E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemMacron: Fransa, Nazilerle işbirliği yapmıştır---

Macron: Fransa, Nazilerle işbirliği yapmıştır

Macron: Fransa, Nazilerle işbirliği yapmıştır
16 Temmuz 2017 - 16:23 www.borsagundem.com

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1942 "Vel d'hiv"'de yaşanan ve 13 bin kişinin Nazi kamplarına dağıtıldığı olayda Fransa'nın Nazilerle yaptığı işbirliğini kabul etti

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Temmuz 1942 yılında üçte biri çocuktan ve neredeyse yarısı kadından oluşan 13 binden fazla kişinin Paris'te bisiklet yarışı yapılan kapalı spor alanı "Velodrome d'Hiver"de toplanıp Nazi kamplarına dağıtıldığı olayda Fransa'nın sorumluluğu olduğunu açıkladı. 

Natenyahu ile Paris'te "Vel d'hiv" mağdurlarını anma törenine katılan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Nazilerle yaptığı işbirliğini kabul etti. 

Fransa'nın utanç duyduğu kara lekesi olan olay hakkında Macron, "Olay organize edilirken tek bir Alman bile yoktu" dedi. 
Fransa'nın Nazilerle işbirliğini kabul eden ilk Fransız Cumhurbaşkanı olan Jacques Chirac'ın 1995'te yaptığını devam ettirdiğini ifade eden Macron, Fransa'nın sorumluluğunu sadece o dönemki Vichy rejimine atanlara seslenerek, "Vichy rejiminde yoktan var olan bir canavar görmek ne kadar işinize geliyor. Ama gerçekler böyle değil" diye konuştu. 

Aşırı sağcı Marine Le Pen'in Fransa'nın sorumluluğunun olmadığını ifade etmesine işaret eden Fransız Cumhurbaşkanı Macron, "Tarihçilerin onayladığı ve Fransa otoritesinin tanıdığı olayların gerçekliğini sorgulayanlar gördük. O sahtekarlara cevap vermek onları onurlandırır ama susmak daha kötü. Çünkü susarsak onlarla işbirliği yapmış oluruz" ifadelerini kullandı. 
"Vichy rejimi, her Fransız'ı temsil etmiyordu ama Fransız hükümetiydi" diyen Macron, "16-17 Temmuz'da yuvalarından koparılarak 13 bin 152 kişinin neredeyse hepsinin ölümüne sebep olan toplama sorumluluğu Fransa'nındır" dedi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (4)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • ...16 Temmuz 2017 22:41

  zaten bilinen bir şey. bazı kamplarda yahudilerin başında Fransızlar +alman askerleri bulunurdu. Fransızlar bir nevi gardihanlık yapmış, alman nazilerde kamplarda askeri güven yönetim yapmıştır. Biraz tarih bilen bunu bilir. Ama kaç kişi okuyor ki :)) anca biri hutbe edecek adam haaaaaaa.. öylemiş dicek bizde :))

 • Hasan abi 16 Temmuz 2017 19:26

  Ne olacak simdi ? gecmişi Kabul ederek sorumluluktan kurtuluyor, aklandiğinizimi saniyorsunuz.yahudilere yaptiğiniz icin kabul ediyorsunuz.baskalarina yaptiğinizdan niye bahsetmiyorsunuz....

 • Kukla16 Temmuz 2017 17:09

  Kukla

 • Emekci16 Temmuz 2017 17:04

  Tarihe objektif bakip ozelestiri yapamayan toplumlar, ayni hatalari tekrarlamaya devam eder