E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaKripto ParalarKripto paralar neden düşüyor?---

Kripto paralar neden düşüyor?

Kripto paralar neden düşüyor?
04 Aralık 2021 - 15:12 www.borsagundem.com

Uzmanlar, küresel ekonomik gelişmelerin ve Kovid-19'un Omicron varyantının ortaya çıkmasının, kripto para piyasasındaki sert düşüşün sebeplerinden olabileceğini belirtti.

Son 24 saatte sert düşüşün yaşandığı kripto para piyasasında, piyasanın temel belirleyicisi konumunda olan Bitcoin yaklaşık yüzde 20 değer kaybı yaşadı.

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cem Barlas Arslan, kripto para piyasalarındaki bu düşüşlerin "büyük boğa hareketi" öncesi düşüş olduğunu iddia edenlerin bulunduğunu söyledi.

Bitcoin'in daha önceki dönemlerde de, 2011, 2013 ve 2017'de benzer grafiksel hareketler yaptığına dikkati çeken Arslan, "Mum grafiklerine baktığımızda öncekilerle hemen hemen aynı grafiği veriyor. Çok büyük yükselişlerden önce çok ciddi düşüşler oluyor. Diğer bir husus aralık ayı genel olarak hep sancılı geçiyor. Bu düşüşleri şöyle de anlamlandırabiliriz; Pandemiyle ilgili olarak Omicron isimli varyanttan bahsedildi. Pandemiyle ilgili olumsuz bir haber olduğunda genel olarak piyasalarda bir geri çekilme oluyor." değerlendirmesinde bulundu.

"388 bin yatırımcının parasını sıfırladığı iddia ediliyor"
Arslan, şunları kaydetti:

"ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı önceki günlerde kripto para borsalarının gözetime ihtiyacı olduğunu söyledi. Bu da piyasada bir baskı yaratmış olabilir. Kripto para piyasalarında temel belirleyici Bitcoin. Bitcoin düştüğünde altcoinler de düşüyor. Bunun sebebi de piyasanın hacminin çok büyük bir kısmını Bitcoin'in oluşturuyor olması. Kripto para piyasalarındaki bu son düşüşte 388 bin yatırımcının 'liq' olduğu iddia ediliyor. Yani kaldıraçlı işlem yapan yatırımcılar, kripto para piyasalarındaki bu düşüş sonrası açtıkları pozisyona bağlı olarak belli bir yerden sonra paralarını tamamen sıfırlamış. Spot piyasada işlem yapanlara bir şey olmuyor, sadece düşüş yüzdesi ne kadarsa o kadar etkileniyor."

"Tarihindeki en sert düşüşlerden biri"
Medipol Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurullah Mahmut Dündar da kripto para piyasalarındaki son düşüşle birlikte 1,5 milyar dolara yakın kripto paradan nakite dönüş olduğuna işaret etti.

Bu dönüşün sebepleri olduğunu belirten Dündar, "Geçen günlerde ABD Merkez Bankası, enflasyondaki geçicilik vurgusunu terk etti, varlık azaltımını hızlandırmayı açıkladı. Faiz artışlarının varlık fiyatlarını etkilediğini de söyleyelim. Bu da bir faktör. Yine önceki günlerde ABD’de kripto para borsalarından bazılarının üst düzey yöneticileri Temsilciler Meclisi'nde ifadeye çağrıldı. Sebep arayacaksak bu gelişmeler üst üste geldi bu düşüşün sebebi oldu denilebilir." diye konuştu.

Dündar, Bitcoin tarihinde bu şekilde yüzde 20 düşüşlerin çok nadir olduğunu aktararak, şu ifadeleri kullandı:

"Bu düşüş, tarihindeki en sert düşüşlerden bir tanesi. Yaklaşık 1,5 yıldan beri Bitcoin'in yükselişi trendini seyrediyorduk. 60 bin dolar seviyelerini geçti. Hatta daha da yükselecek diye öngörüyorduk. Çok ciddi manada bir sert düşüş yaşadı. Ekonomide bir ‘boğa’ dönemi, bir de ‘ayı’ dönemi vardır. Kripto piyasasında da bu durum aynı şekildedir. Bu son düşüş, düşüş trendinin işareti mi diye tartışıyoruz.

Kripto para piyasasının hacmi diğer ekonomik ürünlere oranla çok daha düşük. Dolayısıyla sisteme hızlı likiditenin eklenmesi ya da çıkarılması hızlı yükselişlere ve hızlı düşüşlere sebep oluyor. Kripto para piyasasında daha dikkatli hareket etmekte fayda var. Sistem sürekli kazandıracak bir sistem olarak lanse ediliyor, öyle değil.

