E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaMerkez Bankası faiz kararını açıkladı---

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
12 Eylül 2019 - 14:00 www.borsagundem.com

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Murat Uysal Başkanlığı'nda 2. kez toplandı. Toplantıdan politika faizinde 325 baz puan indirim kararı çıkarken, beklenti 275 baz puan indirim olacağı şeklindeydi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), haftalık repo faizinde 325 baz puan indirime gitti. Beklenti 275 baz puan indirim olacağı yönündeydi.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi %19,75'ten %16,50'ye çekildi.

TCMB, bir önceki toplantısında faizi 425 baz puan indirmişti. Merkez Bankasının 2019 yılında 24 Ekim ve 12 Aralık olmak üzere iki PPK toplantısı daha bulunuyor. Toplantı sonrasında yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19,75’ten yüzde 16,50’ye indirilmesine karar vermiştir. Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen, rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir.

EKONOMİ KADEMELİ TOPARLAYACAK

Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

ENFLASYON BEKLENİN ALTINDA KALABİLİR

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Ağustos ayında tüketici enflasyonu temel mal, enerji ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin bir miktar altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 325 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir.

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak. şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır."

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (13)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KILIÇ13 Eylül 2019 08:10

  ALTINI SAT MEVDUATA GEÇ .

 • eeee12 Eylül 2019 23:17

  İmamoğluda artık yüzde 17 mevduat faizi veren bankalar var hala çok yüksek... 2023 de faizi sıfırlar inşallah. Yoksa faizi sıfırlayacağı yok bunların 25 yıldır rekor rekor faizlerden bıktık.İmamoğlu sıfırlar ancak.25 yılda bunlar yuzde 25 yaptı mevduat faizini. yüzde 3 düşünce seviniyolar : ))

 • AHMET ÖZBİR12 Eylül 2019 16:51

  COŞSUN vatanseverler, ağlasın VATANDÖVERLER!.. Daha çoook düşecek faiz, takla atacak keriz!..

 • iso12 Eylül 2019 15:17

  La olm piyasada beklenti alınır gerçekleşme satılır... Zaten dolar 8 ağustosta başladığı 5.44-5.84 yükselişiyle faiz indirimini fazlasıyla fiyatlamıştı. İndirim de beklentilere paralel gelince haliyle geri çekildi bi miktar. Başımızda bu TUİK varken enflasyon da fazla yükselemez haliyle :) onun rahatlığı da var piyasada :)

 • Liranın süper güçleri mi var12 Eylül 2019 15:05

  Avrupa merkez bankası da faiz indirdi şimdi, Euro niye değer kazanmadı Lira gibi? Euro değer kaybediyor Dolara karşı..yatırım tavsiyesi değildir.

 • Kizil elma12 Eylül 2019 20:52

  Orda eksi faiz var. Faiz indirimi normalde beklentiye paralel gelmeseydi bizim daha fazla olsaydi lirada duserdi.

 • borsacı12 Eylül 2019 14:36

  Türkiye' nin en büyük düşmanları sizin gibi kara cahiller.... sizin soluduğunuz hava bile haram... hala mevduata olması gerekenden daha fazla faiz verildiğinden bile bir habersiniz...

 • sefer12 Eylül 2019 14:32

  faiz ve dolar düştü zamlarıda geri alın.

 • Kamil12 Eylül 2019 14:26

  Haydi bakalım, bankalar kredi faiz oranlarını nerelere kadar çekecekler 

 • mehmet yılmaz 12 Eylül 2019 14:25

  TÜRKİYE düşmanlarına kötü haber.

 • Mehmet12 Eylül 2019 14:25

  Helaaal.. dolarcılar düşünsün

 • Tam komedi12 Eylül 2019 14:25

  USD/TRY10.09.2019 21:56Faiz indirim kararımı açıklıyorum 19,75 den 325 baz puan indirim ile 16,50 olacak yazın bir kenara !!! Gerçekte yapılması gereken ise 500 baz puan ! Y.T.D.

 • belirsizlik12 Eylül 2019 14:14

  Merkez Bankası piyasalara güven verdi diyebiliriz 50 puan fazla pek rahatsız edici olmaz.