E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMahir Ünal'dan İsmail Küçükkaya açıklaması---

Mahir Ünal'dan İsmail Küçükkaya açıklaması

Mahir Ünal'dan İsmail Küçükkaya açıklaması
19 Haziran 2019 - 14:01 www.borsagundem.com

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal: Biz moderatör adaylarla görüşsün dedik. Ama burada asıl sorun şu. Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü söylememesi ve Binali Yıldırım ile görüşmemesi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

31 Mart bitmemiş bir seçimdi. Aslında bu seçim tamamlanmamış bir seçim olması özelliğiyle aslında iki türlü başkanlık seçimlerinin ikinci turuna benzer bir seçim. Özellikle tarafların ikinci turda ortaya koyduğu tezler, yaklaşımlar, bunlar seçimin dilini dinamiğini belirliyor. Bizim durduğumuz yerden bakıldığında ortada çok net olarak gözüken birkaç husus var. öncelikli olarak YSK’nın, dolayısıyla CHP’nin YSK temsilcisinden bütün bu süreçlerini takip eden milletvekilleri ve müşahitlerine varıncaya kadar herkesin kabul ettiği yer değiştiren 16 bin oy var. Sayın Binali Yıldırım’ın hanesine yazılan 16 bin oy var. 16 bin oy yer değiştirdiğine göre; bu yer değiştirmeye biz halk dilinde çalındı diyoruz. Biz bu seçim iptal edilsin ya da yenilensin istemedik. Biz öncelikli olarak bütün oylar sayılsın istedik. Çünkü oyların yüzde 10’u sayıldığında 16 bin oyun çalındığı ortaya çıktığına göre oyların tamamı sayıldığında farkın tamamen açılacağı ortadaydı. Maalesef oyların sayılmasına karşı çıkıldı. 

"BİLİNÇLİ VE SİSTEMATİK OLARAK YALAN SÖYLEYEN BİR MUHATAP İLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

Bir gece CHP’lilerin İl Seçim Kurulu’na ve hakimlerin İl seçim kuruluna gitmesi ve ertesi gün oyların tamamının sayılmasına yönelik talebin reddini gördük. biz de olağanüstü itiraz hakkımızı kullandık ve seçimlerin yenilenmesini istedik. Şimdi çok kısa bir süre kaldı. Benim bağımsız olarak gördüğüm bir şey var. Karşımızda bilinçli ve sistematik olarak yalan söyleyen bir muhatap ile karşı karşıyayız. Bilinçli ve sistematik ifadesini özellikle kullanıyoruz.

ORDU'DAKİ VIP TARTIŞMASI

Valiye söyledikleri; bunu tartışmıyorum. Benim için orada daha önemli bir konu var. burada ahlaki bir konu var. ‘Ben valiye basit dedim’ diyen ama bütün görüntülerde valiye hakaret ettiği, o ifadeyi kullanmak istemiyorum. O ifadeyi kullandığı ortaya çıkmış olmasına rağmen kamuoyunun gözünün içine bakarak bütün yayınlarda bunu açık bir şekilde inkar etmeyi ve dolayısıyla kamuoyuna yalan söylemekten herhangi bir şekilde rahatsızlık duymayan bir profille karşı karşıyayız. Bu tabi gerçekten siyasetin değil de ahlakın konusu olarak bunu görüyorum. Ve bunu bir siyasetçi olarak değil hem bir sosyolog hem de bir ilahiyatçı olarak bu tabloyu içim acıyarak izliyorum.

TARTIŞILAN GÖRÜŞME

Bizim Engin Altay ile yaptığımız basın toplantısında moderatörün adaylarla görüşmesi çağrısı yapmıştık. Yani biz moderatör adaylarla görüşsün dedik. Ama burada asıl sorun şu. Binali Yıldırım bey ile görüşmedi. Buradaki ahlaki sorun, Ekrem İmamoğlu ile görüştüğünü söylememesi ve Binali Yıldırım ile görüşmemesi. 8 Haziran’da biz sayın Engin Altay ile ilk toplantımızı yaptık. Cumartesi yaptığımız bu toplantıda bu görüşmenin nasıl olması gerektiğini konuştuk. Ve ilk toplantıda moderatörün kim olması gerektiği konuşuldu. İkinci toplantıda moderatöre karar verildi. Engin Altay, İmamoğlu'nu aradı. Ben de Binali Yıldırım’ı aradım. Binali Yıldırım da ‘siz bir karar verin ‘dedi. 9 Haziran akşam tekrar Engin bey ile bir araya geldik. Moderatörü belirledik. Biz moderatörü aradık. Ben tanışmamıştım. Engin beye dedim ki sen ara ve tebliğ et. 

