E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemLipovoy: ABD, Türkiye’ye karşı cephe alabilir---

Lipovoy: ABD, Türkiye’ye karşı cephe alabilir

Lipovoy: ABD, Türkiye’ye karşı cephe alabilir
05 Aralık 2019 - 22:09 www.borsagundem.com

ABD ve NATO’nun, S-400 hava savunma sistemlerini alan Türkiye’ye baskıyı sürdürme niyetinde olduğu yönündeki açıklamaları değerlendiren Rus uzman Lipovoy, ABD’nin Türkiye’ye karşı cephe alabileceğini belirtti.

‘Rusya Subayları’ Prezidyumu Başkanı, ‘Rusya Kahramanı’ unvanına sahip Tümgeneral Sergey Lipovoy, Türkiye-ABD ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Sputnik'te yer alan habere göre Lipovoy açıklamasında, “Türkiye, S-400’ü almakla kalmayıp ithal etti bile ve hatta bazı verilere göre sistem artık kullanılmış. Hatta ABD’de, Başkan Donald Trump ile görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus hava savunma sistemlerinden vazgeçmelerinin söz konusu olamayacağını söyledi. S-400’ün NATO füze savunma sistemine entegre edilmeyeceği başka bir mesele. Bu, Ankara’nın Washington ve NATO’ya tavizi olarak değerlendirilebilir” ifadelerini kullandı. 

Mevcut aşamada NATO’nun birliğinin şüphe uyandırdığını dile getiren uzman, bu konuda şu yorumda bulundu:

“ABD daha fazla Türkiye’ye karşı cephe alabilir, F-35’lerini satmayı reddedebilir. Türkiye de alternatif arayışına girip bunun için Rusya’ya da başvurabilir. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da ‘NATO’nun beyin ölümü’ açıklamasının ötesine gidebilir ve Fransa’nın çıkarlarını NATO’nun çıkarlarından üstün tutan General Charles de Gaulle gibi davranabilir. Fransa ve Türkiye gibi NATO üyeleri örgütün her zaman ABD’nin dünyaya yayılma politikasını uyguladığını anlıyor. NATO’nun değişeceği şüphe götürmüyor ve ABD’nin diğer üyelerin çıkarlarını görmezden gelmesi yüzünden ittifakın bozulacağı senaryosu artık inanılmaz görünmüyor”.

Diğer yandan Washington’un, Ankara’yı etkisi altında tutmaya devam etmek için her şey yapacağını dile getiren Lipovoy, “ABD’nin Türkiye planları çok aşırı ileriye gidiyor. Türkiye’nin, ABD’nin bölgedeki başlıca düşmanı İran ile sınır. Türkiye, İstanbul Boğazı’nı kontrol ediyor. En önemlisi de ABD’nin Türkiye’de, onun için büyük stratejik önem taşıyan İncirlik hava üssü var” diye ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Murat06 Aralık 2019 06:13

    Yeter ki paran olsun dolarcıkların olsun istediğin silahı istediğin ülkeden alırsın.nato , ab  her ne olursa olsun bütün ortaklıklar sonu hüsran bakın fransa abd vergiler konusunda birbirlerine düşman , İngiltere ab de almanyanın güçlü olmasını istemiyor.Hiç bir ülke diğerinin yanın da değil buna inanın Türkiyede aynı şekilde çıkarlar söz konusu oldumu tek başına kimse yardım etmez.Yani çokda kötümser değilim dostlarımız yokmu var rusya , azerbeycan , Pakistan , katar yani bu ülkelerin hakkını yemeyelim.

  • Vatansever 05 Aralık 2019 23:33

    Amerika menfaatler ülkesidir, menfaati gereği Türkiye gibi bir ülkeyi neden kaybetsin, ne kaybı varki tek fark eskiden her istediği ni yaptryordu şuan yaptrmyr.

  • Vatandaş 05 Aralık 2019 22:58

    Alsada almasada canı...