E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto paralarda yaklaşık 1 trilyon dolar silindi ---

Kripto paralarda yaklaşık 1 trilyon dolar silindi

Kripto paralarda yaklaşık 1 trilyon dolar silindi
21 Mayıs 2022 - 11:29 www.borsagundem.com

Nisan başında 2,1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri 1,2 trilyon dolar seviyelerine gerilerken neredeyse 1 trilyon dolar piyasadan silinmiş oldu

Yüksek enflasyonist ortamda riskli varlıklardan kaçışın ivme kazanmasıyla kripto para piyasasında geçen yılın kasım ayında başlayan düşüş devam ederken, LUNA'da son yaşananlar nedeniyle güvenilirliğin sorgulandığı piyasada Bitcoin ve Ethereum üst üste 7'nci haftayı da kayıpla tamamladı.
Yapısı gereği ortaya çıktığı günden bu yana birçok kez sert iniş ve çıkışın yaşandığı kripto para piyasası, enflasyondaki artış ve bu paralelde oluşan yüksek faiz ortamı ile kasım ayından bu yana ağır darbe aldı.

Terra platformu tarafından bir dolara eşit olmak üzere tasarlanan kripto para UST'nin fiyatını dengelemek amacıyla çıkarılan stabil coin LUNA'da yaşananların ardından güvenin sorgulanması ise çöküşü hızlandırdı.

Gelinen noktada ilk 10'da gösterilen ve çok sayıda yatırımcısı bulunan LUNA'nın değerinin sıfırlanması ve Binance'den delist edilmesi, sabit coinlerdeki istikrarsızlığın piyasanın geneline sıçramasıyla sonuçlandı.

Bu gelişmelerle analiz şirketi Coinmarketcap'in verilerine göre, nisan başında 2,1 trilyon doları aşan kripto para piyasasının toplam değeri 1,2 trilyon dolar seviyelerine geriledi. Bitcoin 558,6 milyar dolarla en yüksek piyasa değerine sahip kripto varlık olurken, ikinci sırada 237,6 milyar dolarla Ethereum geliyor.

Do Kwon'a soruşturma


- Bitcoin'deki düşüş 7 haftada yüzde 40'a dayandı
Blokzincir teknolojisine sahip kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, geçen yılın kasım ayında 69 bin doları aşarak rekor kırdı.

O tarihten bu yana düşüşe geçen Bitcoin'in fiyatı, bu ay piyasada oluşan istikrarsızlık ortamı ile 24 bin 500 dolara kadar gerileyerek 1,5 yılın en dip seviyesini gördü. Bitcoin'in fiyatı böylece zirvesinden yüzde 64,5 düşüş kaydetmiş oldu.

Bitcoin'in fiyatı mart sonunda kayıplarının bir kısmını telafi ederek 48 bin doların üzerini görse de o tarihten bu yana üst üste 7 haftayı da değer kaybıyla tamamladı ve 29 bin 100 dolar seviyelerinde dengelendi. Böylece, nisan başından bugüne kadar geçen 7 haftalık süreçte Bitcoin'in fiyatındaki kayıp yüzde 40'a dayandı.

Bitcoin kritik eşiği aştı

- Ethereum'un fiyatı 7 haftada yarıya yakın indi
Kripto paralar arasında en yüksek ikinci piyasa değerine sahip Ethereum'un fiyatı da geçen yılın kasım ayında 4 bin 870 dolarla zirveyi görmüş, o tarihten sonra düşüş trendine girmişti.

Sabit coinlerdeki düşüşün sıçramasıyla nisan başında bulunduğu 3 bin 590 dolar seviyelerinden 1.925 dolara kadar gerileyen Ethereum'un fiyatı, arka arkaya 7. haftayı da kayıpla kapatarak 1.960 dolar seviyesinde dengelendi. Ethereum'da söz konusu 7 haftanın kaybı yüzde 45 oldu.

Bitcoin'e enflasyon darbesi

- Dijital varlıklar en önemli sınavını veriyor
Uzmanlar, kripto para piyasasının önemli bir parçası olan sabit coin Luna'nın çöküşünün, tüm sektör üzerinde hala öngörülemeyen etkilere sahip olduğunu belirtiyor.

