E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemLibya’da UMH Başkanı Sarraj istifa ediyor---

Libya’da UMH Başkanı Sarraj istifa ediyor

Libya’da UMH Başkanı Sarraj istifa ediyor
15 Eylül 2020 - 18:13 www.borsagundem.com

Kaosun ve şiddetin yıllardır bitmek bilmediği Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el-Sarraj'ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Bloomberg’in son dakika geçtiği habere göre, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayez el-Sarraj’ın istifa etmeye hazırlandığı iddia edildi.

Bloomberg’in özel haberinde, Fayez el-Sarraj’ın istifa etmeye hazırlandığı kaydedilirken bu sürecin bir süre daha devam edeceği belirtildi. Bloomberg’e konuşan yetkililer, el-Sarraj’ın istifa edeceği fakat geçiş döneminde gelecek ay Cenevre’de yapılacak müzakereler için geçici olarak görevini sürdüreceğini dile getirdi.

BU HAFTA AÇIKLAYACAK

Libya’nın doğusunu kontrol altına alan Halife Hafter’e karşı Türkiye’nin desteklediği el-Sarraj, haziran ayında ülkenin başkenti Trablus’u ele geçirmişti. Fakat o dönemden itibaren el-Sarraj bölgede siyasi bir gerilimle ve yolsuzluk karşıtı hareketle karşı karşıya kalmıştı. el-Sarraj’ın istifa ederek üzerindeki baskıyı azaltması bekleniyor.

İsmini açıklamayan dört yetkili el-Sarraj’ın bu planı Libyalı ve yabancı partnerleriyle görüştüğünü ve istifa duyurusunu bu haftanın sonunda vereceğini duyurmayı planladığını açıkladı.

Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin ardından ikiye bölünen ve çatışma ve kaosun bitmek bilmediği Libya ikiye bölünmüştü. Türkiye Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni desteklerken Hafter’i destekleyenler arasında ise Rusya ve Fransa bulunuyor.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (10)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • muzaffer Çetin16 Eylül 2020 08:40

  Memleketimizde bu tip asılsız haberlere inanan ve sevinen somurgecilerin uşağı hafterden tarafa olan memleketimizde kalibresi düşük karakter seviyesi düşük insanların bulunmasi üzüntü verici

 • A. A.16 Eylül 2020 01:10

  Saçma sapan yorumlar yapmışsınız. Ne biliyorsunuz da yorumlar yapıyorsunuz. Türkiye Libya'da galiptir ve galip taraftadır. Sömürgeci, darbeci, emperyalist güçlerin uşağı Hafteri mağlup etmeyi başarmıştır. Buna rağmen, gurur duyacağınıza hakaretler ediyorsunuz. Zalimin, Fransa'nın tarafında mı olmamız gerekiyor? Yazık...

 • Elem ve acı 15 Eylül 2020 22:57

  Anlaşılan yine batı kazandı. İsrail , çin, rusya tek başına dünyayı hizaya getiriyor, türkiye dış mihrak edebiyatı yapıyor

 • Trabzon15 Eylül 2020 21:30

  Yolsuzluk değil. İki hafta önce macron ile görüştüler orda parayı gösterdiler istifa edip uzayacak. Fransa'ya yerleşti diye duyarsanız şaşırmayın. Arap milletlerinde milliyet olmaz, menfaat ve kaypaklik olur. Bize her yer Trabzon.

 • Hamseddin15 Eylül 2020 22:32

  Yolsuzluk değil diyorsun bir taraftan da parayı aldı uzayacak diyorsun. Zaten kendin yumurtlamışsın yolsuzluğu

 • Pontus pont15 Eylül 2020 22:30

  Memleketi yediniz bitirdiniz

 • Beka sorunu15 Eylül 2020 19:27

  Adam bu ortamda bile yolsuzluk yapmayı düşünebilmiş daha da enteresan olan iç savaş döneminde adamın yolsuzlukları ortaya çıkınca istifa etmeyi düşünebiliyor Libya'nın bekası tehlikede herkes bana karşı beni bitirmeye çalışıyorlar da diyebilirdi

 • infiniti15 Eylül 2020 19:26

  biz niye hep kaybeden tarafı destekliyoruz

 • İtti15 Eylül 2020 19:41

  Ahlaksız taraf hep kaybeder. Begenmesek de abd ve Çin Rusya'dan daha ahlaklı

 • Pala15 Eylül 2020 18:51

  Niye yolsuzluk yapan katilleri destekliyoruz ki. Bir de müslüman kardeş ülke diye el uzatiyorlar bu çürümüş siyasilerle