E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaAracı Kurum RaporlarıKurdaki yükseliş satışlara neden oluyor---

Kurdaki yükseliş satışlara neden oluyor

Kurdaki yükseliş satışlara neden oluyor
29 Eylül 2020 - 08:57 www.borsagundem.com

QNB Finansbank tarafından hazırlanan analizde endeksin hafif alıcılı bir başlangıç yapması bekleniyor.

BIST 100: Endeksin güne hafif alıcılı bir seyirle başlamasını bekliyoruz. Endeks 1118 üzerinde kalmayı başarırken, dün yükseliş sonrası kar satışlarının geldiği 1130 seviyesi yine direnç olarak takip edilecektir.

TL Bonolar: Kur volatilitesinin artması ile beraber 2-10 yıl vadeli tahvil faizleri %13 bileşik faiz seviyesinden gelen kar satışları ile yükseliş eğiliminde.

USD/TL: Dolar kuru 7,83'ün üzeri ile yeni bir tarihi zirve seviye test ederken, 7,72 seviyesi destek konumunda izlenecektir. Dün ruble ve TL diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine görece negatif ayrıştı.

EUR/USD: Paritede 1,1650 üzerinde kalmayı başarırken altına gelinmesi ile düşüşün ivme kazandığı 1,1730 direncini hedefleyebilir, ECB yetkililerinden gelen açıklamalar izlenecektir.

Günün Öne Çıkanları:

Euro Bölgesi ve ABD'e tüketici güven endeksi ile ABD'de konut fiyat endeksi açıklanacak…

Dolar kuru 7,83'ün üzerini test ederek tarihi zirvesini yeniledi…

ABD'de Demokratlar 2,2 trilyon dolarlık yeni korona virüs yardım paketi teklifinde bulundu…

ABD'de yaşanan yükselişin sadece teknoloji ile sınırlı kalmadığını ve teşvik paketine dair beklentiler ile genele yayıldığını görüyoruz.

Sabah itibariyle Asya'da da olumlu görünüm korunurken, TL varlıklar açısından kur volatilitesi nedeniyle dışarı ile korelasyon bugün de sınırlı kalabilir.

Kurdaki yükseliş BIST 100 Endeksi'nde realizasyonların gelmesine neden oluyor. Endeks 1130 direncinde güç kaybına uğrarken, yurtdışı borsalardan negatif ayrıştı. Yurtdışı borsalarda bu sabah olumlu hava devam ederken, Asya borsalarının geneli ve ABD vadeli endeks kontratları kısmi alıcılı bir seyir izliyor. Endeksin de hafif alıcılı bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. TL'deki değer kaybetme eğiliminin durması yurtdışı borsalara paralel hareket açısından öne çıkıyor. 1118 ve 1104 destekler, 1130 ve 1142 ise direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

ABD tahvil faizlerinde belirgin bir değişiklik yok, Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk priminde de 540 üzerinde sakin bir seyir var. TL tahvil piyasasında kur volatilitesi kaynaklı kar satışları yaşanırken, 2-10 yıl vade için %14 seviyesi destek olarak izlenecektir. Ortalama fonlama faizi ise yükselmeye devam ediyor.

USD/JPY 105,80 direncini aşmakta zorlanıyor, GBP/USD 1,2850 seviyesini yukarı yönde zorlayabilir. EUR/USD paritesinde de 1,1650 seviyesi üzerinde 1,1730 direnci ön plana çıkıyor. Dolar kurunda 7,72 üzerinde 7,84 yeni zirve olması itibariyle direnç konumunda. Euro kurunda da yeni zirve olan 9,14 direnç seviyesidir.

Risk iştahında sınırlı artış ile Brent petrol 42,50 dolar varil düzeyi üzerinde, doların kısmi değer kaybı ile değerli metal fiyatlarında artış var. Altın ons fiyatında 1882 ve 1910, gram TL bazında da 472 ve 475 izlenecek direnç seviyeleri.

BIST 100 Endeksi'nde 1095 üzerinde kısa vadeli görünüm olumlu.

Gösterge tahvil faizinde %13,2 destek seviyesi olarak takip edilebilir. Ağırlıklı olarak tahvil-bono yatırımı yaparak belli oranda hisse senedi riski almayı isteyen yatırımcılar ise bu dönemde değişken fonları tercih edebilir. 

Piyasayı baskılayan sebepler

Fiyatlamalarda toparlanma çabası görülüyor

Kurlardaki seyir ve jeopolitik gelişmeler fiyatlamalarda etkili

Yurtiçi piyasalarda gözler Yeni Ekonomik Program'da

Mali sektör de teknoloji şirketlerine ayak uydurdu

Küresel piyasalarda tepki yükselişleri etkili

Bankacılık hisseleri öncülüğündeki negatif ayrışma

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (1)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • Ünal29 Eylül 2020 09:30

    Ülkenin fabrikalarını satıp garanti uçuş geçişli havaalanı köprü yol, hasta garantili hastaneler yaparsan paran çöp olur.