Öte yandan, kripto para piyasalarında böyle sert düşüşler gerçekleştiği zaman sürekli kaybettirdiği gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Öyle bir şey de yok. Her bir ekonomik ürün gibi fiyatları yükselebiliyor, azalabiliyor. Dünyada genel bir ekonomik darlık söz konusu. Bu süreçlerin hepsini baz aldığımızda bunun kripto para piyasasına yansıması oldukça normal."

Kripto paralarda sert düşüş! Bitcoin çakıldı

 

BİST100'de ralli hız kesmiyor! Tarihi rekorlar

 

Kripto para sitesinde şok para başka hesaba gitti

 

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (15)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
 • Adnan aybaba05 Aralık 2021 14:07

  Olur öyle

 • Cego05 Aralık 2021 01:24

  Yalan dolandan bıkmadın sen hamurun yalan dolan üçkağıt

 • Berber Bekri 05 Aralık 2021 00:53

  Neden yükseldiyse ondan düşüyor...hepsinden uzak durunuz coingiller ve kriptogiller den şeytandan kaçar gibi kaçınız ev parası kazansan yalı parası batırmadan çıkamazsınız fabrika parası kazansanız holding parası batırmadan çıkamazsınız

 • Ali 05 Aralık 2021 00:34

  Coinde...Türkçesi koyun....koyunun çobanı ne derse o....çünkü çoban koyunu kurda kaptırabilir

 • Alim Bilgin04 Aralık 2021 21:58

  Kripto para işinin amaçları ile çeşitli şeyler söyleniyor. Her birinin doğruluk payı olabilir ancak görünürde olan şey milletin topyekun kumara alıştırılması, çalışmadan kısa zamanda zenginlik hayaline düşmesidir. Bunun da planlanan bir amaç olup olmaması mevzusundan bağımsız olarak toplumları çöküşe doğru süreklediği aşikardır. Kumardan kazanan oynayanlar değil oynatandır her zaman. Oynayanlar bazen az çok kazansa da süreç içinde bunları kaybederek mutlak kayba mahkumdur.

 • Mucise Reis ;)04 Aralık 2021 22:36

  ya hocam taa eskiden milli pıyangı bileti aprası ile 10 btc alsan şimdi trilyonerdın. o bakımdan şimdi 5 bin 10 bin gibi paraları yakmak. ileride güzel getiriler elde etmeye sebep olabilir. Sanki borsaya girdi tahta h,ç kapan madı mı? öyle düşün ama ev sat araba sat kredi çek borsa gir, kripto al. usd al. forec oyna, kaldıraç oyna vb. bunlar heryerde kaybetmeye mahkum. bu tipler borsadada kaybedenler zaten. kripto 400 usd aldıgım eteryumlar tanesi 61,000 tl yabancı sitede aldım unuttum. usd o zamanlar  4 tl felandı. borsada aldığım kağıtlarda var ama o getiri yok. 

 • Recep04 Aralık 2021 18:57

  Kanal İstanbul ne oldu?

 • Zirikto04 Aralık 2021 18:07

  Neden olacak şişmanlar paralarını cebe aldığı için ne saçma bir halt bunları alanda akıl fikir yok

 • Hehe04 Aralık 2021 17:35

  Daha bulamadiniz mi dususun sebebini dusunun bakalim neden dusuyor

 • Guven0604 Aralık 2021 17:07

  Yav kardeşim akıllı olun borsada milli yerlerde sürünen şirketlerimiz var iken Elin havadaki sembollerine neden para yatırılır Bu paralar borsaya er ya da geç gelecek ( tabiki elinizdekileri de yitirmezseniz) Vakıfbank yılların bankası 1 milyar USD bile etmiyor Çünkü millet kumara; koyunun tuza koştuğu gibi koşuyor Peki Sonuç nedir her zaman Üstüne boool bollll soğuk su ::))

 • Kenova kari04 Aralık 2021 22:16

  Temettü vermezse ona buna. Kiredi verirse geri almazsa vakifban 150 milyon dolar bile etmez

 • Demircan KIZILCANLAR04 Aralık 2021 16:23

  Resmen battık gibi.hani 150 000 $ olacak idi.

 • Berber Bekri 05 Aralık 2021 01:02

  Kriptogiller ve coingiller batma garantilidir...insanlar parasını alıp çıkmasın diye hedef fiyatı daima çok yüksek gösterirler ki para girişi devam etsin herkes parasını alıp çıkacak olsa nasıl verebilecek ki olmayan şeyi veremez insanlar hesaplarında 1000 lira verip 10000000000000 görsün ki 1000 lira daha sisteme yatırsın bunlar yüzünden intihar edenler varken burada mucize ;) sırıtağı gibi tipler hala burada coin kripto övüyor...neyin karşılığında bu karı hesapta görüyorum bu değirmenin suyu nerden geliyor cevap yok

 • Mucise Reis ;)04 Aralık 2021 16:20

  Yer çekimi kanunu denen bişi var :D 

 • Bekir04 Aralık 2021 16:00

  Kur 1 ay içinde düşmeli, perişanız.