesi benimsemektedir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

TCMB faiz kararı öncesinde…

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (6)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ADEM21 Ocak 2021 22:45

  DIŞ TİCARET AÇIĞIMIZ ÇOK FAZLA GEMİ HIZLA SU ALIYOR ÖNCE DELİKLERİ KAPATMAMIZ LAZIM SONRA SUYU BOŞALTMAYA ÇABALAMALIYIZ YOKSA DİBİ BOYLARIZ.

 • Okie Dokie21 Ocak 2021 14:28

  Kasanda bırak doları gümüş sikke bile yok. Rezervlerin -46milyar dolar. Bu durumda hala faiz arttırmama inadındasın. O zaman biz de dolarımızı alır memleketimize geri döneriz. Sonra faizleri en az %30, doları da 10TL yapmadan da dönmeyiz. Kapiş?

 • Okie Dokie21 Ocak 2021 14:16

  Demek ki herşey buraya kadarmış. Yeni TCMB yönetimine inanan yabancı yakında parasını çeker. Dolar 10TL sınırına dayanır. Müteahhit ekonomisi ülkeyi batırdı.

 • Atra21 Ocak 2021 14:14

  Piyasanın tepkidi gözlenmeli bir süre. Ama ülkeye doviz gşrişi sağlanacak atraksiyonlar yapılmalı.

 • Evucat21 Ocak 2021 14:12

  Faiz enflasyona neden olmaz. Faizin nedenleri farklı. Enflasyon faiz üretir. Enflasyon yükselir, faiz düşük kalırsa ülkede finasal dengeler bozulur! Ülkeyi yönetenler üretime önem vermez üretim düşük kalırsa enflasyon olur! Devlet ekonomisi iyi yönetilmezse, bütçe açığı verince ve açığı kapatnak için sürekli vatandaşa sattığı prtrol doğalgaz elektrik su gibi bir çok ürüne zsm yapınca enflasyon çıkar. Devletin zamı diğer ürünlerinde maliyeti arttırır. Ve Enflasyon sarmalı başlar. Enflasyon çıkarsa, faizi yükselmesini zorunlu kılar. Enflasyon çıkarsa doviz yğkselme durumunda, doviz yükselince bir çok ürünün maliyetini yükseltir enflasyona neden olur.

 • Emre21 Ocak 2021 14:02

  merkez bankasını rezervini yeteri düzeye getirene kadar yüksek şok faizler olabilir. Sonra düşürülür. Tabi faizler le gelen doviz yanısıra reminasman ve varlık satışlarıylada doviz girişi desrekkenmeli. En az orta dönemli dovizi sabit bırakacak veya biraz gevşetecek hamleler yapılmalı. Piyasada en az orta dönemli dovşzde önemli hareket olmayacak düşüncesi yaygınlaşacak hamleler gelmeli. Doviz çıkışı fşnans dengeleri çok bozuyor ce sürekli enfkasyonu tetikliyor. Enflasyon faizin sonucu değil, enflasyon faşzş tetikliyor! Enflasyonun kaynakları farklı olduğu öğrenilmeli!