E-BÜLTEN

E-bültenimize abone olarak
en son bilgilere ve haberlere ulaşabilirsiniz.

Ana SayfaGündemKovid-19 aşısının fiyatı belli oldu---

Kovid-19 aşısının fiyatı belli oldu

Kovid-19 aşısının fiyatı belli oldu
05 Eylül 2020 - 20:10 www.borsagundem.com

Fransız ilaç firması Sanofi'nin başkanı Olivier Bogillot, üzerinde çalıştıkları Kovid-19 aşısını 10 euronun altında bir fiyata satacaklarını açıkladı.

France Inter radyosuna konuşan Bogillot, "Fiyatlar tam olarak henüz belirlenmedi. Önümüzdeki aylarda üretim maliyetlerini değerlendireceğiz. Amacımız fiyatı 10 euroyu geçmeyen bir aşı geliştirmek" dedi.

Dünya çapında ilaç firmaları ve devlet kurumları, Kovid-19'a karşı aşı ve tedavi geliştirmek için adeta zamanla yarışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) açıklamasına göre en çok umut vaat eden aşılardan biri olan AstraZeneca’nın aşısı şu anda İngiltere, ABD ve Brezilya’da yaklaşık 10 bin kişi üzerinde test ediliyor ve 3. aşamada klinik deneyleri sürüyor. Bununla birlikte, küresel çapta 2,1 milyar doz üretilmesi hedeflenen aşının tek dozunun Avrupa’da 2,5 euroya satışa çıkması bekleniyor.

Bogillot, AstraZeneca ile ilgili bir soruya şunları söyledi: "Bizim için fiyat farkı, araştırmacılarımızı kendi araştırma merkezlerimizde yapmamızdan kaynaklanıyor. AstraZeneca ise, üretiminin bir kısmını dışarıdan karşılıyor".

'Çok sayıda aşı üreticisi lazım'

Sanofi'nin aşısı muhtemelen piyasaya çıkan ilk aşı olmayacak, Donald Trump, 1 Kasım'dan itibaren Amerikalılara bir aşı dağıtımı sözü vermişti.

Ancak bunun kendileri için bir sorun olmadığının altını çizen Bogillot, "Dünyada Milyonlarca, hatta milyarlarca insanı aşılamak zorunda kalacağımızı biliyorsunuz, bu yüzden çok sayıda aşı tedarikçisine ihtiyacımız olacak. Rakip laboratuvarların bizden önce aşı geliştirmesi sorun değil, biz hemen sonra aşıyı piyasaya süreceğiz ve yüz milyonlarca dozu da tedarik edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Potansiyel aşı 2021'in ilk aylarında piyasa sürülecek

Geçtiğimiz perşembe günü Sanofi and İngiliz GlaxoSmithKline ilaç firmaları, birlikte geliştirdikleri potansiyel aşı adayının birinci ve ikinci aşama klinik denemelerine ABD'de başlayacaklarını duyurmuştu.

Açıklamada ilk sonuçlarının aralık ayında alınması beklenen denemelerin başarılı olması halinde, aşının tescil sürecinin gelecek yılın ilk aylarında başlamasının umulduğu kaydedildi.

Sanofi ve GlaxoSmithKline, temmuzda, ABD hükümetiyle 100 milyon doz aşı üretmek üzere mutabakata vardığını duyurmuştu. İngiltere hükümeti de başarılı olması halinde aşıdan 60 milyon doz satın almayı taahhüt etmişti.

TIKLA BORSADA DÜŞÜK KOMİSYONLA İŞLEM YAPMAYA BAŞLA

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

YORUMLAR (3)
:) :( ;) :D :O (6) (A) :'( :| :o) 8-) :-* (M)
  • geçiyordum uğradım06 Eylül 2020 12:44

    Gerçekçi düşünürsek 2019 normaline dönülmesi için toplumun %60-70 aşılanması gerekiyor.Aşı olmadan yok sosyal mesafe yok maske hergün bitmeyen can kayıpları ve kapalı ekonomi ile nereye kadar gidilebilir bir düşünelim.Normal hayat = aşı diğer önlemler sadece aşı bulununcaya kadar geçen vakitte can kaybını azaltmaya yarayan davranışlar. 

  • Han Akbük 06 Eylül 2020 10:27

    Bence yabancı ülkelerin aşısının Türkiye’ye gelmesi uygun deyil o kadar çok düşmanımız varki Hiç biri güven vermiyor kendi aşımızı Bulalım güvende olalım

  • ALİ HAYDAR TANRIKULU05 Eylül 2020 21:54

    bence sonuç henüz belli değil boş yere vucudunuza virüs bulaştırmayın.bir de işe yaramaz ise  hastalanıp gidersiniz.