Kendisine tebliğ edildiğinde de pazartesi basın açıklaması yapacağımızı ve herhangi bir kimseyle paylaşmamasını rica ettik. Pazartesi basın açıklamasıyla duyurduk. 6 maddelik protokolü hazırladık. Ve basın açıklamasında biz moderatörün adaylarla görüşebileceğini ve insiyatifin moderatörde olduğunu söyledik. Öncesinde de yok 10 soru CHP hazırlasın, 10 soru AK Parti hazırlasın böyle bir şey konuşulmadı. Bunlar tartışıldı dedik ki inisiyatifi moderatöre bırakalım, moderatör adaylarla görüşsün dedik. Buraya kadar sorun yok.

Peki bunun teknik altyapısını kim hazırlayacak? Dedik ki TRT hazırladık. CHP, TRT’nin teknik altyapı hazırlamasına karşı çıktı, FOX hazırlasın dedi. Biz dedik ki, bizden FOX’u kabul etmemizi beklemeyin. İki siyasi partinin teknik altyapısı kiralama yoluyla gerçekleştirsin dedik. Ve nihayetinde güzel bir şekilde gerçekleştik. 11 Haziran’da CHP adayı Binali Yıldırım’ın soruları istediğini açıkladı. İddia edince; ki böyle bir şey söz konusu değil. Bunu hem İsmail Küçükkaya, hem ben hem Engin Altay yalanladı. Ve bu iddiadan sonra da moderatör artık kimseyle görüşmeyeceğine dair; görüşmediğine dair açıklamaları oldu.

12 Haziran günü dedik ki biz İsmail Küçükkaya ile bir toplantı yapalım. Çarşamba günü 12.00’de toplantı yapacağımızı söyledik, 12.10 gibi toplantıya katıldı. Ve biz bu toplantıda ne konuştuk? Kaç soru, 15 soru 3 dakika, 3 özel soru ikişer dakika. Bir çerçeve oluşturmanız gerekiyor. Ne oluyor? İsmail Küçükkaya yayının sonunda aileleri canlı yayına davet etti. Katılmak istemeyebilirler, nihayetinde katılmak istemediğini söylediler. Kendisine iletildi, sonunda fotoğraf verdiler. O yüzden ilk defa Türkiye’de böyle bir şey gerçekleştiği için her şeyi çerçeve altına almanın doğru olacağını ifade ettik. ‘Adaylarla görüşmeyeceğim, sadece telefonla görüşeceğim adaylarla’ dedi. Engin Altay, İsmail Küçükkaya ve benim yaptığım toplantıda ‘sadece telefonla görüşeceğim’ dedi. Oysa bir gün sonra gitmiş ve Ekrem İmamoğlu ile görüşmüş.

14 Haziran’da biz Engin Altay ile son bir Lütfi Kırdar’da hem güvenlik açısından; bu konuda toplantı yapmışız. Ve 15 Haziran’da 17.00’de sayın Binali Yıldırım ile son bir görüşme yaptım. Binali beye şunu sordum. İsmail Küçükkaya sizinle görüştü mü? “Hayır görüşmedi” dedi. Bunun üzerine Engin Altay’ı aradım. Arama saatimi de söyleyeyim. Ben bir özelliğim vardır, ajandam vardır her şeyi dakika dakika yazarım.

Binali bey ile görüşüyorum ve 17.56’da Engin Altay’ı arıyorum. Diyorum ki, Binali bey ile görüşmemi diyorum. Kendisini bir arar mısın, kendisinden bir bilgi alır mısın?

