E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMeclis'e geliyor: 3600 ek gösterge için en net tarih!---

Meclis'e geliyor: 3600 ek gösterge için en net tarih!

Meclis'e geliyor: 3600 ek gösterge için en net tarih!
20 Ocak 2022 - 12:21 www.borsagundem.com

3600 ek gösterge çalışmalarında sona gelindiğini ve düzenlemenin mayıs ayında Meclis'e sunulacağını söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, ''Statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan bir düzenleme olacak'' dedi.


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Kabine Toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. 3600 Ek Göstergeye ilişkin açıklamada bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Diğer bakanlıklarla ilgili çalışmalarımızı başlattık, bitireceğiz. Mayıs’ta Mecliste. Taraflarla, kurumlar arası görüşme ve teknik çalışma yapılıyor. Şubat’ta falan konuyla ilgili bir açıklama yapılabilir. 3600'ü Mayıs'ta meclise intikal ettireceğiz" diye konuştu.

Memur sendikalarının ek gösterge sisteminin düzenlenmesi talebini değerlendiren Bilgin, "Dört meslek grubunu kapsıyor ama başka statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var kurumlarda çalışan hukukçular var, il müdürleri, diyelim ki sağlık il müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yeniden adil bir şekilde çalışıyoruz. Belirgin bir şey yok ama o düzenlemeyi yapacağız. Adalet duygusunu zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. Diyelim ki il müdürü 3600, ona bağlı bir memur 3600 olmaz o. Bu düzenleme yapılacak. Daha kapsamlı, adalet duygusunu zedelemeyen, statüler arasındaki farklılaşmayı koruyan. Mesela 3600 diyoruz ama onların dışında farklı başka rakamlar da ek göstergeler de koyabiliriz" diye konuştu.

"İŞVERENİNİZ YANLIŞ YAPIYOR... KANUNLAR ‘ÜCRETLER GERİYE GİDEMEZ’ DİYOR"

İş kanunun 62. Maddesinin AGİ kesintisini yapılmasını mümkün görmediğini ifade eden Bilgin, "Kanun ‘Bu kesintiyi yapamaz’ diyor. Siz brüt değil net maaş üzerinden alıyorsunuz. İşvereniniz yanlış yapıyor, ‘ücretler geriye gidemez’ diyor. Brüt maaş alsaydınız size o parayı vereceklerdi, şu anda yapılan işlem yanlış. Hukuka aykırı. İşverenleriniz o uygulamayı yapamaz. Sizin maaşlarınız geriye gitmez. Yanlış hesaplama yapıyorlar, kanun çok açık" açıklamasında bulundu.

Bakan Bilgin, kamu işçilerine ek zam beklentisine yönelik soruya ise şöyle yanıt verdi: "Bu konuda planlanacak bir şey yok. Biz enflasyon farkını orada işçilerimize de taahhüt ettik. 2 buçukluk fark, günü geldiği zaman belli olur."

İlaç fiyatlarının güncellenmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Bilgin, "Önümüzdeki hafta ve bu hafta da bizim sağlık sistemimizde SGK ile ilgili çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Memur-Sen'den 3600 ek gösterge ve maaşlara düzeltme açıklaması

 

Bakan Bilgin'den 3600 Ek gösterge açıklaması

 

Erdoğan'dan 3600 Ek Gösterge müjdesi: Hayırlı olmasını diliyorum

 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Asena16 Şubat 2022 12:46

    Ya tüm memurlara yada hiç devlet seneye seçimler var görürsün

  • anlamsız20 Ocak 2022 18:20

    taban emekli aylığına %60 zam yapılıyor bu gidişle her emekli taban emekli aylığı alacak 

  • Erol g.20 Ocak 2022 15:51

    SADECE 4 YILLIK YÜKSEK OKUL MEZUNLARI DEĞİL EK GÖSTERGESİ 2200 OLAN TÜM MEMUR EMEKLİLERİ YARARLANMALIDIR SADE 4 YILLIK DENIRSE 2-3 YIL FAKULTE-AKADEMİ MEZUNLARI İLE 6 YIL 90 PUAN ÜZERİ OLUMLU SİCİL ALIP BİRİNCİ DERECEYE İNEN LİSE MEZUNLARI YARARLANAMAZLAR