E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel risk iştahında dalgalı bir seyir kaydediliyor---

Küresel risk iştahında dalgalı bir seyir kaydediliyor

Küresel risk iştahında dalgalı bir seyir kaydediliyor
26 Mayıs 2022 - 09:09 www.borsagundem.com

Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor.

Dün akşam saatlerinde yayınlanan FOMC tutanaklarında önümüzdeki birkaç toplantıda daha 50 baz puanlık faiz artışının uygun olacağı mesajı öne çıktı. Küresel çapta ana risk başlıkları korunmaya devam ederken, risk iştahında dalgalı bir seyir kaydediliyor. Yurt içinde kur ve CDS’lerde son dönemde yaşanan yükselişler dikkat çekerken, bugün TCMB’nin faiz kararı takip edilecek. Piyasadaki beklentiler TCMB’nin faiz oranlarında değişime gitmeyeceği yönünde şekilleniyor.

Açıklanacak önemli ekonomik veriler

• 14:00 Türkiye – TCMB Faiz Kararı Önem: Yüksek
• 15:30 ABD – GSYH 2022/03 Önem: Yüksek

BIST-100 güne başlangıç

Risk başlıkları nedeniyle yıl içerisinde genel olarak zayıf bir seyrin etkili olduğu küresel hisse piyasalarında dün toparlanma çabası gözlendi. Ancak dünkü toparlanma eğiliminin bu sabah itibariyle zayıflama kaydettiği görülüyor. BIST-100 Endeksi yurt dışındaki toparlanmanın katkısıyla dün günü %1,81 oranında değer kazanımıyla 2.418,10 puandan tamamladı. ABD borsalarında günü yükselişlerle tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah hafif satıcılı bir seyir etkili oluyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 16,37 – 16,40 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:50 itibariyle 16,42’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne Gedik Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlaması bekleniyor. açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 strateji

Yurt dışı piyasalarda gözlenen toparlanmanın katkısıyla alımların etkili olduğu BIST-100 Endeksi’nde son dönemde test edilen ve güçlü bir direnç olarak çalışan 2.400 seviyesinin de aşıldığı görüldü. Günü 2.400 seviyesi üzerinde 2.418 puandan tamamlayan endekste ilk olarak 2.400 seviyesi üzerinde tutunmanın korunması önem taşımaktadır. Yükseliş eğiliminin devamında ilk olarak 2.450 seviyesi önemli bir direnç olarak karşımıza çıkarken, bu seviyenin aşılması halinde ise 2.500 seviyesi hedeflenebilir. 2.400 seviyesi altına yeniden sarkmanın yaşanması durumunda teknik görünümdeki zayıflığın devam edeceği endekste 2.361 altında satışlar hız kazanabilir. Bu durumda 2.345 ve 2.281 seviyeleri takip edilebilir. Bugün TCMB’nin faiz kararı da yakından izlenecektir.

Yurt içi piyasalarda gözler TCMB'nin faiz kararında

 

Bakır ve demir fiyatlarında düşüş

 

Petrol fiyatlarında yatay görünüm

 

Küresel ekonomide daralma beklentisi altını baskılıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)