Çünkü Küçükkaya ile görüşmeleri Engin Altay yürütüyor. Engin Altay Küçükkaya’yı arıyor. Engin Altay’ın telefonda söylediği şudur. “Sayın Ekrem İmamoğlu ve Yıldırım ile telefonda konuşmuş. Ama danışmanlarıyla görüşmüş” diyor. Binali beye diyorum ki, “sizinle telefonda görüştüğünü söyledi” Tebrik etmek için diyor aradım. Sonra ben İsmail Küçükkaya’yı arıyorum. Diyorum ki, hani biz size bu yetkiyi verdik, iki partinin temsilcisi olarak biz size adaylarla görüşme yetkisi verdik. Bunu da basın toplantısında açıkladık. Siz adaylarla neden görüşmediniz?

“Ekrem İmamoğlu ve Binali bey ile telefonda görüştüm. Ama danışmanlarıyla görüştüm” diyor. Bize bu görüşmeye dair bir şey söylemiyor. Engin beye de bir şey söylemiyor. Şu görüşmeden Engin beyin de bilgisi yok. Şimdi şunu söyleme hakkı vardır moderatörün. Der ki “görüştüm, görüşmedim” Ama burada ahlaki sorun var. Bana görüşmedim demesi ahlaki bir sorundur. Çarşamba günkü toplantıda telefonla görüşeceğim deyip, Perşembe günü gidip Ekrem İmamoğlu ile 46 dakika görüşmesi ahlaki bir sorundur.

Biz moderatörlük yapacak kişinin adaylarla görüşüp görüşmemesine bir şey demiyoruz. Biz yapılan görüşmenin gizlenmesinin bir sorun olduğunu, bu görüşmeyi gizli bir şekilde yapmasının sorun olduğunu söylüyoruz. Kaldı ki Binali bey açıkçası meydan okumuştur. Karşı tarafın herhangi bir şekilde mağdur olmaması, mağdurluk duygusu yaratılmaması için Binali bey dedi ki “moderatör kim olursa olsun” Diyorlar ya bunlar ‘biz güvenilir insanlarız. Tarafsız olduğumuz için seçildik’ Hayır, siz açıktan Ekrem İmamoğlu’nu desteklediğinizi beyan ettiğiniz için bizim tarafımızdan tercih edildiniz.

Mesele Ekrem İmamoğlu’nu açıktan desteklediğini ifade eden kişilerin moderatör olarak seçilmesini istemesidir Binali beyin. Önce Uğur Dündar’ı söyledi, bana Fatih Portakal’ı söyledi. Şunu da ben kendisine söyledim. Sonuçta TV kameralarının önünde gerçekleşiyor. Kameraların önünde olay gerçekleşirken sorular verilmiş midir, verilmemiş midir? Soruların verilip verilmemesi değil mesele. Burada mesele şeffaf davranılmaması ve kendilerinin kamuoyunu yanlış bilgilendirmesi. Ve ben sorduğum halde bana Ekrem İmamoğlu ile görüşmediğini söylemesidir.

Yıldırım-İmamoğlu arasındaki fark görüldü. 

MURSİ'NİN VEFATI

Mısır'ın ilk ve tek seçilmiş Cumhurbaşkanıydı. Gerçekten çok güzel bir insandı. Allah mekanını cennet etsin. 

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (17)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • KILIÇ20 Haziran 2019 07:32

   İMAMOGLU ÇÖMEZ ,YILDIRIM KURT POLİTİKACI HERKES EGRİYİ DOGRUYU GÖRDÜ OY VEREN ELİNİ VİJDANINA KOYUP ÜLKESİNİ MEMLEKETİNİ DÜŞÜNMELİ OYUNU VERMELİ HALKA HİZMETE ÖNCELİK VERENLERİ SEÇMELİ HALKA TEPEDEN BAKANLARA MİLLETE FAYDA GELMEZ.

 • Talha20 Haziran 2019 12:00

  Memleketi düşünmek senin zihniyetine göre akp ye oy vermek mi. Hiçbir siyasi görüş, parti, ideoloji devletin ve milletin menfaat ve çıkarlarının üstünde değildir ama gel gör ki her yerde her şeyde önce başkanın ve akp nin çıkarları önde gidiyor. Millilik vatanseverlik laf ile olmaz.

