E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaPiyasaKüresel yatırımcılar Omikron varyantını hafife alıyor---

Küresel yatırımcılar Omikron varyantını hafife alıyor

Küresel yatırımcılar Omikron varyantını hafife alıyor
30 Kasım 2021 - 13:11 www.borsagundem.com

Deutsche Bank’ın yatırımcı anketine göre yatırımcıların sadece %10’luk kısmı Omikron varyantının yıl sonunda piyasaların ana gündem maddesi olacağını öngörüyor

BORSAGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Alman bankası Deutsche Bank tarafından Pazartesi günü yapılan flaş bir müşteri anketine göre, yatırımcılar Omikron varyantının finansal piyasaları sarsma potansiyelini görmezden geliyor. Ankete göre 2021'in sonunda yatırımcıların sadece küçük bir kısmı yeni varyantın borsalardaki en büyük endişe kaynağı olmasını bekliyor.

MarketWatch’un haberine göre, Deutsche Bank Makro Stratejisti Jim Reid konuyla ilgili açıklamasında finansal piyasaların varyant konusunda nispeten rahat bir tavır sergilediğini ancak haber akşının negatif yönde devam etmesi halinde endişe oluşacağını belirtti.

Dev Alman bankasının 1.569 yatırımcıyla gerçekleştirdiği ankette katılımcıların yalnızca %10’luk kısmı 31 Aralık tarihinde piyasalardaki “en önemli konunun” Omikron varyantı olacağını söyledi. Katılımcıların %60’ı yeni varyant konusunun önemini koruyacağını ancak “orta derecede önem arz edeceğini” söyledi. Geriye kalan %30’luk kesimse varyant konusunun önemli ölçüde unutulacağını belirtti.

Reid’e göre söz konusu anket piyasaların virüs cephesinde muhtemel bir kötü haber almayı beklemediğini gösteriyor. Reid açıklamasında, “Bu yüzden büyük bir ek teşvik olmadan negatif omikron haberlerinin gelmesi borsalar için kötü bir durum olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Stratejist söz konusu ankette kendi tercihininse ortalama etkiyi belirten B şıkkı olacağını söyledi. Reid A şıkkına C şıkkına olduğundan daha yakın olduğunu, bu nedenle Omikron’un oyunu değiştirecek türden bir etki yaratması halinde “ofsayta düşebileceğini” belirtti.

Borsagundem.com’un derlediği bilgilere göre Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Omikron’un daha bulaşıcı veya daha ölümcül olup olmadığını belirlemesinin birkaç hafta sürebileceğini açıkladı. Bu durum piyasalardaki volatiliteyi daha savunmasız bir hale getiriyor.

DSÖ Pazartesi günü yaptığı açıklamada Omikron’la ilgili genel risklerin “çok yüksek” olduğunu açıkladı. ABD Başkanı Joe Biden ise aynı gün Amerikalıların Avrupa’dakine benzer bir kapanmayla baş etmek zorunda olmadığını açıkladı. Buna karşın yeni varyantın dünya çapında yayılma hızı endişeleri beslemeye devam ediyor. İlk kez Botsvana’da görülen Omikron varyantı Afrika’nın güneyindeki ülkelerin ardından Avrupa’da İngiltere, Almanya, İtalya ve Belçika’da görülmüştü. Son gelen bilgilere göre varyantın Japonya’da da görüldüğü açıklandı.

Omikron varyantının keşfi geçtiğimiz hafta küresel piyasaların satış dalgasına girmesine yol açtı. Yeni varyantın ilk kez açıklandığı Cuma günü Dow Jones Endeksi 900 puan düşmüş S&P 500 ve Nasdaq endeksleri ise aynı günü %2’nin üzerinde ekside kapatmıştı. Omikron haberlerinin ardından ABD vadeli petrol fiyatları %13 oranında düşerken yatırımcıların güvenli liman arayışıyla ABD Hazinesi tahvil getirileri de güçlü bir ivmeyle düşüşe geçmişti.

Borsa yatırımcıları yarım günlük seansa kaydedilen düşüşleri Şükran Günü tatili sırasındaki düşük işlem hacmiyle de ilişkilendiriyor. Küresel hisse senetleri ve ham petrol piyasaları hafta başında kayıplarının bir kısmını geri almayı başardı. Ancak vadeli piyasalar ve Avrupa borsalarındaki tablo borsalarda Omikron varyantına bağlı kayıpların devam edebileceğine dair işaretler veriyor. Avrupa borsaları Türkiye saatiyle saat 13:05 itibariyle %1,5’e yakın düşüşlerle işlem görüyor. Wall Street vadeli endekslerinde ise Dow Jones %1,33, S&P 500 %1,06 ve Nasdaq %0,48 oranında düşüş gösteriyor.

Biden: Omikron için şimdilik kapanma yok

 

Avrupa borsaları düşüşle açıldı

 

 'Omicron' isimli kripto para %900 yükseldi 

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)