E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKurlarda düşüş hızlandı---

Kurlarda düşüş hızlandı

Kurlarda düşüş hızlandı
10 Haziran 2021 - 15:27 www.borsagundem.com

Avrupa Merkez Bankası kararı ve ABD enflasyonun ön plana çıktığı günde, ECB’den gelen faizleri sabit tutma ve varlık alımlarına aynı tutarlar üzerinden devam kararı ile dolar/TL ve euro/TL kurlarında düşüş yüzde 1'İn üzerine çıktı.

Küresel piyasalarda önemle beklenen ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı oluşturan veri gündemi düğümü bugün çözülüyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), haziran ayı toplantısının ardından beklentilere paralel olarak faizleri değiştirmezken, varlım alım programı (PEPP) alım miktarını da 1,85 trilyon euro düzeyinde sabit bıraktı.

Saat 15:30'da ECB Başkanı Lagarde'ın basın toplantısı ve buradan gelecek mesajlar ile ABD enflasyon izleniyor.

Yoğun ve kritik gündem öncesinde güne 8,58 düzeyinde başlayan dolar/TL, gün ortasına doğru 8,52'lere kadar çekilmişti. Euro/TL ise 10,47'lerden 10,40'ın altına inmişti. ECB'nin beklentiler dahilinde gelen kararları ve varlık alımlarının devam etmesiyle birlikte Türk Lirası varlıklar değer kazandı.

Dolar/TL ve euro/TL'de düşüşler yüzde 1'in üzerine çıktı. Dolar/TL 8,50'nin, euro/TL ise 10,35'in altını gördü.

15.30 itibarıyla dolar/TL 8,4911, euro/TL 10,3459 seviyesinde işlem görürken, ABD enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi ile gerileme sürerek 15.50'de dolar/TL 8,4784, euro/TL de 10,3480 seviyesinden işlem gördü.

ECB faiz oranlarını değiştirmedi

ABD'de enflasyon beklentileri aştı!

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)