 • ...19 Haziran 2019 23:58

  Hiç bir şey konuşulmuş olmasa gile esinlikle  birşeyler konuşulmuş olabilir...  : ))) Bakın ben başka bir şey söylüyorum, otel odasında konuştu diyorum... Soruları vermiş imamoğluna kpss sınavı ile cumhurbaşkanı olacka Ekrem imamoğlu. Cevap anahtarını vermişler 

 • bence19 Haziran 2019 23:53

  inanın artık siyasi açıklamaları okumadan geçiyorum. inancık sıfır.aklımca acaba acaba soruları bile gelmiyor. okadar güven vermiyorlar. insanın kendi inanmadığı şeylere başkasını inandırmaya çalışması kadar saçma bişe olamaz. hee hee hee de geç

 • mzd19 Haziran 2019 23:50

  1-kaç ayda al gülüm ver gülüm seçimle geçti bakalım ülkem daha ne kadar zaman kaybedecek -gerçekten bayıldım-çoluk çocuk elinde telefon tabi erişkinlerde-varsa yoksa sosyal medya-elin yabancısı kurmuş tuzağı-teknoloji düzgün kullanıldığında yararına olan silah-abuk subuk kullandığında aleyhine silah üf bayıldım ya artık silkelensek-adamlar öpüyo bizi yav

 • Talha 20 Haziran 2019 12:09

  Aynen ülkemizin o kadar önemli sorunları varken bizler aylardır seçim ile uğraşıyoruz. ab, abd, araplar, İsrail etrafımızı yavaşça kuşatmaya başladılar ama bizim tek derdimiz seçim. Allah ülkemize yardım eylesin.

 • RİZE li mulivbjk19 Haziran 2019 23:06

  otel odalarından  medet umanlar.....son çırpınışlarınız...sayenizde  HerŞeyÇokGüzelOlacak

 • Vatandaş19 Haziran 2019 22:00

  Reis baktı Binali nin bir şey yapacağı yok son bir gayret ile sahaya indi, ama nafile. Adam malı götürdü. Oyları dahada artar.

 • Vatandaş19 Haziran 2019 21:54

  Korkunun ecele faydası yok.adam gümbür gümbür geliyorrrr.

 • Mehmet 19 Haziran 2019 21:45

  İmamoğlu farkı açıyor, pazartesi demokrasi dersini bu millet acı bir şekilde size verecek.

 • Hasan19 Haziran 2019 21:43

  Demekki dürüst gazeteciler karşı cenahtanmış

 • Vatandaş 19 Haziran 2019 21:42

  Kendi tarafınızdan bir tane adam gibi adam bulamadınız, şimdi bağırıyorsunuz. Kendi yarattığınız medyaya kendiniz bile güveniyorsunuz çünkü. Hadi oradan be.

 • Vatanım19 Haziran 2019 18:24

  Adaylar zorlanmadı ama İmamoğlu’nun yaptığı etik değil gizli gizli otellerde 45 dakika neyi konuştu açıkça belli oyları çaldıkları gibi bunada bir kılıf bulmaya çalışıyor ama yemezler at terli

 • ad20 Haziran 2019 01:21

  Tabi canım. İmamoğluna KPSS soruların cevap anahtarı verildi.! Ya bu millet niye böyle oldu. bir düşünmek lazım .Sorulan sorular Fizik,Matematik... soruları değl, Seçilirseniz neler yapacaksınız, türünden sorular. Bunun neyi etik değil. Asıl etik olmayan bütün medyayi tekeline alıp karşı tarafa yüklenmektir.

 • Gökhan can 19 Haziran 2019 22:42

  Gizli kapaklı görüşse otel de görülmez cahil bu millete işte oyuncak veriyorlar koyun çok işte

 • köfteci19 Haziran 2019 19:22

  evet gizli görüşüyor istanbulun merkzinde

 • kamil19 Haziran 2019 15:04

  vatandaş burada sorun görmüyor, ekranda ne olup bittiğini gördük. moderatör ikisine de eşit davrandı. sorular zaten 3 aşağı 5 yukarı belliydi. adam iki adayı da hiç zorlamadı