E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaEmtia ve Döviz PiyasalarıKüresel petrol şirketlerinin rafinerileri kapanıyor---

Küresel petrol şirketlerinin rafinerileri kapanıyor

Küresel petrol şirketlerinin rafinerileri kapanıyor
16 Eylül 2020 - 16:26 www.borsagundem.com

Kovid-19 salgını nedeniyle istenen düzeylerin altında seyreden petrol talebi küresel petrol şirketlerini tesisleri kapamaya zorluyor.

Petrol rafinerileri, Kovid-19 salgını nedeniyle sert düşen yakıt talebinin kısa vadede toparlanmayacağı beklentisiyle Asya ve Kuzey Amerika'daki tesislerini kalıcı olarak kapatırlarken, sıra Avrupa'daki rafinerilere gelmiş olabilir.

Salgının başlamasıyla birlikte küresel yakıt talebi yüzde 30 düşmesiyle rafineriler geçici olarak tesislerini kapattılar. Ancak tüketimin hâlâ pandemi öncesindeki seviyelere dönmemiş olması bazı tesislerin tamamen kapanmasına yol açabilir.

Avustralya'dan teşvik

Avustralya, ülkedeki son kalan dört petrol rafinerisinin kapanmaması için 1.68 milyar dolar değerinde 10 yıl süreli teşvik planı hazırladı. Avustralya uzun vadeli arz güvenliği çalışmaları kapsamında yakıt depolama kapasitesini artıracağını açıkladı.

Ülkedeki dört rafinerinin sahipleri olan BP Plc, Exxon Mobil Corp, Viva Energy Group ve Ampol Ltd teklifi olumlu karşıladılar ancak tesislerini açık tutma konusunda herhangi bir vaatte bulunmadılar.

Avustralyalı Viva Energy, bu ayın başında yaptığı açıklamada, petrol endüstrisinin uzun vadeli görünümündeki bozulmadan dolayı Victoria eyaletindeki rafinerisinin kalıcı olarak kapatabileceğini duyurmuştu.

Japonya'nın en büyük petrol rafineri işletmecisi olan Eneos Holdings, eski adıyla JXTG, PetroChina ile beraber işlettikleri günlük 115 bin varil kapasiteli Osaka rafinerisini ekim ayında kapatmayı planladığını açıklamıştı.

Royal Dutch Shell, Filipinler'in Batangas kentindeki günlük 110 bin varil petrol işleme kapasiteli Tabangao rafinerisini tamamen kapatacağını açıkladı. Tesis, Filipinler'de bulunan iki rafineriden biriydi.

ABD'nin işleme kapasitesine göre en büyük rafineri işletmecisi olan Marathon Petroleum, Kaliforniya'nın Martinez bölgesindeki ve New Mexico'nun Gallup bölgesindeki rafinerilerinde petrol işlemeyi tamamen sona erdirmeyi planladığını duyurdu.

JBC Energy, Çin hükümetinin ülkedeki rafineriler arasında konsolidasyon sağlamak için çaba göstereceğini tahmin ettiğini bu nedenle ülkede öngörülen güçlü kapasite artışının bir miktar azalabileceğine dikkat çekti.

Refining NZ, Haziran sonunda Yeni Zelanda'nın tek petrol rafinerisini kapatma kararını değerlendirdiğini ve bu tesisi yakıt ithalat terminali haline dönüştürmeyi planladığını açıklamıştı, ancak şirket öncelikle faaliyetlerini daraltarak maliyetleri azaltıp 2021'de başa baş noktaya gelmeyi hedeflediğini duyurdu.

Gunvor Group, Haziran ayında Antwerp'teki günlük 110 bin varil kapasiteli rafinerisinin faaliyetlerini, salgının pandemisinin olumsuz ekonomik etkilerinden dolayı kapatmayı planladığını açıklamıştı.

Enerji danışmanlık şirketi Wood Mackenzie, Hollanda, Fransa ve İskoçya'daki rafinerileri potansiyel kapanacak tesisler listesine ekledi.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)