E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKüresel piyasalar yön arayışında---

Küresel piyasalar yön arayışında

Küresel piyasalar yön arayışında
26 Ekim 2020 - 08:59 www.borsagundem.com

Deniz Yatırım tarafından hazırlanan analizde küresel piyasalar mercek altına alınıyor

Geride kalan hafta işlemlerinde artan iyimserliğin yatırımcı pozisyonlanması açısından zayıf Amerikan doları temasını desteklediğini ve bu durumun da çaprazlara yansıma gösterdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. G10 para birimlerinin tamamında USD karşısında değerlenme takip edilirken, EMFX grubu da genele yayılır şekilde söz konusu harekete katılım sağladı. ABD tahvil faizleri yüksek seyrini korurken, olası Demokrat Parti zaferi portföylerdeki yerini koruyor.

Türk lirası Amerikan doları karşısında Cuma günü %-0.33 ile takip edilirken, BİST 100 endeksi kapanışı %-0.83 zayıflama ile 1190 puan seviyesinden gerçekleşti. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %13.87 ile yatay kapanışa işaret ederken, 5y CDS ise 516bp ile aynı eğilimi sergiledi.
EMEA bölgesi endekslerinde pandemi kaynaklı haber akışının yakından takibi gerçekleşirken, genel küresel eğilimden de uzaklaşmama isteği söz konusuydu. Bölgedeki majör endekslerin tamamında gün sonu kapanışları pozitif yönlü olurken Euro Stoxx 50 %0.87, FTSE 100 %1.29, DAX %0.82 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları ise %0.76 ile takip edildi.

Amerika kıtası işlemlerinde hafta içerisinde birçok kez olduğu üzere yine majör ABD endeksleri ile kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıklarının ayrışması söz konusuydu. Dow Jones endeksinde
%-0.10 ile yatay-negatif kapanış takip edilirken, S&P 500 ve Nasdaq ise günü sınırlı pozitif kapatmayı başardı. Bovespa %-0.65, Merval ise %1.63 ile izlendi.

Asya’da haftanın ilk işlemleri zayıf açılışa işaret ediyor. TSİ 08.05/ NKY 225 %-0.11, CSI 300 %-0.50 ve KOSPI %-0.49 ile fiyatlanırken, PBOC tarafından fixing kur ayarlaması 6.6725 ile kısmi yuan zayıflaması şeklinde gerçekleşmekte.

Borsada haftaya negatif başlangıç bekleniyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (0)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)