E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlarda yukarı yönlü hareket sürüyor---

Kurlarda yukarı yönlü hareket sürüyor

Kurlarda yukarı yönlü hareket sürüyor
15 Eylül 2021 - 09:19 www.borsagundem.com

İstanbul serbest piyasada dolar 8,4400 liradan, euro 9,9770 liradan güne başladı. Türkiye'de bütçe rakamları, yurt dışında ise ABD ve Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi verisi izlenecek

Serbest piyasada 8,4380 liradan alınan dolar, 8,4400 liradan satılıyor. 9,9750 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 9,9770 lira olarak belirlendi.

Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 8,4540 lira, euronun satış fiyatı ise 9,9880 lira olmuştu.

Dolar/TL ise dün yüzde 0,15 değer kazancıyla 8,4422'ye yükselmesinin ardından bugün bankalararası piyasanın açılışında 8,4440 seviyesinde işlem görüyor.

Türkiye'de bütçe rakamları, yurt dışında ise ABD ve Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi verisi izlenecek.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

TCMB, Zorunlu Karşılıklar Hakkında Tebliğ'de değişiklik yaptı. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, yabancı para cinsinden yükümlülükler için zorunlu karşılık oranlarında değişikliğe gitti.

Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesi yaptığı öne sürüldü.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Bakanı Andrew Bailey bankaları, Avrupa Birliği'nin euro türevlerinin takasını Londra'dan AB içindeki finans merkezlerine kaydırma baskısı karşısında sakin olmaya çağırdı.

İngiltere Finansal Hizmetler bakanı John Glen, Brexit sonrasında İngiltere’nin New York ve Singapur ile daha iyi rekabet edebilmek için finansal kurallarda "akıllıca" değişiklikler yapacağını söyledi.

Almanya'da 26 Eylül'de yapılacak olan ve Başbakan Merkel'in aday olmayacağı genel seçim yaklaşırken kararsızların oranı çok yüksek.

YURT İÇİ GÜNDEM

Yurt içinde TÜİK ücretli çalışan istatistiklerini duyuracak (10.00).

Günün en önemli verisi Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklayacağı bütçe rakamları olacak (11.00). Merkezi Yönetim bütçesi Temmuz ayında 45,8 milyar TL, faiz dışı dengesi 22,17 milyar TL açık vermişti (11.00).

YURT DIŞI GÜNDEM

Yurt dışında yoğun veri akışı Çin'den gelecek verilerle başlayacak.

Sanayi üretimi, perakende satışlar, konut satışları, işsizlik oranı ve konut fiyatları piyasalar tarafından yakından izlenecek (05.00).

Japonya'da çekirdek makine siparişleri (02.50), Hizmet Aktivite Endeksi (07.30) verileri bulunuyor.

Avrupa piyasaları güne İngiltere'den gelecek verilerle başlayacak.

İngiltere'de tüketici, üretici ve perakende fiyatlar aynı saatte ekrana düşecek (09.00).

Euro Bölgesinden sanayi üretimi ve İşgücü Maliyet Endeksi verileri gelecek. Sanayi üretimi Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşerken, geçen yıl aynı aya göre yüzde 9,7 yükselmişti (12.00).

ABD verileri arasında New York Fed İmalat Endeksi ve Sanayi üretimi öne çıkıyor. New York Fed İmalat Endeksi Ağustos ayında 18,3 puan seviyesinde açıklanmıştı (15.30). Sanayi üretimi ise Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 0,9, geçen yıl aynı aya göre yüzde 6,6 artış göstermişti.

ABD'de açıklanacak diğer veriler MBA mortgage verileri (14.00),  ithal fiyatlar (15.30), DoE petrol stokları (17.30) olacak.

Kanada'nın tüketici fiyatları da takvimde bulunuyor (15.30).

Gün içinde İngiltere'nin 10 yıllık, Kanada'nın 2 yıllık tahvil ihaleleri bulunuyor.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından, Avrupa Parlamentosu'na yıllık değerlendirme sunumunu gerçekleştirecek (10.00).

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda (15.20), ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel (15.30) ve ECB Baş Ekonomisti Philip Lane (18.00) konuşma yapacak.

Dolar yükseliş için Fed'den haber bekliyor!

 

Ağustosta endeksi sollayan hisseler

 

Borsada yabancılar ne alıp ne satıyor?

 

Altın fiyatını ABD varlıkları destekliyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)