E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMacron'a Güney Afrika'da 'Ruanda' sorusu---

Macron'a Güney Afrika'da 'Ruanda' sorusu

Macron'a Güney Afrika'da 'Ruanda' sorusu
29 Mayıs 2021 - 01:57 www.borsagundem.com

Fransa Cumhurbaşkanı, Güney Afrika ziyaretinde mevkidaşı Ramaphosa ile gazetecilerin karşısına çıktı. Macron, "Fransa'nın 1994 Ruanda Soykırımındaki rolünü kabul etmesinin yeterli olup olmadığı" sorusuna "üzgünüm" yanıtıyla yetindi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Güney Afrika Cumhuriyeti'ne ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Macron, Kovid-19 aşılarının üretiminin yaygınlaştırılması için fikri mülkiyet hakkından vazgeçilmesi konusunda Güney Afrika'yı desteklediklerini dile getirdi.

Macron, yürütme başkenti Pretorya'da Güney Afrikalı mevkidaşı Cyril Ramaphosa ile bir araya geldi.

İki ülke lideri arasında gerçekleşen görüşmede, Mozambik'te yaşanan terörle mücadele, yeni tip korona virüs (Kovid-19) aşısı üretimi ve HIV ile mücadele konuları ele alındı.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Macron, Kovid-19 aşılarının üretiminin yaygınlaştırılması için fikri mülkiyet hakkından vazgeçilmesi konusunda Güney Afrika'yı desteklediklerini dile getirdi.

AŞIYA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYAN ÜLKELER AŞI BULAMIYOR

Macron ayrıca, Güney Afrikalı aşı üreticisi Aspen ile ortaklık konusunda Fransa'nın planları olduğunu dile getirerek, salgın sonrası ekonomik iyileşme çerçevesinde Güney Afrika'ya destek sözü verdi.

Cumhurbaşkanı Ramaphosa ise Kovid-19 aşı üretiminde ve tedarikinde yaşanan küresel eşitsizliğe dikkati çekerek, "Aşı konusunda 'apartheid' rejimi öylesine uygulanıyor ki, sadece birkaç ülke aşılardan ciddi anlamda yararlanabilirken, aşıya en çok ihtiyaç duyan ülkeler aşı bulamıyor." dedi.

İki lider, Ensar'ul Sunna terör örgütüyle mücadelede Mozambik'in yanında olduklarını dile getirdi.

Basın toplantısında Macron'a, Fransa'nın 1994 Ruanda Soykırımındaki rolünü kabul etmesinin yeterli olup olmadığı sorusu oldu.

Macron, bu konuda geçmişte yaşananlardan dolayı üzgün olduklarını dile getirerek, geleceğe odaklanılması gerektiğine dikkati çekti.

Fransız lider, önceki gün gerçekleştirdiği Ruanda ziyareti sırasında, ülkesinin Ruanda'da 1994'te 800 binden fazla kişinin öldüğü soykırıma ilişkin rolünü kabul ettiklerini ancak suç ortağı olmadığını ifade etmişti.

RUANDA SOYKIRIMI

Ruanda'da 1994'te Hutular, dönemin Devlet Başkanı Juvenal Habyarimana'nın uçağının düşmesinden sorumlu tuttukları Tutsilere karşı soykırım başlatmıştı. Ülkede 100 gün süren katliamda 800 binden fazla Tutsi hayatını kaybetmişti.

Fransa, soykırımı yapan Hutu hükümetinin uzun süre destekçisi olduğu için uluslararası kamuoyunda ve ülke içinde eleştiriliyor. Fransa, 23 Haziran 1994'de ülkenin güneybatısında sığınmacılar için güvenli bölge oluşturmak amacıyla Turkuaz Operasyonu'nu başlatmıştı. Fransa, soykırımı engellemek yerine soykırımcılara silah ve mühimmat desteği sağladığı için kınanmıştı.

MITTERAND'DAN SKANDAL AÇIKLAMA

Fransa'nın 1994'te Ruanda soykırımını yapan Hutu hükümetine, Fransız ordusunun kontrolü altında olan bölgeden kaçması için emir verdiği "diplomatik telgraf" ortaya çıkmıştı.

Mitterrand, Le Figaro gazetesine 1998'de verdiği mülakatta, "O ülkelerde bir soykırım yaşanması o kadar da önemli bir şey değil." ifadesini kullanmıştı.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • ŞEMSETTİN KARLIDAĞ29 Mayıs 2021 14:59

    Yavaş yavaş yaptıklarınızın bedelini ödeyeceksiniz artık saat tersine çalışmaya başlamıştır.

  • fafa29 Mayıs 2021 14:21

    Fransa Afrika'dan kovulma telaşını yaşıyor.Sayın Makron ,Afrika uyanıyor!

  • ALİ HAYDAR YEZİDSEVMEZ29 Mayıs 2021 10:58

    GELECEKTE SİZLERİ TARİHE YİNE BİZ GÖMECEĞİZ VE KİRLİ PİSLİK ÇAMAŞIRLARINIZI BİZ ORTAYA DÖKECEĞİZ MERAK ETMEYİN.BİZİM İÇİMİZDEKİ SATILMIŞLAR BUNLARA ALLAH GİBİ TAPARLAR.BUNLAR NASIL ZENGİN OLDULAR.TARİHLERİNE BİR BAKIN GARİBAN ÜLKELERİN KAYNAKLARINA ÇÖKTÜLER BİR VAMPİR GİBİ HALA DA SÖMÜRMEKTEDİRLER.KARŞI GELEN MİLYARLARCA İNSANI BUNLAR ÖLDÜRMEDİLERMİ.