E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel piyasalarda yön arayışı ---

Küresel piyasalarda yön arayışı

Küresel piyasalarda yön arayışı
20 Kasım 2020 - 09:40 www.borsagundem.com

İş Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende küresel piyasalar yakından inceleniyor

Amerika’da 80,000 civarı hasta Corona sebebi ile hastanede tedavi görmekte. Bu veri son zamanlarda açıklanan en yüksek sayı olmasıyla birlikte ölümlerin artacağı endişesini de beraberinde getiriyor.

Perşembe günü New York’ta yüz yüze eğitime ara verildi. Yatırımcılar, daha sert virüs kısıtlamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini ve aylar içinde yaygın aşı dağıtımının olasılığını tartarken ABD hisse senetleri dalgalandı.

Endekslere baktığımız zaman teknoloji ağırlıklı Nasdaq %0.87 oranında değerlenirken 30 günlük ortalama hacimin altında işlem gören Dow Jones ve S&P500 endeksi %0.15 ve %0.39 oranında hafif primlendi.

Korku endeksi olan VIX ise aşı haberleri ile birlikte yatay seyrini sürdürmeye devam ediyor. S&P500 endeksinde en çok değerlenen sektör enerji olurken en çok değer kaybeden sektör ise kamu hizmetleri oldu.

Dow Jones endeksinde ise yine enerji en çok primlenen sektörken sağlık en çok kayıp yaşayan sektör oldu. Teknik olarak baktığımızda ise 2 gün üst üste negatif kapanış yapan S&P500 seans sonlarına doğru değerlenerek pozitif yatay kapatmayı başardı ancak endekste yaşanılacak düzeltme hareketi ihtimaline karşın 3520 seviyesinde bulunan destek seviyesi takip edilecektir. Aşağı yönlü kırılması durumunda 50 günlük hareketli ortalaması olan 3422 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Endekste en yüksek hacimli hareketler %0.3 civarı değer kaybıyla Pfizerve Cisco hisselerinde görülürken AMD ve Wells Fargo %3.5 üzeri değerlenerek dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde Pfizer’in spin-off’unu alan Vıatris ise Goldman Sachs’ın $22 hedef fiyat belirlemesi ile birlikte % 11.86 değerlenerek seansı sonlandırdı. Dow Jones endeksinde ise Walmart ve Sales Force sırasıyla %2 ve %2.9 değerlenirken United Health ve Walt Disney sırasıyla %2.18 ve %1.51 değer kaybederek endeksin en kötü performans sergileyen hisseleri arasında yer aldılar. FAANG hisseleri ise %0.4 ile %1 arası değer kazandılar.

Kurumsal gelişmelerde ise yakın zamanda halka arzını gerçekleştiren Palantir, Amerikan ordusu ile iletişim ağlarının yenilenmesini içeren yeni bir sözleşme duyurması sonucunda %6 yükseldi. Dün kapanış sonrasında bilanço açıklaması yapan Nvidia ise beklentinin üzerinde $2.91 hisse başı kar açıkladı. Sonraki çeyrek için tahminlerin üstünde gelir beklentisi açıklasa da hisse yatay şekilde günü sonlandırdı. Çalışanlarının maaşını yükselten Starbucks ise %0.1 oranında hafif değer kaybetti. Aşı yarışında bir diğer önemli isim olan Astra Zeneca, ikinci deney aşamasında yaşlılarda kaydettiği pozitif sonuçları paylaşmasına rağmen pozitif yatay kapanış yaptı.

BioNTech CEO’sunun AFP Haber Ajansına Aralık ayında Aşı’nın arz edilebileceği açıklaması hisse senedinde gün için zirve seviyesi olan 94.42 USD seviyesinin görülmesine neden oldu. Hisse %5 civarı değerlenerek seansı kapattı.

Düny sağlık örgütünün, gelecek olan aşıların yeni dalgalardan yaşanacak kayıpları önlemeye yetişebilecek kadar erken yayılamayacağını açıklaması ve vaka sayılarının halen artması sebebiyle gelebilecek yeni önlemlerin endişesi Avrupa endekslerini baskıladı. DAX endeksi %0.67 değer kaybederken FTSE100 ve Euro Stoxx50 endeksi %0.85 civarı değer kaybetti. FTSE 100 endeksinde en çok değerlenen sektör IT olurken enerji sektörü en çok değer kaybeden oldu. DAX endeksinde ise gayrimenkul en çok primlenen sektör olurken finans ise en çok kayıp veren sektör oldu. Alman Çelik üreticisi olan Thyssenkrupp 5000 kişiyi işten çıkaracağını açıklaması ile birlikte %3.39 değer kaybetti.

Norwegian Air ise pandeminin yol açtığı seyahat endüstrisi çalkantısının ortasında alacaklılardan korunma talebinde bulunduktan sonra % 15.65 düştü. Allianz %2, Bayer %2.26 ve Unilever
%1.53 değer kaybederek dikkat çekti. Delivery Hero ise %3.73 değerlenerek DAX endeksinin en çok kazandıranı oldu.

Bu gün açıklanan ekonomik verilerde Amerika işsizlik verileri beklenti olan 700 binin üstünde 742 bin olarak açıklandı. Konut satışları beklentinin üstünde 6.85M açıklanırken öncü indikatör endeksi beklentiye paralel %0.7 olarak açıklandı.

Ekonomik takvimin zayıf olduğu yarın Japonya’da TÜFE ve ÜFE verisi takip edilirken Avrupa tüketici güven endeksi verisi ise dikkat çekecek.

Piyasada hafif satıcılı açılış bekleniyor

Yabancıların en fazla yöneldiği hisseler

Günün önemli şirket haberleri 20/11/2020

Yurt içi piyasalar pozitif ayrıştı

Yükselişe rağmen teknik göstergelerde uyumsuzluklar devam ediyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)