E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaMakro EkonomiKüresel borçlar ikinci çeyrekte 296 trilyon dolara yükseldi---

Küresel borçlar ikinci çeyrekte 296 trilyon dolara yükseldi

Küresel borçlar ikinci çeyrekte 296 trilyon dolara yükseldi
14 Eylül 2021 - 22:36 www.borsagundem.com

IIF, Küresel Borç Monitörü raporunu yayımladı. Küresel borç seviyesi, bu yılın ikinci çeyreğinde 296 trilyon dolara yükselerek rekor tazeledi. Borç birikimi en çok Euro Bölgesi'nde artarken Türkiye bu dönemde pozitif ayrıştı

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)'nün "Küresel Borç Monitörü" raporuna göre küresel borçlar salgında 296 trilyon dolara ulaştı. Bu yılın ilk çeyreğindeki hafif düşüşün ardından ikinci çeyrekte 4 trilyon 800 milyar dolar arttı ve 296 trilyon dolara yükseldi.

Küresel borç tutarı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık 27 trilyon arttı. Salgın öncesine bakıldığındaysa borç artışı 36 trilyon dolar oldu.

Küresel borç rekor tazeledi

Bir diğer gelişme ise küresel borcun, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'ya oranında yaşandı. Oran, salgının başından bu yana ilk kez azaldı.

Türkiye'de ise yılın aynı çeyreğine kıyasla hane halkına ait borçlar 0,7 puan azaldı, yüzde 16,6'ya geriledi.

Türkiye pozitif ayrıştı

Finansal olmayan şirketlere ait borçlar yüzde 68, 7'ye, kamuya ait borçlar da yüzde 39, 8'e geriledi. Türkiye'de banka gibi finansal şirketlere ait borçlar ise 27, 8 ile sabit kaldı.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu, bu yılın ilk çeyreğinde 205 trilyon dolara yaklaştı. Borç birikimi en çok Euro Bölgesi'nde arttı.Bölgenin iki büyük ekonomisi Almanya ve Fransa, salgın nedeniyle normal zamanlardan fazla borçlandı.

Bölgede toplam borç ikinci çeyrekte 1 trilyon 300 milyar dolar arttı ve 56 trilyon dolara yükseldi. Hindistan, Çin, Güney Afrika, Brezilya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerin toplam borçları ise 92 trilyon doların üzerinde oldu.

ABD'lilerin gelirleri 2020'de yüzde 2,9 azaldı

 

Mega Polietilen, tahsisli sermaye artırımına gitme kararı aldı

 

Avrupa borsaları karışık seyirle kapandı

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

ETİKETLER :
YORUMLAR (2)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Mucize Reis : )15 Eylül 2021 08:03

    biz alınan borçlarla 1 fabrikakurmadık. hepsi dağa taşa kopruye oyobana, yıkılıp yenıden yapılan yollara, yenıden yıkılıp yapılan bına tesislere gitti. biz borç alsakta üretim hattı kuramadık. keşke kendını amortı eden hatlar kursakta borç alsak. 4 yıl sonra kendını öder. ama biz aldıgımız borçlar ıcın emek harcayıp cepten oduyoruz. nesi pozitif ? sınavlara girsek kesın bu mantıkla derslerden kalırız :D allah sınavlara girekelre kafası çalışanlara sabır versin , bildikleri için sınıfta kalacaklar.

  • wers15 Eylül 2021 00:04

    madem öyle niye hala bizim para birimimiz değer kaybediyor