E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel piyasalarda ekonomik önlemler takipte---

Küresel piyasalarda ekonomik önlemler takipte

Küresel piyasalarda ekonomik önlemler takipte
04 Mart 2020 - 09:12 www.borsagundem.com

Vakıf Yatırım tarafından hazırlanan günlük bültende enflasyonda önümüzdeki dönemde kur hareketleri, küresel petrol fiyatlarındaki oynaklık ve mevsimsel koşulların belirleyici olacağı düşünülüyor.

Güne alımlarla başlayan BIST-100 endeksi gün boyunca da güçlü seyrini korudu ve %3.6 artışla 111,207 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi 10 milyar TL olarak gerçekleşirken, endekse dahil 93 hisse değer kazandı, 6 hisse ise değer kaybetti.

Küresel piyasalarda ise ekonomik önlemler takip edildi. Gün içinde G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları telekonferansı takip edildi. Sonuç olarak katılımcılar, virüs salgınının büyümeye negatif etkilerini azaltmak için uygun tüm politika araçlarını kullanmaya hazır olduklarını bildirdi. Bu bildiri sonrasında FED’in 50 baz puan indirime gitmesi piyasaları şaşırttı. Karar ile beraber ABD 10 yıllık tahvil faizi %1’in altına gelirken, Ons Altın $1,640 seviyesine, EUR/USD paritesi ise 1.12 seviyesine yükseldi. ADB hisse endeksleri ise karar sonrasında %1.5 yükselse de günü %3’e varan kayıplarla kapattı. FED Başkanı Powell, karar sonrası düzenlenen basın toplantısında faiz indirimi kararının ekonomiye anlamlı bir destek sağlayacağını ifade etti. Faiz indiriminin finansal koşullarda bir sıkılaşmayı önlemeyi amaçladığını belirten Powell, diğer G7 merkez bankalarından da adım atmalarını beklediklerini kaydetti.

Yerel varlıklar adına ise yurtdışı gelişmelerin yanı sıra içeride Şubat ayı enflasyon verisi takip edildi. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubat ayında beklentilerin (%0,65 artış) altında %0,35 artış gösterdi ve böylece yıllık enflasyon oranı %12,37'ye yükseldi. Şubat ayında aylık bazda en yüksek artış, %2,33 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşirken, sağlık grubunda %2,03, eğitim grubunda %0,86 artış görüldü. Aylık bazda en fazla düşüş %4,83 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. FED kararı sonrasında dolar değer kaybetti, faizler geriledi. Bu durum, hisse piyasaları için pozitif görülse de ekonominin gidişatı açısından risklerin ciddi oranda arttığına işaret ediyor. Bu nedenle kısa vadede olası yükselişlerde temkinli olmayı öneriyoruz.
BIST-100 endeksinin güne negatif bir seyirle başlamasını ancak gün içinde toparlanmasını bekliyoruz. 110,500-109,800 destekler, 112,500 ise direnç olarak izlenebilir.

Yorum: 2020 Şubat ayında tüketici fiyatları aylık bazda %0,65 artış beklentisinin altında %0,35 artış gösterdi ve yıllık enflasyon oranı %12,37’ye yükseldi. Gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki artış endeksteki yükselişte belirleyici oldu. İşlenmemiş gıda grubunda aylık bazda %3,85 artış yaşanırken, işlenmiş gıda grubundaki artış %0,89 oldu. Giyim grubu fiyatlarındaki mevsimsel düşüşlerin devam etmesi ile enerji fiyatlarına bağlı gruplarda görülen düşüşler enflasyondaki yükselişi sınırladı. Önümüzdeki dönemde fiyatlar üzerinde, kur hareketleri, küresel petrol fiyatlarındaki oynaklık ve mevsimsel koşulların belirleyici olacağını düşünüyoruz.  

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)