Yüksek enflasyon ve faiz ortamı nedeniyle riskli varlıklardan kaçışın arttığı bir ortamda kripto varlıklara yönelik güvenin sorgulanmasının piyasadaki oynaklığı artırdığını vurgulayan uzmanlar, istikrarsızlığın giderilmesi açısından net bir düzenleyici mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Uzmanlar, ortaya çıktığı günden bugüne birçok hızlı iniş ve çıkışın deneyimlendiği kripto paralardaki son yaşananların, dijital varlık ekosistemi için en önemli sınavlardan biri olduğuna işaret ederek, yatırımcının risklerini iyi tartmaları gerektiğini kaydetti.

Erdoğan’dan kripto para açıklaması: Sıcak bakmıyorum

Hindistan kripto paralar için yeni vergi hazırlığında

Cunliffe: Yatırımcı kripto parada riskleri tam anlamıyor

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (11)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Sualp22 Mayıs 2022 17:02

  Ne silinmesi allasen? Birilerinin kursağına girdi diyeceksiniz herhâlde. İnsanlık tarihinin en büyük soygunu ve sahtekarlığına daha ne kadar sempatik kılıflar bulunacak?

 • mali22 Mayıs 2022 14:47

  Ne yüzde 70 faizi be, faiz tek hane olacak!

 • Selim22 Mayıs 2022 00:40

  İsfin den iyidir. İsfin pandemide 10 kat yükselen hisselerin yerine 3 kat değer kaybetmiş. İşbankası güya hisse geri alım açıklamıştı. Hergün isfini satıyorlar. İşbankasından soğudum

 • saim karacay 21 Mayıs 2022 22:16

  %70 faizli super bono gelecek diye konusuyor bankacilar 

 • Erol22 Mayıs 2022 00:40

  Reis yüzde 100 faiz vermeli.

 • baran21 Mayıs 2022 21:30

  Bir soru da şu olmalı hiç bir kontrol mekanizması ya da denetlemeye tabi olmayan bu sistemsizliklerde gerçekten böyle bir para var mı idi?  Twitter in bile hesaplarının % 20 si sahte olduğu anlaşılınca Elon Musk alımı durdurdu.  Spk Bist te  herhangi bir hisseyi kimin alıp kimin sattığını gayet rahatlıkla tespit edebilir.  Alım satım yapan bütün aracı kurumlar da görüyor zaten.  Kripto Jetonlar da böyle bir durum söz konusu bile değil. Bütün işlemler göstermelik.  

 • Mucise Reis ;)21 Mayıs 2022 19:52

  Sanal piyasalarda para yanacak.FED açık açık bütün sanal piyasalarda usd yakılacak demişti. O bakımdan kriptoları engellemekten vazgeçti. Çin bu durumu gördü engellemeye çalıştı. acılı yada aıcız karşılıksız dünya devletleri paraları bir şekilde yanacak. yakılacak. bu paralar piyasada olmayacak ki ekonomi kriz düzelsin. o bakımdan kaliteli coin, hisse almak ileride seni çok mutlu edebilir. Ülkemizde yeni ekonomik program ile avantajlı olunabilir DİKKATTTT usd düşüşü kriptalarda aynı oranda düşüş olacak atıyorum 16 den program ile 8 e düştü ne olacak ? usd bazlı düşüş olacak kriptolarda şimdiden hazırlayın seçimlere kadar kendınısı yada ekonomi program sohbet muhabbetlerini. vb. vb. bol şans

 • Angutus21 Mayıs 2022 17:55

  Soru şu : 1 trilyon dolar nereye gitti, tebeşirle tahtaya yazılan. diğer hoca gelince silinip giden birşey değil bu.

 • ALİ KODUŞ21 Mayıs 2022 17:51

  Bitcoin 5 $ olunca aranızdayım.

 • Hakkı21 Mayıs 2022 13:28

  "kripto varlıklara yönelik güvenin sorgulanmasının piyasadaki oynaklığı artırdığını vurgulayan uzmanlar, istikrarsızlığın giderilmesi açısından net bir düzenleyici mekanizmaya ihtiyaç duyulduğunu ifade etti." Bu usmanlar değilmiydi kontrol, düzenleme olmasın, merkeziyetsiz, denetimsiz, düzensiz, nizamsız insanları soyalım diyenler... "nirde bu döölet, bizi niye bakmiir " demeleri yakındır.

 • İbrahim Demir21 Mayıs 2022 12:57

  Çok egleniyoruz kriptocularla uçacak kaçacak deyip atlayanlar şimdi melül melül seyrediyorlar yuvarlanıp aşağılara gidişini tavsiyem biran önce ne var ne yok satın sonra demedi deme İbrahim dersiniz ama ne çare iş işten gectikten sonra